کد خبر : 94273
/ 07:39

رایزنی‌های داغ با موضوع «شام»

در آستانه برگزاری نشست آستانه، ایران میزبان وزیر امور خارجه سوریه و نماینده سازمان ملل در این کشور بود

رایزنی‌های داغ با موضوع «شام»

شهرآرا آنلاین - کمتر از یک هفته پس از سفر معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان به سوریه، ولید المعلم، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه، در رأس هیئتی از مقام‌های این کشور برای دیدار و گفت‌و‌گو با مسئولان جمهوری اسلامی دیروز به تهران سفر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای سوری خود با تبریک مجدد پیروزی‌های دولت و ملت سوریه بر تروریسم، به اعتراف رژیم صهیونیستی در حمایت از تروریست‌ها در خاک سوریه اشاره کرد و گفت که آن‌ها مخالف ثبات و آرامش در سوریه و منطقه هستند. محمد‌جواد ظریف، لزوم همگرایی، هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه را یادآور شد. او با اشاره‌به سفر موفق معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان به سوریه، آمادگی شرکت‌های ایرانی را برای تعاملات اقتصادی با سوریه در دوران بازسازی اعلام کرد.

ولید معلم نیز با قدردانی از حمایت‌های دولت و ملت ایران از سوریه در‌برابر تروریست‌ها، این پیروزی را پیروزی سوریه، ایران و دیگر دوستان ملت سوریه خواند. وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به شرایط و تحولات منطقه‌ای، گزارشی از آخرین تحولات و رایزنی‌ها برای رسیدن به راه‌حل سیاسی بحران این کشور ارائه کرد و درباره طرح‌ها و راهکارهای مختلف رایزنی و تبادل‌نظر کرد. نشست آتی سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی، از دیگر محورهای گفت‌وگوی دو وزیر بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در‌جریان دیدار با این مقام ارشد سوری با ابراز امیدواری از روند رو به گسترش مناسبات میان دو کشور در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های تجاری و اقتصادی تصریح کرد: بازگشت امنیت به سوریه فرصتی مهم برای توسعه و خدمت‌رسانی به مردم رنج‌دیده این کشور است و جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه‌که در عرصه مبارزه با تروریسم در‌کنار دولت و ملت سوریه بود، در دوران بازسازی این کشور نیز از ارائه هیچ کمک و مشورتی مضایقه نخواهد کرد.

دریابان علی شمخانی گفت: همکاری ایران و سوریه برای مبارزه با تروریسم تکفیری، دستاوردهای انکارناپذیری برای منطقه و امنیت بین‌المللی به دنبال داشته است و این روند تا پایان‌یافتن بحران امنیتی در این کشور ادامه خواهد داشت.

ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه، نیز با قدردانی از حمایت‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت سوریه، دستیابی به صلح و امنیت پایدار در منطقه را منوط به تغییر رویکرد برخی کشورها در حمایت از تروریسم و مقابله واقعی و غیر‌تبلیغاتی با بقایای عناصر تروریست جبهه‌النصره و دیگر گروه‌های مرتبط با آنان دانست.

المعلم در‌جریان این سفر با رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.همچنین گیر پترسن، نماینده جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه که به تهران سفر کرده است، دیروز با وزیر امور خارجه و حسین جابری انصاری، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، به‌صورت جداگانه درباره آخرین تحولات حل سیاسی بحران سوریه دیدار و رایزنی ‌کرد. رایزنی‌ها درباره آخرین تحولات سوریه و حل سیاسی این بحران در‌حالی در تهران انجام شد که چهارمین نشست سران کشورهای عضو روند آستانه اواخر هفته آتی در مسکو با حضور روحانی، پوتین و اردوغان برگزار خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی