کد خبر : 94354
/ 07:33

آغاز خودکفایی در محصولات راهبردی کشاورزی

۵ پروژه کشاورزی آستان قدس رضوی به بهره‌برداری رسید

آغاز خودکفایی در محصولات راهبردی کشاورزی

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت| پروژه‌های کشاورزی که دیروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی افتتاح و بازدید شد در نوع خود، بزرگ، و اعتبار صرف شده برای بهره‌برداری از آن‌ها میلیاردی بود. با وجود این، قسمت خوب‌تر ماجرا، رویکردهای علمی و -به قول تولیت آستان- «دلگرم‌کننده»ای بود که مدیران کشاورزی این نهاد در مورد آن صحبت می‌کردند؛ مثلا کارخانه سیمان سمنگان چندی است تغییر کاربری داده و بر گیاهان دارویی متمرکز شده، بلکه سهم ٣.٧۵ درصدی ایران از گردش مالی بازار زعفران دنیا را ارتقا دهد. جالب است بدانیم ٧۵ درصد تولید گل محمدی جهان از آن ایران است. گردش مالی دنیا از این گیاه، ٧ میلیارد دلار است و ایران به لحاظ بهره‌مندی اقتصادی از آن، رتبه صد و هفتادم را دارد. آمارها از ضرورت نگاه علمی به بخش کشاورزی حکایت دارد. همان چیزی که مسئولان آستان قدس از تولیت گرفته تا مدیران هلدینگ کشاورزی و مزرعه نمونه بارها بر آن تأکید کرده‌اند.

 

﷯ تولید کالاهای راهبردی

«به گستردگی داشته‌هایمان تهدید می‌شویم. دشمن حتی حاضر نیست فرمول تولید بذر در اختیارمان باشد.» تولیت آستان قدس رضوی با بیان این جمله گفت: ظرفیت‌های مادی و معنوی، فراوان داریم. با بهره‌گیری از این توانایی‌ها می‌شود در برابر تمام تهدیدها و تحریم‌ها ایستاد، استقلال اقتصادی را اعلام و کشور را در اهداف بلند خود همراهی کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه تولیدکنندگان، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و نیروهای کار دانش‌محور، حضورشان در این عرصه به مثابه یک حرکت جهادی است، تفاوت حرکت جهادی با رفتار در شرایط معمولی را این‌طور تشریح کرد: در حرکت جهادی، انسان دشمن را در مقابل خود می‌بیند، برنامه‌های دشمن را رصد می‌کند و با همه توانش برای زمین‌گیر کردن او تلاش می‌کند.وی با اشاره به تلاش دانشمندان برای ایجاد آرامش در زندگی مردم از راه بومی سازی دانش، افزایش تولید و اشتغال اضافه کرد: برای ما اُفت داشت که در کالاهای راهبردی کشاورزی مثل بذر، محتاج اروپایی‌ها و دیگران باشیم. این نگاه یعنی بومی‌سازی دانش در سازمان اقتصادی، هلدینگ کشاورزی و مزرعه نمونه آستان قدس رضوی آغاز شده و با تولید کالاهای راهبردیِ کشاورزی به ثمر نشسته است. تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به محدودیت منابع آبی، پروژه‌های آبیاری زیرسطحی که ظرف چند ماه آینده به حدود ١٠٠٠ هکتار خواهد رسید، نیز توجه به موضوع گیاهان دارویی را از مصادیق توجه به استفاده بهینه از منابع آبی و خاکی بیان کرد. وی تأکید کرد: باید بین ٣ ضلع دانشگاه، صنعت کشاورزی و بازار رابطه‌ای مستحکم ایجاد شود، در غیر این ‌صورت، اینکه هر کدام از این ٣ حوزه کار خودشان را بکنند، ثمرات ارزشمندی نخواهند داشت. خوشبختانه این رویه در آستان قدس رضوی در حال تحقق است.

 

﷯ تقویت سازوکارهای نظارتی

نحوه نظارت بر شرکت‌ها و سازمان‌های ذیل آستان قدس رضوی پرسش یکی از خبرنگاران بود که تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به آن اظهار کرد: اساس اقتصاد آستان قدس رضوی بر نذر و وقف است و هیچ درآمدی جز نذر و وقف در این نهاد وجود ندارد. تلاش مدیریت این است که ضمن عمل به نیت واقفان، از موقوفات استفاده بهینه شود. وی ادامه داد: از گذشته سازوکارهای نظارتی در درون آستان قدس زیر نظر تولیت فقید سعید وجود داشته است. بعد از اینکه بنده متصدی شدم، حس کردم علاوه بر نظارت‌های درون‌سازمانی، نظارت‌های برون‌سازمانی هم ضرورت دارد، بنابراین برای نخستین بار پای مؤسسات حسابرسی که ارتباط سازمانی با ما ندارند به مجموعه باز شد. تمام شرکت‌های آستان قدس رضوی و بخش‌های درآمدی و هزینه‌ای ذیل آن برای بهبود مدیریت در هزینه و درآمد، مورد نظارت هستند. در شرکت‌ها و مؤسسات کمتر اتفاق می‌افتد اما تمام مجامع عمومیِ شرکت‌های ما به موقع تشکیل می‌شود. در سال ٩٧ هستیم و حسابرسی‌های سال ٩۶ انجام و مجامع عمومی برگزار شده است. علاوه بر این، برای تقویت نظارت همگانی ساز‌و‌کاری تشکیل دادیم تا اگر مرتبطان با مجموعه، زائران و مردم نکته‌ای دارند بتوانند آن را به سازمان مرکزی و بخش‌های نظارتی منتقل کنند.

 

﷯ فهرست پروژه‌های افتتاحی

راه‌اندازی واحد قطعه کردن گوشت و بسته‌بندی آن برای مصرف مهمان‌سرای حضرت یکی از پروژه‌های افتتاح شده بود که به گفته مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه، ورودی روزانه آن بین ٣٠٠ تا ۵٠٠ رأس دام است. به گفته علی اورعی زارع برای بهره‌برداری از این پروژه ٣ میلیارد تومان هزینه شده است. آبیاری زیرسطحی در ١۵ هکتار از اراضی این مزرعه با اعتبار ۵٢۵ میلیون تومان و باغ متراکم ١٣ هکتاری با اعتبار ۵٢٠ میلیون تومان از دیگر پروژه‌های افتتاح شده بود. سامانه آبیاری قطره‌ای در ۴٠ هکتار از اراضی قلعه‌تپه چناران و ١٠٧ هکتار باغ پسته تربت حیدریه نیز به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شدند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی