کد خبر : 94317
/ 06:33

فقط به خاطر مرغ

گرانی گوشت این روزها مردم را مجبور به صف‌بندی در مقابل ارزان‌فروش‌ها کرده است

فقط به خاطر مرغ

شهرآرا آنلاین - منشادی-«صف‌های طولانی برای خرید گوشت و مرغ» از پرحاشیه‌ترین اخبار و عکس‌هایی است که این روزها در فضای مجازی می‌بینیم . این صف‌ها برای خرید مرغ و گوشتی تشکیل می‌شوند که قیمت آن‌ها در بازار آزاد نسبت به سال گذشته چندین برابر گران‌تر شده‌است. این گرانی به‌خصوص در مواد پروتئنی مانند مرغ آنقدر در جامعه نمود پیدا کرده که مسئولان را بر آن داشته تا برای تنظیم بازار دست به کار شوند و مرغ‌هایی با قیمت ارزان‌تر وارد چرخه عرضه کنند. مردم هم مجبورند برای خرید این مرغ‌های ارزان‌قیمت که مشتری کم ندارد، صف بکشند. در منطقه ثامن هم یک فروشگاه زنجیره‌ای اقدام به فروش و عرضه مرغ‌های تنظیم بازار با حدود 4 هزار تومان ارزان‌تر از بازار آزاد کرده‌است؛ فروشگاهی در خیابان وحدت که به هرکس 2 مرغ تازه با قیمت تنظیم بازار می‌دهد.

 

تنها توزیع‌کننده مرغ ارزان در منطقه ثامن

هوا سرد است اما مردم در صف ایستاده‌اند. مردها جدا، زن‌ها جدا. هر صف هم چندبار دور خودش پیچیده و تا پیاده‌رو ادامه دارد. هر چند نفر کنار هم ایستاده‌اند و از قیمت مرغ و گرانی‌ سایر اقلام مصرفی صحبت می‌کنند. از یکی از خانم‌ها می‌پرسم چرا اینجا صف تشکیل شده‌است؟ می‌گوید: «مرغ ارزان می‌دهند.» می‌گویم تفاوت قیمت آنقدر زیاد است که نیاز به صف بستن است؟ جواب می‌دهد: «ما عیالواریم و همسرم شغل درست و حسابی ندارد، برای من نوعی، هزار تومان هم هزار تومان است. مرغی که اینجا می‌فروشند، کیلویی 4هزار تومان از بازار کمتر است.» یکی دیگر از خانم‌ها به میان حرف‌هایمان می‌آید و می‌گوید: «به هر نفری که در صف می‌ایستد، 2 مرغ می‌دهند. خیلی از خانواده‌ها در طول ماه با همین 2 مرغ سر می‌کنند.»

یکی از آقایانی که 3 ساعت است در صف ایستاده، درخصوص نحوه توزیع در این فروشگاه می‌گوید: «آنقدر گوشت گران شده که به خوردن مرغ روی آورده‌ایم. خیلی با دقت و با نظم، مرغ توزیع می‌شود. به هر کسی که در صف می‌ایستد، 2 عدد مرغ می‌دهند. مهم این است که مرغ یخ‌زده نیست. مرغ تازه و خوبی است. خیلی‌ها که از اینجا مرغ تهیه‌کرده‌اند، می‌گویند مرغش موقع پخت بو نمی‌دهد.» یکی دیگر از آقایان به میان حرف می‌آید و می‌گوید: «چند وقت پیش شنیده‌بودم که مرغ تاریخ‌مصرف گذشته بین مردم توزیع کرده‌اند اما خدا را شکر مرغ‌هایی که اینجا توزیع می‌کنند، کشتار روز است.»

خانم دیگری می‌گوید: «یک از محسنات این فروشگاه این است که هر کسی در صف می‌ایستد، دست خالی به خانه نمی‌رود. در صورتی که من شنیدم در نقاط دیگر شهر مشکلات زیادی پیش آمده و مردم واقعا از اینکه در صف می‌ایستند، پشیمان می‌شوند.»

 

مرغ در ازای غلات

در همین حال دلقندی، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان درباره توافقی که با تولیدکنندگان مرغ شده، می‌گوید که طبق این توافق تولید‌کنندگان، مرغ ارزان می‌دهند و غلات مورد نیاز طیور می‌گیرند. «طبق صحبتی که با برخی تولیدکنندگان مرغ داشتیم، به این توافق رسیدیم که به ازای هر مرغی که این تولیدکنندگان به ما می‌دهند، می‌توانند نهاده‌های مورد نیاز خود (4 کیلو ذرت و 3 کیلو کنجاله سویا) را از ادارات کل پشتیبانی امور دام استان‌ها تأمین کنند.»

وی ادامه می‌دهد: «مرغی که این تولیدکنندگان به ما ارائه‌می‌دهند، 9هزار و 400 تومان است و بر اساس نرخی که در ستاد تنظیم بازار کشور تصویب شده‌است، با قیمت 9 هزار و 800 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد تا مصرف‌کنندگان با قیمت‌ مناسب این محصول را خریداری کنند.»

 

توزیع روزی 30 تن مرغ در مشهد

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان درخصوص نحوه توزیع مرغ در بازار مشهد می‌گوید: «ما روزی 30 تن مرغ به طرقی که گفته‌شد، در بازار مشهد توزیع می‌کنیم. نحوه توزیع هم مانند شهرهای دیگر، با ارائه کارت ملی و یا شناسنامه نیست؛ هر کسی که در صف بایستد، ولو اینکه از یک خانواده چند نفر در صف باشند، مرغ درخواستی‌شان ارائه می‌شود.»

 

توزیع مرغ تنظیم بازار 20 روزه شد

طبق گفته این مقام مسئول، توزیع مرغ در بازار به قیمت مناسب 20 روزی است که اجرا می‌شود. در همین خصوص دلقندی می‌گوید: «توزیع مرغ تنظیم بازار از 18 دی‌ماه آغاز شده‌است. در این 20 روز، 600 تن مرغ توزیع شده‌است و تا موقعی که قیمت مرغ در بازار آزاد به قیمت پایین‌تر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برسد، این رویه ادامه دارد.»

 

توزیع‌کنندگان انتخاب می‌شوند

دلقندی درخصوص نحوه انتخاب مکان‌های توزیع مرغ تنظیم بازار می‌افزاید: «توزیع‌کنندگان با پیشنهاد سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق اصناف استان معرفی می‌شوند و بعد از بررسی‌های لازم توسط بازرسی اتاق اصناف انتخاب می‌شوند. برخی از این تولیدکنندگان در فروشگاه‌هایی که دارند، مرغ را توزیع می‌کنند اما برخی دیگر این شرایط را ندارند و در میادین، بازارهای روز و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌کنند.»

 

کارت ملی لازم نیست

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان در پایان صحبت‌هایش به این نکته اشاره کرد که گرفتن مرغ تنظیم بازار نیاز به کارت ملی و شناسنامه ندارد.

 

مرغ تاریخ‌مصرف گذشته نداریم

در حالی که به اعتقاد بعضی از افراد، مرغ‌های که در چرخه عرضه تنظیم بازار قرار می‌گیرند، تاریخ‌مصرف گذشته و یا از نوع غیرمرغوب هستند، امیر دلداری، مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف مشهد می‌گوید: وظیفه بازرسی از واحدهای صنفی که عرضه مرغ تنظیم بازار را برعهده دارند، از وظایف 2 نهاد صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین اتاق اصناف مشهد است.

وی ادامه می‌دهد: بازرس‌های ما از ساعت آغاز توزیع تا آخرین لحظه در واحد صنفی حضور دارند و کوچک‌ترین تخطی از سوی عرضه‌کننده و مصرف‌کننده را گزارش می‌دهند که تا این لحظه هیچ‌گونه مشکلی در عرضه مرغ تنظیم بازار در مشهد رخ نداده‌است.

دلداری در پاسخ به ادعاهایی مبنی بر اینکه مرغ‌های تنظیم بازار، تاریخ‌مصرف گذشته هستند، می‌گوید: به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد و تمامی مرغ‌ها کشتار روز هستند. موضوعات این‌چنینی که مطرح می‌شود، شایعه‌هایی هدف‌دار هستند، اما همان‌طور که گفتم، شایعه هستند و پایه و اساسی ندارند.

وی در خصوص اینکه چند واحد صنفی در سطح مشهد و همچنین منطقه ثامن توزیع مرغ‌ها را برعهده دارند، می‌افزاید: در آغاز این طرح، 25 واحد صنفی این وظیفه را برعهده داشتند، اما در حال حاضر، 29 واحد این مهم را در سطح مشهد انجام می‌دهند. در منطقه ثامن، یک واحد صنفی در خیابان وحدت توزیع مرغ تنظیم بازار را برعهده دارد اما فروشگاه‌های رفاه و زنجیره‌ای صنفی نزدیک این منطقه نیز مرغ تنظیم بازار عرضه می‌کنند.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی