کد خبر : 94366
/ 08:01

پایانی بر ٣غائله پر خطر

مروری بر پرونده‌هایی کوچک که آبستن آسیب‌های بزرگ هستند

پایانی بر ٣غائله پر خطر

شهرآرا آنلاین - سهیل دیبا | از شامگاه سه‌شنبه تا ظهر دیروز ١٢ساعت پراضطراب و دلهره در استان را تجربه کردیم. با اعلام ناپدید شدن یک چوپان و گوسفندانش در کولاک، امدادگران هلال‌احمر وارد عمل شدند و یگان حفاظت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی نیز پرده از راز حفاران غیرمجاز برداشت. در این مدت مرزبانان غیور کشور در مرزهای خراسان‌رضوی با هوشیاری تمام موفق به شناسایی و دستگری قاچاقچیان مرزی شدند.

 

نجات چوپان از دل کولاک 

ساعات زیادی از رفتن مرد چوپان برای چرانیدن گوسفندان می‌گذشت و تلفن‌همراهش هم در دسترس نبود. بوران و کولاک که در ارتفاعات شروع شد، دل‌نگرانی‌های خانواده این چوپان جوان جایش را به دلهره و ترس داد، ترس از دست دادن یک پدر، مرگ یک پسر و غیبت همیشگی یک همسر. استخاره دیگر جایز نبود و موضوع شبانه به هلال‌احمر شهرستان خواف اعلام شد. با گزارش این ماجرا عملیات جمعیت هلال‌احمر برای یافتن این فرد در ارتفاعات معدن‌کوه سنبل خواف آغاز شد. با توجه به مرزی بودن منطقه بلافاصله تیم‌های عملیاتی هلال‌احمر به همراه نیرو‌های انتظامی به محل اعزام شدند و در عملیاتی سخت توانستند این فرد گرفتار در دل کوه را پیدا کنند و نجات دهند.

131110.jpg

نجات اثر تاریخی از خطر حفاران 

خطر حفاران غیرمجاز بر سر محوطه‌های تاریخی یک خطر همیشگی و بالفعل است، خطری که این روزها با توجه به وضعیت موجود و کمی زیاده‌خواهی بالقوه شده است. در این شرایط روز گذشته خبرهایی از حضور عده‌ای در اطراف یکی از محوطه‌های تاریخی شهرستان چناران گزارش شد و گروهی از مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌رضوی به این محوطه در شهرستان چناران اعزام شدند. در پی این عملیات که بامداد دیروز آغاز شد، با حضور مأموران یگان حفاظت و همکاری پلیس ۶حفار غیرمجاز که اقدام به حفر گودالی ۶متری کرده بودند، دستگیر شدند. از این افراد علاوه بر ابزار و ادوات حفاری، یک دستگاه موتور‌برق و ٢دستگاه خودرو سواری کشف و ضبط شد.

131108.jpg

برخورد قاطع با قاچاقچیان مرزی 

در همین مدت مرزبانان خراسان‌رضوی نیز موفق به دستگیری قاچاقچیان در چند حوزه شدند. مرزبانان هنگ مرزی تایباد با ایجاد گشت‌های مستمر و تنگ نمودن عرصه فعالیت قاچاقچیان، موفق به کشف ۵٣‌هزار لیتر سوخت قاچاق به ارزش ٢‌میلیارد و ۴٧١‌میلیون ریال شدند. مرزبانان مستقر در پست کنترلی دوغارون نیز هم‌زمان با دستگیری ١١متهم توانستند ۴٢‌میلیون ریال کالای قاچاق را کشف کنند. در همین باره مرزبانان هنگ مرزی تایباد در راستای برخورد قاطع با قاچاقچیان موادمخدر طی عملیات‌های جداگانه موفق به کشف ۵٠‌کیلوگرم مواد‌مخدر از نوع تریاک، شیشه‌، حشیش وهروئین فشرده شدند، این میزان مواد در ٣عملیات کشف شد و با توجه به عملیات مقتدرانه مرزبانان، قاچاقچیان به آن سوی مرزها متواری شدند.

 131109.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی