کد خبر : 94375
/ 06:41
سومین جلسه کارگروه جامعه ایمن در کمپ غدیر برگزار شد

مرگ‌های خاموش در چادر!

سومین کارگروه جامعه ایمن با موضوع مرگ‌های خاموش، خطرات و مشکلات ناشی از استفاده نادرست از گاز شهری در کمپ غدیر برگزار شد.

مرگ‌های خاموش در چادر!

شهرآرا آنلاین - زینبی | این جلسه که با حضور نماینده برق منطقه، نماینده آتش‌نشانی، نماینده اورژانس، نماینده شورای اجتماعی محلات، نماینده شهرآرا و نماینده رسانه برگزار شد به بررسی علت عمده حوادث ناشی از گاز و راه‌های پیشگیری از آن اختصاص داشت.

کمپ غدیر که چند سالی است پذیرای زائران و مسافران مشهد در فصول زائرپذیر است و به همین دلیل به مکانی خطر‌پذیر تبدیل شده که امکان وقوع حوادث غیرمترقبه ناشی از گاز گرفتگی در آن زیاد است. با توجه به این نکته بخش زیادی از جلسه به صحبت درباره این کمپ اختصاص یافت.

نماینده اورژانس با توجه به این موضوع به مشکلاتی که در مواقع خطر برای امدادرسانی به زائران وجود دارد، اشاره کرد و گفت: معمولا در کمپ بیشتر مسیرها به وسیله خودروها و چادرهای مسافرتی مسدود می‌شود و همین امر دسترسی آمبولانس و همکاران امداد‌رسانی را به محل وقوع حادثه با کندی مواجه می‌کند.

اسلامی همچنین با اشاره به حوادث اخیری که در کمپ اتفاق افتاده است، افزود: معمولا در نوروز که هوا سرد می‌شود مسافران به بردن وسایل گرمایشی به داخل چادر اقدام می‌کنند و این اتفاق به گاز گرفتگی و خفگی منجر می‌شود. در صورتی که مسیرهای منتهی به محل حادثه مسدود باشد کمک‌رسانی و امداد با تأخیر مواجه می‌شود.

در ادامه امامیان، کارشناس بحران منطقه، درباره راه‌حل‌هایی که می‌تواند به پیشگیری از وقوع حادثه منجر شود، صحبت کرد و گفت: پیشنهاد ابتدایی در این باره ساخت مسیرهای دسترسی و جلوگیری از سکونت زائران در مسیرهای ورودی بود که البته با توجه به هزینه زیاد و جنگلی بودن این بوستان امکان‌پذیر نیست.

مدیر بوستان غدیر هم به سرازیر شدن حجم زیاد مسافر در ایام عید اشاره کرد و گفت: بسیاری از مسافرانی که به کمپ مراجعه می‌کنند نوع مسافرتشان به صورت اقامت در چادر است و ما جایگاه‌های مخصوص برای چادر داریم ولی وقتی تعداد مسافران زیاد می‌شود، کنترل جمعیت سخت است.

در ادامه بحث آموزش‌های شهروندی برای جلوگیری از حوادث، مطرح و درباره نوعی آموزش که تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد، تبادل نظر شد. در این راستا پیشنهاد ریاحی، نماینده رسانه، استفاده از نمایشگرهای تبلیغاتی در بوستان بود که به صورت مکرر پیام‌های آموزشی کوتاه و جذاب پخش کنند.

استفاده از گروه‌های نمایشی آموزشی و تراکت‌های جذاب با پیام‌های کوتاه از دیگر پیشنهادهای مطرح شده در این جلسه بود . بوستانی، نماینده برق منطقه‌ای، هم بر برگزاری کلاس‌های آموزشی در منطقه و مدارس تأکید کرد .

وی درباره طرح‌های آموزشی و تأثیر آن روی کودکان، گفت: ما خودمان این تأثیر را در آموزش‌هایی که در مدارس داده‌ایم، می‌بینیم. استفاده از بخاری‌های برقی در چادرها و همچنین بخاری‌های بدون دودکش از دیگر مسائلی بود که در این جلسه درباره آن گفت‌وگو شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی