کد خبر : 94222
/ 08:09
در جلسه شورای بهداشت منطقه مطرح شد

امنیت و سلامت اولویت ماست

یازدهمین جلسه شورای بهداشت با حضور نماینده سازمان‌های مربوطه مانند گذشته در سالن جلسات شهرداری منطقه8 برگزار شد.

امنیت و سلامت اولویت ماست

شهرآرا آنلاین - در این جلسه موضوعات بهداشتی منطقه از جمله مشکل موش‌های منطقه، بازیافت زباله و زباله‌های عفونی و مشکل آب‌سردکن‌ها مطرح شد.

 

طعمه‌گذاری کفایت نمی‌کند

مشکل موش‌ها و افزایش روزافزون آن مسئله‌ای نیست که بتوان به‌راحتی از آن گذشت. حوزه خدمات شهری مدتی است با این مسئله به صورت جد برخورد می‌کند، اما همچنان مردم منطقه از این موضوع گلایه‌مند هستند. دکتر جلال بیوکی، رئیس اداره خدمات شهری منطقه، با بیان این مطلب در جلسه افزود: متأسفانه در برخی معابر منطقه به‌ویژه خیابان‌های امام رضا(ع)، امام خمینی(ره)، میدان 15خرداد و مسیر کال قره‌خان بیشتر از نقاط دیگر منطقه موش‌ها جولان می‌دهند و مشکلات متعددی را به‌وجود آورده‌اند.

 وی ادامه داد: در حال حاضر طعمه‌گذاری‌ای که انجام می‌دهیم پیرو دستورالعمل‌هایی است که داده‌اند. این طعمه‌گذاری به‌طور یک روز در میان و به میزان 150مورد است، فقط 20 تا 25درصد از طعمه‌ها خورده می‌شود.

بیوکی افزود: وجود مراکز تهیه و تولید مواد خوراکی و تخلیه آن در جوی‌ها و  مسیرکال قره‌خان سبب شده تا حیوانات موذی غذایی برای خوردن داشته باشند و ترجیح دهند به‌جای خوردن طعمه از پسماندها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه روش طعمه‌گذاری به‌تنهایی برای حل این مشکل کافی نیست، گفت: در راستای بهسازی محیط و پیشگیری از تخلیه ضایعات در جوی‌ها و مسیر کال با سازمان‌های مربوطه مکاتبه داشته‌ایم تا روش‌های دیگری را برای رفع این مشکل ارائه دهند. در سطح دنیا و حتی برخی شهرهای ایران شیوه‌های جدید دیگری در حال انجام است مانند استفاده از نیتروژن مایع، استفاده از سگ برای شکار موش‌ها و... که شاید بد نباشد از این روش‌ها هم استفاده کنیم.

بیوکی به فعالیت معروف یاوران شهری اشاره‌ای داشت و افزود: این موضوع با یک سازمان برطرف نخواهد شد، بر همین اساس آمران معروف هم طی همکاری‌ای که با ما دارند در شهر مشهد به مراکزی که تخلفات شهری دارند اخطار می‌دهند.

وی در پایان این موضوع درباره زباله‌های عفونی رهاشده در خیابان‌های این منطقه گفت: بحث زباله‌های عفونی همچنان مشاهده می‌شود، مراکز متخلف قرارداد دارند، اما زمان را رعایت نمی‌کنند هر چند پیرو اخطارهایی که داده‌ایم بهتر شده‌اند، اما مشکل به طور کامل برطرف نشده است.  

 

آب‌سردکن‌های خطرآفرین

مشکل دیگر مطرح شده در این جلسه، بحث آب‌سردکن های ناایمن در منطقه است. برخی از این آب‌سردکن‌ها داخلشان قابل شست‌وشو نیست و گاهی اوقات دیده می‌شود که زیرمخزن پر از جرم و کثیفی است. این یعنی آنکه میکروب‌ها می‌توانند آنجا مانده و رشد کنند و آب آشامیدنی را به‌شدت آلوده کنند.

بیوکی با اشاره به این موضوع ادامه داد: مسائل بهداشتی درباره آب‌سردکن‌ها باید کامل رعایت شود؛ به‌ویژه اینکه آب در مخازن آب‌سردکن‌ها حالت ماندگاری پیدا می‌کند و ممکن است لایه‌های میکروبی در این مخازن ایجاد کند. ماندگاری آب در مخازن آب‌سردکن‌ها می‌تواند شرایط را برای رشد گروه خاصی از باکتری‌ها مهیا کند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که درباره آب‌سردکن‌ها و مخازن آن‌ها وجود دارد، تجمع تدریجی رسوبات آهکی در این مخازن است که در مناطقی که آب آن املاح بیشتری دارد، دیده می‌شود. این رسوبات آهکی در مخازن آب‌سردکن‌ها می‌توانند محلی برای رشد میکروارگانیسم‌ها باشند.

رئیس خدمات شهری منطقه علاوه‌بر بحث میکروبی آب‌سردکن‌ها به مسائل ایمنی آن‌ها اشاره کرد و گفت: مجاورت منبع تغذیه با برق نبود سیم ارت در آب‌سردکن‌ها می‌تواند خطر برق‌گرفتگی را برای شهروندان ایجاد کند. همچنین برخی از این آب‌سردکن‌ها فاضلاب‌هایشان در معابر رها می‌شود که مشکلات دیگری را به‌وجود می‌آورد.

بیوکی ادامه داد: با توجه به فرهنگ غالب شهرهای مذهبی علاقه زیادی به آب‌رسانی به مردم داریم، اما گاهی این خدمات موجب ناامنی و تهدید شهروندان می‌شود. در حال حاضر در منطقه شروع به جمع‌آوری آب‌سردکن‌های ناایمن‌ کرده‌ایم، اما این موضوع برای برخی شهروندان سخت است و نمی‌دانند امنیت و سلامت مردم اولویت بر هر چیزی دارد.

 

با متخلفان برخورد می‌کنیم

رضازاده، کارشناس بهداشت و محیط مرکز بهداشت ثامن، درباره مشکل موش‌ها گفت: موش‌ها حیوان زرنگی هستند و اگر قرار باشد برای آن‌ها طعمه‌گذاری کنید باید تمام نکات ایمنی رعایت شود. همچنین می‌توانیم با همکاری شهرداری از مواد قانونی 688 و 13برای مدیریت پسماند اماکن استفاده کنیم.

وی درباره پسماندهای عفونی برخی مطب‌های پزشکان گفت: در محدوده مرکز بهداشت ثامن فهرست مطب‌های بدون پسماند را داریم و پیگیریم تا به تخلفاتشان رسیدگی کنیم. در این منطقه 5مرکز خدمات جامع سلامت، 15آزمایشگاه و 20درمانگاه داریم که 18درمانگاه قرارداد دارند. از 119مطب در منطقه 116مطب دارای قرارداد، از 36دندان‌پزشکی در منطقه 29مورد قرارداد دارند. همچنین درمجموع رادیولوژی‌ها و سونوگرافی‌های منطقه فقط 6مورد قرارداد دارند. طرح ضربتی بازدید انجام خواهد شد، اگر به قرارداد عمل نشود به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی