کد خبر : 94374
/ 06:41
در مراسم افتتاحیه 54 پروژه بهداشتی استان مطرح شد

مردها هم به مرکز بهداشت بیایند!

خانه بهداشت شماره 5 در محله‌ سیدی به همراه 54پروژه بهداشتی در مشهد و خراسان رضوی افتتاح شد.

مردها هم به مرکز بهداشت بیایند!

شهرآرا آنلاین - جلائیان | خانه بهداشت شماره 5 در محله‌ سیدی به همراه 54پروژه بهداشتی در مشهد و خراسان رضوی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به صورت نمادین با حضور رئیس، معاونان و استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دیگر فعالان این عرصه افتتاح شد.

 

سازندگی در تحول سلامت

حمیدرضا بهرامی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در ابتدای این مراسم به مقایسه خدمات بهداشتی در عمر 40 ساله‌ نظام جمهوری اسلامی با دوران قبل از پیروزی انقلاب پرداخت .

وی سپس به اقدامات انجام شده در حوزه‌ بهداشت در 5سال اخیر اشاره کرد و گفت: میزان سازندگی در این بازه‌ زمانی 5ساله با اجرای طرح تحول سلامت صورت گرفته است که تمامی شاخصه‌های خدمات رشد را در این 5 سال به خوبی نشان می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه 54 پروژه‌ بهداشتی به بهره‌برداری رسیده را به اختصار معرفی کرد و افزود: در مجموع این پروژه‌ها با وسعت 26هزار و 211 متر است و برای ساخت آن حدود 39 میلیارد و 885میلیون تومان اعتبار تخصیص پیدا کرده و به علاوه 6میلیارد و 50میلیون تومان برای تجهیز این واحدها هزینه پرداخت شده است.

 

خدماتی که ماندگار خواهند ماند

محمدرضا دارابی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، هم به خدمات انجام شده در طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: یکی از حوزه‌های پیشرو در خدمت به مردم حوزه‌ سلامت است. در این 40سال حوزه سلامت تحولات بسیار زیادی را به خود دیده است. زحمت‌هایی که در این دوره برای سلامت انجام شده است در ذهن مردمی که از این خدمات بهره گرفتند و خواهند برد ماندگار خواهد ماند.

وی همچنین افزود: طرح تحول نظام سلامت، اجتماعی کردن سلامت، اولویت‌های بهداشت و پیشگیری بر درمان، تغییر و تحول در نظام آموزشی و رسیدگی به مناطق محروم از جمله فعالیت‌هایی بود که با گستردگی زیاد با تلاش وزیر گذشته محقق شد و امیدواریم وزیر جدید این مسیر را ادامه دهد.

 

10مرکز در منطقه7 داریم!

در انتهای این مراسم با مهدی حسن نژاد، رئیس مرکز بهداشت شماره 5 مشهد، که میزبانی این مراسم را بر عهده داشت به گفت‌وگو پرداختیم. او گفت: احداث این مرکز جزو برنامه‌های طرح تحول سلامت دولت بوده است و اعتبار ساخت آن که حدود 2میلیارد تومان بوده است از بودجه‌ای که وزارت بهداشت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌دهد، تخصیص پیدا کرده و یک سال و نیم ساخت آن زمان برده است. ساختمان در 2طبقه با زیربنای 1200 متر است و وظیفه‌ اصلی آن هدایت و نظارت بر ارائه خدمات بهداشتی و پشتیبانی در مناطق 6 و 7 شهرداری مشهد به علاوه بخش احمدآباد، روستاهای تپه سلام و جیم آباد است.

وی افزود: 24 مرکز بهداشت فعال تحت نظارت این مرکز است که در منطقه7، 10مرکز بهداشت در محله‌های سیدی، کمیل، صبا، شهرک ابوذر، طرق، کارگران، انقلاب، فداییان اسلام، کوی کارمندان و 22 بهمن واقع شدند و در این مراکز 320 کارمند رسمی و حدود 260نفر از بخش خصوصی فعالیت می‌کنند.

حسن نژاد درباره پرونده الکترونیک سلامت گفت: اکنون پرونده الکترونیک برای مردم در حال ایجاد شدن است و ارائه خدمت ما منوط به تشکیل پرونده است تا به راحتی به وضعیت سلامتی تمامی مردم دسترسی داشته باشیم و با اطلاعات بهداشتی و درمانی ایرانیان خیلی راحت بتوانیم برای نظام ارجاع الکترونیک که جزو اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و خدمات پزشکی در سال 98 است، بسترسازی کنیم.

رئیس مرکز بهداشت شماره 5 با دعوت از مردم برای حضور و خدمت گرفتن از این مراکز بیان کرد: خدمات ما در مراکز بهداشتی شامل تمام گروه‌های سنی می‌شود. خدمات درمانی ویزیت، مراقبت‌های مادر و کودک، دندانپزشکی، آزمایشگاه، خدمات سلامت محیط کار برای کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به ویژه برای اماکن تهیه و توزیع مواد‌غذایی، مشاوره ازدواج و دو خدمت نوین مشاوره تغذیه و روان‌شناسی که در طرح تحول سلامت به فعالیت‌های مراکز بهداشت افزوده شده است. سنجش دیابت، فشارخون، چربی خون، کنترل وزن، مشاوره روان‌شناسی، تغذیه قد و وزن همه به صورت رایگان ارائه می‌شود. 

 

مردان به فکر سلامتی خود نیستند!

وی استقبال شهروندان مشهدی از مراکز بهداشت را خوب توصیف و بیان کرد: استقبال مردم از مراکز بهداشت خوب است اما هنوز با انتظار ما فاصله زیادی دارد. در کل جمعیت مشهد، به طور میانگین 45درصد مردم پرونده فعال در مراکز بهداشت دارند و 55درصد مردم به صورت مداوم و مستمر به مراکز ما برای دریافت خدمات مراجعه نمی‌کنند. بیشترین مراجعان ما مادران و کودکان هستند. آقایان به دلیل مشغله‌های کاری که دارند کمتر در مراکز بهداشت حاضر می‌شوند. خدمات ما پیشگیری است نه درمانی و آقایان از این خدمات استقبال کمی می‌کنند. ما برای حضور آقایان در مراکز بهداشت اطلاع رسانی می‌کنیم. برای گرفتن کارت بهداشت آن‌ها را مجبور می‌کنیم پرونده‌ خود را کامل کنند. تازه برخی از ما دلخور می‌شوند.

 

هر خانواده یک سفیر سلامت

حسن نژاد در ادامه گریزی به طرح سفیر سلامت زد و اظهار کرد: طرح رابط بهداشت از سال 70 آغاز شد که یک رابط 50 خانوار را تحت پوشش خود قرار می‌داد اما الان طرح سفیر سلامت در دستور کار ما قرار گرفته است. در این طرح از هر خانواده یک نفر باید به ما مراجعه کند. ما آموزش‌های لازم را به او می‌دهیم تا خدمات ابتدایی بهداشتی را به خانواده‌اش انتقال بدهد.

رئیس مرکز بهداشت شماره 5 افزود: از مردم می‌خواهم به مراکز بهداشت مراجعه و پرونده تشکیل دهند. سپس بر اساس بازه‌های زمانی مشخص در مراکز بهداشت حاضر شوند تا چکاپ شوند و از امکاناتی که دولت برای مردم فراهم کرده است، استفاده کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی