کد خبر : 94345
/ 07:18

مشکل اوقاف برای اهدای زمین به مدارس

«نمی‌توانیم زمین‌هایی را که با نیت غیرآموزشی وقف شده‌اند، برای ساخت مدرسه بدهیم؛ نمی‌توانیم نیت واقف را تغییر دهیم. شأن اوقاف امانت‌داری است»

مشکل اوقاف برای اهدای زمین به مدارس

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان| «نمی‌توانیم زمین‌هایی را که با نیت غیرآموزشی وقف شده‌اند، برای ساخت مدرسه بدهیم؛ نمی‌توانیم نیت واقف را تغییر دهیم. شأن اوقاف امانت‌داری است و بر این موضوع هم اصرار دارد»؛ این بخشی از صحبت‌های مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نشست خبری دیروز او بود. 

حجت‌الاسلام محمد احمدزاده در پاسخ به سوال شهرآرا مبنی بر اینکه در برخی از نقاط حاشیه شهر به خصوص منطقه تبادکان، سرانه فضای آموزشی بسیار پایین است، گفت: اوقاف یکی از مالکان زمین‌ها در آن مناطق است و آستان قدس، دولت و افراد شخصی نیز در این مناطق مالک زمین‌ هستند. با‌این‌حال او در هنگام پاسخ به این سؤال، با بیان اینکه پرسش‌های این‌چنینی در شأن این جلسه نیست، اضافه کرد: اتفاقا برای وقف در خصوص مدرسه تبلیغات بسیاری هم انجام می‌شود. احمدزاده درباره سهم اراضی اوقافی در مشهد این‌طور گفت: تاکنون پیمایش دقیقی برای مشخص شدن زمین‌های اوقافی انجام نشده است؛ با‌این‌حال گفته می‌شود که در گذشته ٧٠ درصد اراضی مشهد اوقافی بوده و با گسترده‌تر شدن حریم شهر، این سهم به ٣٠ درصد در حال حاضر رسیده است. 

حجت‌الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی، اجتماعی این اداره کل، نیز درباره اهدای زمین‌های اوقافی برای ساخت مدرسه این‌طور بیان کرد: مکان‌هایی برای ساخت مدرسه در نظر گرفته شده اما مشکلی که در‌این‌باره وجود دارد، نبود اعتبارات دولتی برای ساخت مدرسه است. حتی در منطقه تبادکان هم زمینی واگذار شده اما اعتباری برای ساخت نبوده و این زمین معلق مانده است.

﷯او با بیان اینکه ٣٠۴ بقعه متبرکه در استان وجود دارد، اظهار کرد: برای این بقاع متبرکه، دیگر به دنبال شجره‌نامه یا اسناد نیستیم، چون ماهیت فرهنگی پایگاه معنوی که در این مکان‌ها وجود دارد، برای اداره کل اوقاف مهم است. همچنین به دنبال اضافه کردن به تعداد این بقاع هم نیستیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی