کد خبر : 94360
/ 07:44

آشتی فلسفه با جهان روزمره ما

همه ما به فلسفه نیاز داریم. درست از همان روزی که نخستین سؤالات اساسی زندگی در ذهن کودکانه‌مان شکل می‌گیرد در حقیقت زندگی فلسفی ما آغاز می‌شود.

آشتی فلسفه با جهان روزمره ما

شهرآرا آنلاین - الهام یوسفی | همه ما به فلسفه نیاز داریم. درست از همان روزی که نخستین سؤالات اساسی زندگی در ذهن کودکانه‌مان شکل می‌گیرد در حقیقت زندگی فلسفی ما آغاز می‌شود. سؤالاتی درباره چیستی‌مان، خدا، معنای زندگی و مرگ و ده‌ها سؤال دیگری که نخستین جرقه‌های اندیشیدن را در ما ایجاد می‌کند. بزرگ‌تر که می‌شویم سؤال‌هایمان تغییر می‌کند اما هنوز جواب مشخصی برایش پیدا نکرده‌ایم یا شاید پاسخ‌هایی را یافته‌ایم که چندان که باید قانعمان نمی‌کند یا در اوج حس یقین تردیدهایی گاه و بیگاه از دل رویدادهای زندگی‌مان بیرون می‌خزد و گریبانمان را می‌گیرد... برای همه این مشکلات، فلسفه را داریم. فلسفه اینجاست تا به ما سرگشتگان پرسشگر دنیای مدرن کمک کند. البته اگر هنوز برای سؤالاتتان ارزش قائلید و هنوز برای یافتن پاسخ روحیه جست‌وجو‌گرتان را حفظ کرده‌اید به سراغ فلسفه خواهید رفت.

بدون تردید «راهنمای فلسفی زیستن» یکی از آن کتاب‌هایی است که برای ورود به جهان فلسفه حسابی به کارتان می‌آید. راهنمای فلسفی زیستن در دسته کتاب‌های فلسفه کاربردی جای می‌گیرد. در حقیقت فلسفه کاربردی متعلق به آن دسته فیلسوفان جدید است که معتقدند باید فلسفه را از فضای خشک و بی‌روح محیط‌های دانشگاهی بیرون کشید و به احوالات روزمره زندگی مردم وارد کرد آنچنان که در آتن روزگار سقراط فلسفه در متن زندگی مردمان بود. این فیلسوفان در کتاب‌های فلسفه‌شان به جای تکیه بر واژه‌های پرطمطراق و دهن‌پر‌کن که معمولا باب طبع اساتید دانشگاه است با بیانی ساده به دنبال پاسخ دادن به سؤالات اساسی انسان معاصر هستند. عنوان کتاب (راهنمای فلسفی زیستن) کاملا برای هدفی که نویسنده دنبال می‌کند مناسب است. این کتاب واقعا یک راهنمای کوچک و مناسب است که با تاریخ فلسفه و تلاش برای آشنایی با اولین فیلسوفان تاریخ و نخستین دیدگاه‌های اثرگذار فلسفی آن‌ها آغاز می‌شود و در فصل‌هایی چون «فلسفه چیست؟»؛ «معجزه یونانی»، «پیروزی مسیحیت بر فلسفه یونانی»، «انسان‍گرایی یا تولد فلسفه مدرن»، «پست مدرنیته: مورد نیچه»؛ «پس از شالوده شکنی: فلسفه معاصر» شما را با جهان جذاب و پر از کشف فلسفه آشتی می‌دهد. این کتاب یک نویسنده خوب، یک مترجم حرفه‌ای و یک ناشر دغدغه‌مند دارد. به ترتیب پروفسور لوک فری، افشین خاکباز و نشر نو، اضلاع مثلثی‌اند که به شما اثبات می‌کنند با یک کار خوب طرف هستید، کاری که باید خوانده شود. نویسنده از فیلسوفان فرانسوی و از طرف‌داران انسان‌گرایی است. او تمام تلاش خود را می‌کند تا به دور از اصطلاحات فلسفی، هم شما را با تاریخ مختصری از اندیشه آشنا کند و هم در خلال آن به نقد اندیشه فیلسوفان دوران مختلف تفکر بپردازد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی