کد خبر : 94382
/ 06:52
در مراسم رونمایی از پلاک یادبود شهید «محمدعلی منفرد» مطرح شد

محتوای غنی، به دل می‌نشیند

هم‌زمان با ایام دهه فجر پلاک یادبود شهید «محمدعلی منفرد» رونمایی شد.

محتوای غنی، به دل می‌نشیند

شهرآرا آنلاین - هم‌زمان با ایام دهه فجر پلاک یادبود شهید «محمدعلی منفرد» با حضور معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، رئیس بیمارستان امام رضا(ع)، شهردار منطقه8 و جمعی از مدیران شهری شهرداری مشهد در مقابل در قدیم بیمارستان امام رضا(ع)، به همت مدیریت امور هنری شهرداری مشهد و شهرداری منطقه8 مشهد رونمایی شد.

 

کار برای عموم مردم باشد

معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد در این مراسم با اشاره به فراز و نشیب‌هایی که در طول سال‌ها پشت سر گذاشته‌ایم، گفت: تاریخ مربوط به گذشته است و امروز ما جدای از دیروز نیست. بخشی از هویت ما متعلق به گذشته است. تقویت هویت جزو برنامه‌های اصلی ماست که بخشی از آن با احیای نمادها در شهر انجام می‌شود. در طول تاریخ افتخارآفرینان فراوانی داشته‌ایم که باید یاد و خاطر آن‌ها را گرامی بداریم و به نسل‌های آینده معرفی‌شان کنیم.

هادی بختیاری ادامه داد: در حوزه فرهنگی و هنری اگر قرار است کاری انجام شود باید به بهترین شکل انجام داد. ما امانتداران مردم و منابع عمومی هستیم. فراموش نکنیم کار را به خاطر مردم انجام می‌دهیم مردم گوناگون‌اند، ذائقه‌ها و سلیقه‌های روحی و روانی و حتی دانش متفاوتی دارند. برخی کارهای ما در بخشی از جامعه اثر مثبت می‌گذارد و در بخشی اثر منفی ما باید به ذائقه و روحیه آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم حتی تفاوت نسل‌ها را هم در نظر بگیریم. نباید کارهای ما منفی تلقی شود. اگر کاری باشد که از فهم عمومی مردم دور باشد مشکل‌ساز خواهد شد. فعالیت‌های فرهنگی باید به‌لحاظ محتوایی غنی و فاخر باشد تا به دل مردم بنشیند.  

 

خون شهدا پایمال نشود

عبدا... بهرامی، رئیس بیمارستان امام رضا(ع)، نیز در این مراسم ضمن تبریک چهلمین سال انقلاب گفت: در 40سالگی انسان به تکامل می‌رسد و 40سالگی انقلاب هم به نوعی تکامل برای آن تلقی می‌شود. فراموش نکنیم دشمن خواب‌هایی برای این انقلاب دیده است ما باید حواسمان را جمع کنیم و اجازه ندهیم خون شهدای این کشور پایمال شود.

وی ادامه داد: خداوند مداری برای اداره جهان قرار داده است و تاکنون هیچ‌کس نتوانسته از آن تخطی کند، پس سعی کنیم درست در زندگی عمل کنیم. امیدوارم نسل‌های دوم و سوم بتوانند با مطالعه دقیق تاریخ راهی را انتخاب کنند که شایسته یک ایرانی باشد.

131130.jpg

این واقعه را جدی بگیرند

محسن منفرد، فرزند محمد علی منفرد که میهمان ویژه این مراسم بود، گفت: از پدر چیزی به خاطر ندارم. این‌طور شنیده‌ام که شهید منفرد چون به بصیرت و آگاهی واقعی رسیده بود به حمایت از شهر و مردمش برخاسته بود بدون آنکه به همسر و فرزندش فکر کند.

وی ادامه داد: من آن زمان یک سال و چند ماه بیشتر نداشتم، اما این را فهمیده‌ام در هیچ جا جز اسرائیل به بیمارستان حمله نمی‌کنند. آن‌زمان رژیم منحوس شاهنشاهی به بیمارستان امام رضا(ع) و بخش اطفال حمله کردند. مردم باید این واقعه را جدی بگیرند. به آن‌ها بگویید خاندان پهلوی سال1357به فرزندان شما رحم نکردند حال چطور زمزمه‌های دوستی و دغدغه‌مندی نسبت به این مردم سر می‌دهند.

 

برگی از دفتر زندگی شهید

محمدعلی منفرد در سال 1333 در روستای حاجی‌آباد از توابع تبادکان مشهد به دنیا آمد. در 6سالگی پدرش را از دست داد. او از کودکی با شور و اشتیاق در مراسم مذهبی و سیاسی شرکت می‌کرد. از همان زمان با اربابان روستاها اختلاف‌نظر داشت وچندین نوبت دستگیر و مورد ضرب‌وجرح مزدوران رژیم پهلوی قرار گرفت. سال 1354 ازدواج کرد و حاصل آن یک فرزند پسر بود که در روز شهادت او یک سال و هشت ماه داشت. با اوج‌گیری انقلاب فعالیت‌های شهید بیشتر شد.

23 آذرماه 1357 نیروهای رژیم در پاسخ به تحصن پزشکان، به بیمارستان امام رضا(ع) و بخش اطفال آن حمله کردند. شهید همگام با دیگر مردم وقتی از این خبر مطلع شد خود را برای کمک و مقابله با عوامل شاه به معرکه رساند که مورد اصابت گلوله مزدوران رژیم پهلوی قرار گرفت و مجروح شد. تلاش پزشکان برای مداوای او مؤثر واقع نشد و 2روز بعد به شهادت رسید. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی