کد خبر : 94347
/ 07:23
گزارش شهرآرا از جشنواره فیلم فجر تهران

هنر هفتم در شب هفتم

هفتمین روز از سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر روز سه‌شنبه در کاخ جشنواره به پایان رسید

هنر هفتم در شب هفتم

شهرآرا آنلاین - محمدرضا هاشمی| هفتمین روز از سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر روز سه‌شنبه در حالی در کاخ جشنواره به پایان رسید که خبرنگاران و اصحاب رسانه ٣ فیلم «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان، «٢٣ نفر» مهدی جعفری و «پالتو شتری» مهدی علی میرزایی را تماشا کردند.

 

﷯ «دیدن این فیلم جرم است» ایده‌ای ۱۲ساله

هرچند که خبرنگاران حاضر در سالن معتقد بودند که فیلم رضا زهتابچیان بعد از ٢٠ سال راه آژانس شیشه‌ای را رفته است اما کارگردان این فیلم با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون ایده ساختن‌ این فیلم را در ذهن داشته‌است، گفت: هرجا که می‌رفتم بعد از شنیدن جزئیات طرح، به‌به و چه‌چه می‌کردند اما در نهایت می‌گفتند: «تو که نمی‌خوای اینو بسازی!» این فیلم درباره گروگان‌گیری یک تبعه انگلیس است که بعد از ضرب و شتم همسر نقش اول فیلم (فرمانده پایگاه بسیج) که باعث مرگ جنین او می‌شود و درگیری‌های پس از آن به گروگان‌گیری چند مقام امنیتی منجر می‌شود. گفت‌وگوی منصور ضابطیان که وظیفه اداره جلسه را برعهده داشت با زهتابچیان درباره سؤالات چندبار باعث خنده حاضران در سالن شد. تهیه کننده «دیدن این فیلم جرم است» هم با اشاره به اینکه ساخت این فیلم مشکلات زیادی به همراه داشت گفت: نیروی انتظامی مجوز ساخت آن را نداد. دفاع تمام‌قد کارگردان از فیلمش و پاسخ‌های جالب او به خبرنگاران از دیگر نکات این نشست خبری بود. او در واکنش به بعضی سؤالات گفت: من پلان‌به‌پلان این فیلم را به دندان کشیدم تا امروز به اینجا برسم.

 

﷯ «٢٣ نفر» فیلمی متفاوت در حوزه دفاع مقدس

در نشست خبری فیلم «٢٣ نفر» انگار بچه‌های اول دبیرستانی را به اردو آورده بودند. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد ٢ ساعت بعد و بعد از تماشای فیلم تمام‌قد در سالن بایستند و شجاعت فرزندان ایران را در ۸ سال دفاع مقدس تشویق کنند. نشست خبری فیلم هم شلوغ‌ترین نشستی بود که در این روزها دیده بودم. خبرنگاران و حاضران در سالن بارها عوامل و بازیگران را تشویق کردند.

به گفته جعفری که ١٠ سال قبل مستندی در رابطه با همین سوژه ساخته است «داستان ۲۳ نفر از هر زاویه‌ای می‌تواند فیلم شود و من خوشحالم که سرانجام بعد از ١٠ سال پرورش این ایده به اینجا رسیدم.» مشاور فیلم‌نامه که در روزهای اسارت یکی از آن ۲۳ نفر بوده است نیز در این نشست گفت: ما ۳۶ سال قبل مقابل چنین حجمی از خبرنگاران ایستاده بودیم و زجر می‌کشیدیم اما امروز با افتخار اینجاییم. حضور یک نوجوان هفده‌ساله مشهدی با لهجه غلیظش از دیگر ویژگی‌های این فیلم بود. سجاد محمدزاده که طلبه حوزه علمیه و ساکن خیابان چمن مشهد است، با ابراز رضایت از حضور در این فیلم گفت: بعد از دیدن فراخوان به برج سلمان رفتم و تست دادم. به اعتقاد بسیاری این فیلم می‌تواند برای بچه‌های امروز آموزنده باشد و تهیه کننده هم گفت در تلاش هستیم تا آن را در فصل مدارس اکران کنیم.

 

﷯ «پالتوشتری» طنزی متفاوت از آنچه تا امروز دیده‌ایم

مهدی علی میرزایی که با پالتوشتری، اولین تجربه فیلم‌سازی را پشت سر گذاشته است، با اشاره به اینکه همیشه وقتی فیلم‌های طنز در سینما بوده، احساس می‌کرده است، قشر کتاب‌خوان و تحصیل کرده نیازمند طنزی متفاوت هستند، این موضوع را این یکی از انگیزه‌های خود برای ساخت پالتو شتری دانست. او که از نویسندگی وارد عرصه فیلم‌سازی شده است، در ادامه این نشست گفت: ١٠ سال است که تلاش کرده‌ام فیلم بسازم و در نهایت این اتفاق افتاد. در واقع نویسندگی و فیلم‌سازی در یک راستا قرار دارند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی