کد خبر : 94215
/ 07:57
روش های کارآمد و کاربردی برای برق انداختن وسایل آشپزخانه با مواد کاملا طبیعی و دوستدار محیط زیست

قدرت جادویی طبیعت

تمیزکردن همه خانه یک طرف، تمیزکردن آشپزخانه هم یک طرف. این را من نمی گویم. همه تجربه کرده ها می گویند...

قدرت جادویی طبیعت

شهرآرا آنلاین - سمیرا منشادی| تمیزکردن همه خانه یک طرف، تمیزکردن آشپزخانه هم یک طرف. این را من نمی گویم. همه تجربه کرده ها می گویند؛ منظورم کدبانوهایی است که چند دست قابلمه بیشتر از من و شما دور انداخته اند. برای همین قدیمی ها معتقد بودند اگر می خواهید خانه داری یک بانو را تشخیص بدهید نگاهی به آشپزخانه اش بیندازید؛ چراکه به اندازه همه خانه، اسباب اثاثیه و خرده ریزه دارد. آن هم آشپزخانه های امروزی که دست کمی از فروشگاه های لوازم منزل ندارد.برای همین امروز می خواهیم کمی درباره قلق های خانه داری در حوزه فرماندهی کدبانوها صحبت کنیم؛ به ویژه که به خانه تکانی های آخر سال هم نزدیک و نزدیک تر می شویم. پس اگر می خواهید امسال بدون عجله و با کمترین استرس به اوضاع و احوال آشپزخانه تان اساسی رسیدگی کنید، از همین الان و با همین ترفندهایی که ما می گوییم کار را شروع کنید.

 

پاک کننده های معجزه گر

قبل از هر اقدامی باید قدری خرید کنید؛ سرکه، آب اکسیژنه، جوش شیرین، وازلین، جوهرلیمو و آبلیمو. تعجب نکنید ما قصد نداریم سراغ سفیدکننده ها و شوینده های شیمیایی برویم. آن هم به چند دلیل؛ اول آنکه سلامتی خودمان و محیط زیستمان بر هرچیز دیگری ارجحیت دارد. دوم آنکه طول عمر سفیدکننده ها و شوینده های شیمیایی درست مانند اثر آنتی بیوتیک ها در مقابله با بیماری ها، کوتاه و گاه بی اثر شده است. باقی دلایل هم بماند برای یک گزارش دیگر.

سرکه که پایه اصلی کار ماست، خاصیت پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی قوی دارد و برای نظافت کابینت ها، یخچال، اجاق گاز، ماشین لباس شویی و ظرف و ظروف همان چیزی است که شما می خواهید. این ماده از خود اثری روی سطوح باقی نمی گذارد و بوی آن نیز بسیار ناپایدار است. شما می توانید به کمک یک چهارم لیوان سرکه و یک لیوان آب، محلولی مناسب تهیه کنید و بیشتر سطوح را با آن جلا بدهید. درضمن می توانید گیاهان معطر یا عصاره های طبیعی را هم با سرکه مخلوط و بوی مطبوع و دل نشینی در خانه ایجاد کنید. نکته دیگر هم اینکه برای تمیزکردن سطوح بهتر است از دستمال های خشک استفاده کنید. 

 

چینی، لعابی و شیشه 

برای پاک کردن و برق انداختن ظروف شیشه ای، چینی و لعابی هم می توانید خمیری از سرکه یا آب لیمو با نمک تهیه کنید و آن را روی سطوح داخلی و خارجی ظروف بمالید. سپس اجازه بدهید تا محلول یادشده حدود یک ساعت روی آن ها بماند، بعد آن را شست وشو دهید و آبکشی کنید. تکرار این کار در چند نوبت متوالی، شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند. برای تمیز و ضدعفونی کردن تخته گوشت هم توصیه می کنیم از سرکه و سپس آب اکسیژنه استفاده کنید. 

 

سینک ظرف شویی

برای پاک کردن سینک ظرف شویی هم چندین راهکار وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید. روش اول تهیه مخلوطی از نمک، جوش شیرین و کمی آب است که باید محلول را با یک دستمال نرم روی سینک ظرف شویی بکشید تا براق شود. روش دوم هم شستن سینک با سرکه است تا تمیز و براق شود. توصیه می کنیم از این روش ها به صورت ثابت و همیشگی برای برق انداختن سینک ظرف شویی تان استفاده کنید. 

 

کاشی و سرامیک

حالا که کارتان با وسایل آشپزخانه تمام شد وقت آن است که کف و دیوارها را تمیز کنید. برای جرم گیری کاشی و سرامیک هم مخلوط سرکه یا آب لیمو با کمی نمک می تواند مؤثر باشد. با مالیدن این خمیر روی کاشی ها و سرامیک ها و شست وشوی آن پس از ۳۰ دقیقه از شر هرنوع چربی و جرم مزاحمی خلاص خواهید شد. همچنین می توانید از ترکیب جایگزین مقداری جوهرلیمو و نمک برای این منظور بهره ببرید. 

 

کابینت ها

برای شروع بهتر است از کابینت ها آغاز کنید. اول گرد و خاک روی آن ها را با دستمالی پاک کنید. سپس نصف لیوان سرکه سفید و نصف لیوان آب گرم را با هم مخلوط کنید و درون یک بطری اسپری دار بریزید. یادتان باشد هرگز این محلول را به صورت مستقیم روی کابینت ها اسپری نکنید؛ یعنی ابتدا باید آن را روی یک پارچه تمیز اسپری، سپس به وسیله آن محل مدنظر را تمیز کنید. می توانید برای تمیزکنندگی بیشتر، چند قطره مایع ظرف شویی به محلول اضافه کنید. برای کابینت های چوبی هم از محلول یک فنجان وازلین با ٣ قطره آب لیموی طبیعی استفاده کنید. ترکیب را روی لکه های قدیمی و سرسخت با انگشت یا یک مسواک نرم بمالید و اجازه بدهید چند دقیقه به همان حالت بماند. سپس با یک پارچه نرم آن را تمیز کنید.

 

سماور و چای ساز

پاک کردن رسوبات آهکی داخل کتری و سماور یکی از دغدغه های خانم های خانه دار است. برای این منظور توصیه می کنیم سرکه و آب را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و آن را برای مدت ۳۰ دقیقه در داخل کتری یا سماور بجوشانید، سپس به کمک سیم ظرف شویی رسوبات را از سطح آن ها جدا کنید. روش دیگر برای پاک کردن این رسوبات این است که اجازه بدهید به مدت یک شبانه روز محلول سرکه و آب داخل ظرف بماند تا رسوب در آن حل شود. همچنین می توانید از دو تا سه قاشق غذاخوری جوهرلیمو برای این منظور استفاده کنید که نتیجه همه یکی است..

 

اجاق گاز

اجاق گاز یکی از وسایل پراستفاده آشپزخانه است که باتوجه به کاربردش چربی زیادی به خود می گیرد. برای همین بهتر است که از محلول سرکه و آب به میزان برابر استفاده کنید. برای نتیجه بهتر تمیزکاری در این بخش توصیه می کنیم شعله پخش کن و میله ها را درون مخلوط آب جوش و مایع ظرف شویی و سرکه قرار بدهید. سپس با یک اسکاچ زبر یا سیم ظرف شویی چربی ها و سوختگی ها را پاک کنید. برای پاک کردن سوراخ های شعله گاز هم از یک مسواک استفاده کنید. برای تمیز کردن بدنه و بخش های دیگر هم که فقط جرم روی آن ها جمع شده است، از یک دستمال نرم آغشته به محلول استفاده کنید که اجاق گازتان خش دار نشود. 

 

یخچال

شست وشوی یخچال زمان بر است؛ به همین دلیل ابتدا آن را از برق بکشید و وسایل داخل آن را خارج کنید. بهتر است برای تمیز کردن از طبقات بالا شروع کنید تا مجدد کثیف نشوند. سینی های شیشه ای و کشوها را خارج کنید و با محلول صابون و آب گرم آن ها را بشویید. داخل یخچال را هم می توانید با یک پیمانه جوش شیرین و ٧ پیمانه آب خوب تمیز و ضدعفونی کنید. از یک مسواک کهنه یا خلال دندان برای تمیز کردن درزهای یخچال کمک بگیرید. برای تمیز کردن نوار لاستیکی دور در یخچال هم از آب گرم و صابون استفاده کنید و برای اینکه انعطافش را از دست ندهد پس از شست وشو با روغن وازلین آن را چرب کنید.

 

ماشین لباس شویی

این روزها کمتر خانه ای پیدا می شود که ماشین لباس شویی نداشته باشد. تمیزبودن ماشین لباس شویی برابر است با تمیز بودن لباس هایتان؛ برای همین توصیه می کنیم از یک دوم پیمانه جوش شیرین و یک لیتر سرکه سفید برای این کار استفاده کنید. ماشین لباس شویی را روی یک شست وشوی طولانی مدت با دمای بالا (٩٠ درجه سانتی گراد یا ١٩۴ فارنهایت) تنظیم کنید. جوش شیرین را در زبانه پودر لباس شویی بریزید و سرکه را هم داخل محفظه ماشین لباس شویی. حالا ماشین را روشن کنید. بگذارید ماشین یک دقیقه کار کند تا سرکه و جوش شیرین در آب خوب مخلوط شوند، سپس آن را متوقف کنید. یک ساعت صبر کنید و بعد شست وشو را پایان دهید و ماشین را تخلیه کنید. 

 

ماکروویو

اگر از ماکروویو برای پخت غذا استفاده می کنید، تمیزکردن این وسیله را هم باید در دستور کارتان قرار بدهید. برای تمیزکردن آن می توانید درون ظرف شیشه ای مخصوص مایکروویو ترکیب یک پیمانه جوش شیرین و دوپیمانه آب سرد بریزید و آن را به مدت ٢٠دقیقه حرارت بدهید. سپس ظرف را خارج و با حوله درون آن را به راحتی تمیز کنید. روش دیگر هم استفاده از یک پیمانه آب سرد و یک عدد لیموست. آب لیمو را درون آب بچکانید و ترکیب را درون ماکروویو قرار بدهید. آب که بخار شد، با حوله به راحتی درون ماکروویو را تمیز کنید. 

 

تفلون و چدن 

پشت ظروف تفلون و چدن بعد از مدتی استفاده سیاه و کثیف می شود. اگر می خواهید قابلمه هایتان درست مثل روز اول تمیز شوند به شما پیشنهاد می کنیم سرکه سفید را مستقیم روی لکه های پشت قابلمه بریزید، سپس با اسکاچ آن را بشویید. یک روش دیگر هم این است که دو قاشق غذاخوری بیکینگ پودر را درون ظرفی با آب مخلوط کنید بعد اسکاچ را در محلول فرو کنید و با آن به جنگ لکه ها و چربی ها بروید. برای ارتقای کیفیت کار پیشنهاد می کنیم سرکه سفید را هم به این محلول اضافه کنید تا اثرش چند برابر شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی