کد خبر : 94355
/ 07:35

بیم از رکود ٩٨

رئیس اتاق اصناف مشهد رکود اقتصادی در سال ٩٨ را عامل کاهش احتمالی قیمت‌ها دانست

بیم از رکود ٩٨

شهرآرا آنلاین - مسعود سلطانی| هرچند براساس اطلاعات مرکز آمار ایران روند افزایش قیمت کالاها در زمستان نسبت به پاییز و تابستان کمتر شده است، اما به اذعان فعالان اقتصادی این روند، حاکی از ورود اقتصاد کشور به مرحله پیشارکود است. مرحله‌ای که نشان می‌دهد،گرانی کالاها و خدمات بیش از ظرفیت واقعی اقتصاد بوده و به زودی تقاضای کالا و خدمات در کشور کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

رئیس اتاق اصناف مشهد که دیروز به جمع اهالی رسانه آمده بود، درباره تعطیلی واحدهای صنفی گفت: «امسال تعداد پروانه‌های صادر شده با تعداد واحدهای صنفی که تعطیل شدند برابر بود. رونق بازار شب عید نیز جذابیت دارد که واحدهای صنفی به فعالیتشان ادامه دهند، اما با توجه به رکود اقتصادی پیش‌بینی‌ها درباره آینده بازار مثبت نیست. ممکن است سال آینده به دلیل رکود شاهد تعطیلی واحدها و همین‌طور کاهش قیمت‌ها یا زیر‌فروشی باشیم.»

موضوع قیمت گوشت یکی از سؤالات خبرنگاران از محمود بنانژاد بود و با این حال او درباره کم‌و‌کیف قیمت گوشت نظری نداد و این کار را به مسئولان ستاد تنظیم بازار استان واگذار کرد.

وی به این جمله بسنده کرد: «با مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر فروش گوشت به صورت مجازی و بر اساس اطلاعات سرپرستان خانوار، طرح توزیع گوشت بر اساس کدملی دیگر پیگیری نمی‌شود.» لازم به ذکر است که چندی پیش او از این طرح به عنوان راهکاری برای رساندن گوشت به دست مصرف‌کنندگان واقعی سخن گفته بود.

رئیس اتاق اصناف مشهد به مشارکت اصناف در توزیع کالاهای اساسی با نرخ تنظیم بازار اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته کالاهای اساسی با نرخ تنظیم بازار را در شبکه واحدهای صنفی کوچک و بزرگ توزیع کردیم. از ٢۵ مهر‌ماه تا ٢٣ دی‌ماه ١۵٢ تن گوشت منجمد در ٩٨ واحد صنفی در شهر توزیع کردیم. 

بنانژاد ادامه داد: از ٢٨ آذر‌ماه تا ١٨ دی‌ماه نیز ٢٧۵ تن مرغ منجمد در ١٢٠ واحد صنفی توزیع شد. 

وی با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور گفت: نرخ مصوب برای مرغ گرم هر کیلو‌گرم ٩٨٠٠ تومان بود. اما مرغ‌داران استان نسبت به این نرخ اعتراض داشتند و هزینه تمام شده تولید مرغ را بیش از این برآورد می‌کردند؛ از همین رو با مصوبه ستاد تنظیم بازار استان روزانه تنها ٣٠ تن مرغ با این نرخ توزیع شد. در مجموع از ١٩ دی‌ماه تا ١۵ بهمن‌ماه ١٧۶ تن مرغ گرم با نرخ ٩٨٠٠ تومان توسط ١٠ واحد صنفی توزیع شد. البته تشکیل صف‌های طولانی برای خرید مرغ واقعا برای ما هم ناراحت کننده بود اما متأسفانه محدودیت‌هایی وجود داشت. 

بنانژاد درباره برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم بهاره نیز گفت: این نمایشگاه از ١٠ تا ١٧ اسفند‌ماه برگزار می‌شود. فرآیند ثبت‌نام و واگذاری غرفه‌های نمایشگاه آغاز شده است.

 

﷯ ارزش تخلفات بیش از ١٠ میلیارد تومان

مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف مشهد نیز در این نشست به ارائه آمار عملکرد ١٠ ماهه این واحد پرداخت و گفت: در ١٠ ماهه سال جاری ١۵٣ هزار بازرسی‌ انجام شده و در فرآیند این بازرسی‌ها ١۴ هزار و ٧٧۵ فرم تخلف به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده که ارزش ریالی این تخلفات ١٠ میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان است.

امیر دلداری افزود: ٢٨۴٧ شکایت به صورت مستقیم در واحد بازرسی اتاق اصناف انجام شده که ١۴٧٢ مورد آن منجر به جلب رضایت شده و در همین راستا مبلغ ۵ میلیارد تومان به شاکیان برگشت داده شده است. 

وی ادامه داد: تعداد کل شکایت‌ها و گزارش‌های مردمی ٩۶٢٣ مورد است و تعداد کل تخلفات شناسایی شده ١٨ هزار و ٩٧۴ مورد بوده است. عمده تخلفات در حوزه گران‌فروشی، درج نشدن قیمت، تقلب و کم‌فروشی بوده است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی