• خانه
  • یادداشت
  • الگو یعنی علی(ع) و فاطمه(س)
کد خبر : 94339
/ 07:02
حجت الاسلام محمدرضا جواهری

الگو یعنی علی(ع) و فاطمه(س)

الگو یعنی علی(ع) و فاطمه(س)

شهرآرا آنلاین - امروز راه نجات و رهایی از بحران‌های گوناگون جهانی بازگشت به خانه فاطمه(س) در مدینه است. چون آن خانه‌ به‌ظاهر کوچک، برخوردار از دریای علوم و معارف سودمند و سازنده و راهگشاست. اکنون در سراسر کره‌زمین، خانه کوچک علی(ع) و فاطمه(س) با مدیریت الهی حضرت فاطمه زهرا(س)، بهترین خانه برای سعادت و تکامل و رستگاری جهان بشری است. این خانه در عصر حاضر، در عصر انقلاب ارتباطات و اطلاعات نیز همچون گذشته زنده و راهنماست. باید به این خانه روی آورد و از همین خانه درس گرفت و درس‌های آن را به جهانیان رساند؛ خانه‌ای که در آن آموزش‌های معرفتی و عملی بهترین زوج الگو و خانواده پایدار و استوار وجود دارد و اکنون همانند دهه اول نخستین قرن هجری، همگان را به تعالی و تکامل و فلاح فرامی‌خواند.روزی پیامبر خدا(ص) به امیرمؤمنان امام علی(ع) فرمودند: کیف وجدت اهلک؟ همسرت را چگونه یافتی و چگونه می‌بینی؟ امام‌علی(ع) گفت: نعم‌العون علی طاعة‌ا... . مددکار و کمک‌کننده و یاوری خوب و زیبا بر طاعت خداست.همین سؤال را پیامبر خدا از حضرت فاطمه(س) پرسیدند. حضرت فاطمه گفتند: خیر بعل. بهترین شوهر (بحارالانوار، ج ۴٣، ص ١١٧ * مناقب آل ابی‌طالب علیهم‌السلام، ابن شهر آشوب، ج ٣، ص ٣۵۶). 

رضایت و خشنودی و خوش‌حالی کامل زن و شوهر از کیفیت زندگی در خانه خویش، از ارزش‌های بزرگ نهاد خانواده در جهان است. رضایت زن و شوهر از زندگی با هم نشان‌دهنده توفیق و خوشبختی آنان است. باید عوامل موفقیت خانه فاطمه و علی را فهمید و از آن بهره‌برداری کرد. 

﷯پیامبر خدا یک سؤال را از هریک از امام‌علی(ع) و حضرت زهرا(س) پرسیده‌اند و فرموده‌اند: کیف وجدت اهلک؟ زندگی شما با همسرت در خانه چگونه است؟ این پرسش نبوی درواقع پرسش از وضعیت اخلاقی خانه علی و فاطمه است. در اینجا هر دو در پاسخ سؤال پیامبر خدا، از وضعیت زندگی خویش اظهاررضایت کامل می‌‌کنند. درون پاسخ امام‌علی‌(ع) به پرسش پیامبر معیار کیفی خانه برتر آموزش داده‌ شده است. امام‌علی(ع) در توصیف کیفیت زندگی با فاطمه(س) فرمودند: نعم العون علی طاعه‌ا... . «نعم» با کسره نون و فتحه میم از افعال مدح است و زیبایی و خوبی و ستایش و خوش‌حالی و رضایت را می‌رساند. در این گفت‌وگو علی و فاطمه هر دو نگاه خود به زندگی با دیگری را با دید کاملا مثبت بیان کرده‌اند. امام‌علی‌(ع) واژه «نعم» و فاطمه(س) واژه «خیر» را به‌ کار برده‌اند. به اعتقاد امام‌علی‌(ع)، همسرشان حضرت فاطمه(س) بهترین «عون» و کمک‌کننده و یاری‌کننده شوهر خویش در اطاعت خدای بزرگ است. در این پاسخ بهترین توصیف از حضرت فاطمه وجود دارد. امام‌علی‌(ع) زندگی با حضرت فاطمه(س) را بهترین زندگی دانسته‌اند، چون فاطمه بزرگ‌ترین کمک‌کننده و پشتیبان ایشان در اطاعت خداوند بوده است. بنابراین بالاترین معیار در کیفیت زندگی خانوادگی، تکلیف‌گرایی و حاکمیت فرمان خدا بر آن است. خانه‌ای که زن‌وشوهر در آن خانه هماهنگ با هم در راه خدا گام برمی‌دارند، بالاترین الگوی برای زندگی است. بازگشت به این خانه برای رهایی مسلمانان از فرهنگ فاسد و ضددینی و سکولار غربی و نجات از سایر فرهنگ‌های انحرافی غیرانسانی ضرورت دارد. بازگشت به این خویشتن اسلامی یعنی خانه علی(ع) و فاطمه(س) ما بزرگ‌ترین نیاز و ضرورت امروز ما برای رهایی از مشکلات و معضلات اخلاقی در جوامع اسلامی است. «اطاعت خدا» اصل اساسی برای موفقیت همسران در زندگی و بزرگ‌ترین عامل تحکیم و پایداری خانواده‌ها و رهایی آنان از طلاق است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی