کد خبر : 94282
/ 07:52

حدیث قدسی، ادای دین فرهنگستان به غلامرضا قدسی

انتشار زندگی‌نامه‌ها، یادنامه‌ها و هرگونه کتابی درباره شخصیت‌های ادبی می‌تواند به شناساندن بیشتر آن‌ها به مردم و ثبت اطلاعاتی ماندگار (درقالب کتاب) درباره این شخصیت‌ها در تاریخ ادبیات بینجامد.

حدیث قدسی، ادای دین فرهنگستان به غلامرضا قدسی

شهرآرا آنلاین -  انتشار زندگی‌نامه‌ها، یادنامه‌ها و هرگونه کتابی درباره شخصیت‌های ادبی می‌تواند به شناساندن بیشتر آن‌ها به مردم و ثبت اطلاعاتی ماندگار (درقالب کتاب) درباره این شخصیت‌ها در تاریخ ادبیات بینجامد. چنین کتاب‌هایی می‌تواند بازتاب‌دهنده نگاه دیگران به شخص مدنظر و جایگاه او در زمانه خود باشد. در این نوشته گذری کوتاه خواهیم داشت به کتابی که درباره شادروان غلامرضا قدسی‌خراسانی، شاعر مشهدی، به چاپ رسیده است.

«... جای خوشوقتی بسیار است که همت فرموده‌اید و داستان پاک یاران رسول اکرم را با زبانی بسیار ساده، آن‌چنان‌که توده مردم بفهمند، در مجله آستان قدس منتشر می‌سازید. انتشار این سرگذشت‌ها از نظر اطلاع مردم به حال بزرگانی که چنان نهضتی را در جهان پدید آورده‌اند و کار و رفتار و اندیشه‌شان اساس بینش و طرز فکر امروزین ما را تشکیل می‌دهد، مفید است.» این عبارات از نامه دکتر علی شریعتی نقل شده که آن را خطاب به غلامرضا قدسی نوشته است. محتوایی که قسمتی از کتاب «حدیث قدسی» را به خود اختصاص داده است. «حدیث قدسی» را فرهنگستان زبان و ادب فارسی با نگارش و نقد و انتخاب محسن ذاکرالحسینی (پرند) منتشر کرده است. زیر عنوان آن نوشته شده است: شعر و زندگی غلامرضا قدسی (١٣٠۴-١٣۶٨ش).

کتاب ٢۵٠‌صفحه است و چاپ نخست آن در سال‌١٣٩۵ منتشر شده است. این اثر از زندگی و شعر قدسی می‌گوید و همچنین نمونه‌هایی از سروده‌هایش را ارائه می‌کند. سیاست، مذهب و ویژگی‌های شعری، از مباحثی است که مؤلف آن را در ارتباط با شاعر باسابقه مشهدی بررسی می‌کند. او می‌نویسد: «قدسی، شاعری است اجتماعی و در شعر خود، بیشتر به موضوعات اخلاقی و اجتماعی می‌پردازد. اشعار مذهبی بسیار دارد و به ساختن ماده‌تاریخ و پرداختن بدیهه سخت مایل است و در این دو فن مهارت دارد. غالب اشعار بدیهه‌اش در قالب رباعی است. یک بار هم شعری عربی را ترجمه منظوم کرده است.» (صفحه‌۵۶ و ۵٧). همچنین درباره رابطه شاعر مشهدی و سیاست آورده است: 

«او از دوران دولت دکتر محمد مصدق به عرصه سیاست پا گذاشت و با زبان و قلم به مبارزه سیاسی و اجتماعی در مخالفت با حکومت سلطنتی پرداخت. بنا به نقل محمدرضا حکیمی، در حدود سال‌١٣٣١، در یکی از اجتماعات بزرگ مردم مشهد به طرفداری از ملی‌شدن صنعت نفت، قدسی قصیده‌ای خواند با ردیف «خواهیم کرد» که از بلندگوهای گلدسته‌های مسجد گوهرشاد پخش می‌شد. (در عدم هم ز عشق بویی هست).» (صفحه‌٣٣).

در بخشی دیگر از کتاب که بعد‌از همه مطالب اصلی آن گنجانده شده، محتوایی کم‌حجم به قلم خانواده قدسی آمده که شامل توضیحی کوتاه است درباره اینکه اشعار و مقالات آن مرحوم در چه منابعی چاپ شده است. در این قسمت از سلسله‌مقالاتی یاد شده که قدسی درباره یاران پیامبر اسلام(ص) می‌نوشته و در مجله «آستان قدس» انتشار می‌یافته است اما از جایی به بعد انتشار آن متوقف می‌شود؛ چون او ویژگی‌های انقلابی و مبارزاتی یاران رسول خدا را مدنظر داشته اما این ویژگی‌ها از مجله مزبور حذف می‌شده است. 

بنا به توضیح خانواده آن مرحوم، قرار بوده است که مجموع آن مقالات مستقل چاپ شود و در آن ۴٠تن از یاران پیامبر(ص) معرفی شوند، اما درجریان دستگیری‌ها مقالات از میان می‌رود. 

برشی از نامه دکتر علی شریعتی به قدسی و نیز قصیده‌ای از امیر برزگر خراسانی در رثای قدسی، از دیگر مطالب این بخش است. «حدیث قدسی» تصاویری نیز از این شاعر خراسانی گرد آورده که برای نمونه به عکسی از او در زندان کمیته مشترک یا تصویری دیگر که او را در دانشگاه فردوسی مشهد نشان می‌دهد، همچنین عکس‌هایی که او درکنار مشاهیری چون مهدی اخوان‌ثالث، محمدرضا شفیعی‌کدکنی و سیدجلال‌الدین آشتیانی حضور دارد، می‌توان اشاره کرد.

«حدیث قدسی» نخستین کتاب از «مجموعه روشنان» است که قرار است سلسله‌‌نوشته‌هایی پژوهشی برای معرفی بزرگان و پیش‌کسوتان نظم و نثر انقلاب اسلامی باشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی