کد خبر : 94314
/ 06:22
ماجرای زنان کارت‌خوان به‌دست در معابر منتهی به حرم

کار خیر یا گدایی به سبک جدید!

غیرمنتظره‌ترین صحنه‌ای را که می‌توان در معابر منتهی به حرم دید، زنان کارت‌خوان به‌دستی است که با بهانه‌های مختلف درخواست کمک می‌کنند

کار خیر یا گدایی به سبک جدید!

شهرآرا آنلاین - شجاع- غیرمنتظره‌ترین صحنه‌ای را که می‌توان در معابر منتهی به حرم دید، زنان کارت‌خوان به‌دستی است که با بهانه‌های مختلف درخواست کمک می‌کنند. زنانی که خودشان را برای توجیه کاری که انجام می‌دهند، به نهادی منتسب می‌کنند. یک نفر خودش را نیروی داوطلب خیریه معرفی می‌کند، دیگری منتسب به انجمنی برای جمع‌آوری کمک برای کودکان یتیم و بعضی‌ها هم به عنوان فعال مردمی حامی معتادان کارتن‌خواب.

کارشان هم جمع‌کردن پول است؛ البته با روشی جدید. روشی که در دستگاه‌های کارت‌خوان دستی خلاصه می‌شود. آنچه می‌خوانید، گزارشی از ماجرای فعالیت این زنان با دستگاه کارت‌خوان در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر است.

 

ظاهرشدن با کارت‌خوان دستی

زن چادر به سرکرده و خیلی آرام کنار پل‌هوایی فلکه آب ایستاده است. جز شال‌گردنی که دور صورتش کشیده، زیر چادر هیچ چیزی دیگری از او دیده‌نمی‌شود. گویا کارش سنجیدن وضعیت عابران پیاده است. با خروج هر عابر از پله‌های پل، روی چهره او خیره می‌شود و بعد از چند لحظه جلوی تعدادی از آن‌ها را می‌گیرد. ظاهرشدنش مقابل همان چند عابر، ابتدا با توضیحاتی شروع می‌شود. زمان زیادی نمی‌گذرد که از زیر چادر چیزی به عابر نشان می‌دهد و دوباره توضیح می‌دهد. بعضی‌ها در مقابل توضیحات او کارت عابربانکشان را درمی‌آورند و گویا به دستگاهی که در دست این زن قرار دارد، وارد می‌کنند، بعد هم رسیدی می‌گیرند و می‌روند. تعدادی هم بعد از توضیحات زن و دستگاهی که نشانشان می‌دهد، پولی از جیب درمی‌آورند و می‌دهند. البته کم نیستند افرادی که بدون توجه به توضیحات زن، مسیرشان را ادامه می‌دهند.

بعد از نیم‌ساعت، زن مسیرش را عوض می‌کند و خودش را نزدیک ورودی باب‌الجواد(ع) می‌رساند. کارش در این محل هم مشابه مکان قبلی است. تعدادی به حرف‌هایش گوش می‌دهند و به درخواستش جواب مثبت می‌دهند و تعدادی هم بدون توجه می‌روند. البته زن در اینجا بیشتر از مکان قبلی، دستگاه کارت‌خوانش را موقع کشیدن کارت زیر چادر مخفی نگه می‌دارد و تمام تلاشش را می‌کند تا دستگاه دیده‌نشود.

 

پول‌نداری، کارت بکش

زن چند بار دیگر مسیرش را عوض می‌کند. مدتی هم در خیابان امام‌رضا(ع) در پیاده‌رو راه می‌رود و جلوی چند عابر پیاده را که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها خانم هستند، می‌گیرد و همان روند قبلی تکرار می‌‌شود.

برای سردرآوردن از روند کار، این‌بار خودم را در مسیر او قرار می‌دهم. در پیاده‌رو خیابان امام‌رضا(ع)، درست روبه‌روی فلکه آب مقابلش ظاهر می‌شوم؛ درحالی که کیف پولم را در دستم گرفته‌ام. با گفتن خانم کارتان دارم، یک لحظه درخواست ایستادن مرا می‌کند. حرفش را با این جمله «خیلی‌ها نیاز به کمک شما دارند.» شروع می‌کند. چند جمله کوتاه دیگر درخصوص کمک به دیگران هم می‌گوید. البته کار‌ت‌خوان را نشان نمی‌دهد. به خاطر اینکه دستگاهش را ببینم، بهانه نداشتن پول نقد را می‌آورم. بلافاصله دستگاه را نشانم می‌دهد و می‌گوید: اگر نیت خیر کمک داری، کارت‌خوان همراه دارم، می‌توانی مبلغ مورد نظرت را کارت‌ بکشی.

 

گدا نیستم، برای خیریه پول جمع می‌کنم

قبل از آنکه درخواستش را بپذیرم، جویای محل خرج پول می‌شوم. می‌گوید: من برای یکی از خیریه‌ها کار می‌کنم. کارم پول جمع‌کردن از آدم‌های نیکوکار است. گدایی هم نمی‌کنم. هرکس خواست، کمک می‌کند و هرکس هم دوست‌نداشت، بعد از شنیدن حرف‌هایم مسیر‌ش را می‌رود.

در پاسخ سؤالم که مگر محل جمع‌کردن پول خیریه در خیابان است!؟ ابتدا دستگاه را زیر چادر‌ش مخفی‌تر می‌کند و می‌گوید: خوب خانم سؤال‌کردنت چیه؟ بگو قصد کمک نداری.

البته با این جمله اعتراضی، باز هم نمی‌رود. بهانه نداشتن کارت‌ بانکی را که می‌آورم، خیلی آرام زیر لب چیزی می‌گوید و به سمت عیدگاه از خیابان رد می‌شود.

 

به‌خاطر کودکان یتیم کمک کن

این زن را آخرین بار چند هفته پیش در خیابان امام‌رضا(ع) دیدم. البته مورد مشابه او را در تابستان هم دیده‌بودم. زنی که درست در نزدیکی حرم مطهر مقابلم ظاهر شد و گفت که برای بچه‌های یتیم پول جمع می‌کنم، اگر وجه نقد همراهت است، کمک کن و اگر نداری، در دستگاه کارت‌خوانم کارت بکش.

این افراد با همین توضیحات، جلوی خیلی از زائرها را می‌گیرند و با قسم و آیه، بسیاری از آن‌ها را مجبور به پرداخت پول می‌کنند؛ پول‌هایی که مشخص نیست در کجا خرج می‌‌شود. به‌خاطر همین مسئله‌ است که یکی از کمک‌کننده‌ها در مورد زن کارت‌خوان به‌دست می‌گوید: گدا بود، بهانه خیریه را پیش کشید و چون دلم به حالش سوخت، کمکی کردم.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی