کد خبر : 94404
/ 07:28

شکوه چهل سالگی

مشهدی‌ها هم‌پای دیگر هم‌وطنان، چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را جشن گرفتند

شکوه چهل سالگی

شهرآرا آنلاین - امیرعلی‌قاسمی‌مقدم - دیروز جشنی به یادماندنی به افتخار ایران و ایرانی در تاریخ این سرزمین کهن برگزار شد. ایرانی‌ها دوباره حماسه آفریدند. حماسه‌ای از جنس غرور و اقتدار. مشهدی‌ها هم دیروز با تمام عِده و عُده‌شان‌ به جشن انقلاب آمده بودند. مردمان این دیار، فراتر از تصورها حماسه‌آفرینی کردند. خیابان امام رضا (ع) حدفاصل میدان ١۵خرداد تا حرم مطهر رضوی، دیروز شلوغ‌تر از هر سال بود. اصلا امسال جشن پیروزی انقلابمان رنگ و بوی دیگری داشت. متفاوت از این نظر که دشمنان خواستند چهل‌سالگی انقلاب را نبینیم، اما به کوری چشمشان هم دیدیم، هم آن را جشن گرفتیم. پیر و جوان، زن و مرد، فرقی نمی‌کرد، شعار همه «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر آل سعود» بود. دیروز مسئولان هم در کنار مردم یک‌صدا و یک‌دل، اقتدار جمهوری اسلامی را به رخ دشمن کشیدند. به دور از طرح هرگونه اختلاف نظر، همه دوشادوش هم، راه‌‌پیمایی کردند و شعار حمایت از ولایت فقیه سردادند. راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن مشهد، روز گذشته از ساعت ٨:٣٠ صبح آغاز شد و تا حوالی ساعت ١١:٣٠ ادامه داشت. سخنران پایانی مراسم هم تولیت آستان قدس رضوی بود. استقرار سامانه موشکی شهاب در میدان بیت‌المقدس یکی از نقاط تمایز راه‌‌پیمایی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با سال‌های گذشته بود. جوانان و نوجوانان مشهدی در مواجهه با این سامانه موشکی، عکس یادگاری می‌گرفتند. به رغم آنکه هرساله مردم، از کیفیت پایین صوت مسیر راه‌‌پیمایی در خیابان امام رضا (ع) گلایه‌مندند، در راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن امسال هم سیستم صوت آن‌طور که باید و شاید کیفیت نداشت و در بسیاری از نقاط راه‌‌پیمایی، مردم خودجوش شعار می‌دادند. به همت مدیریت شهری، نماد چهل‌سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی هم با مضامین ۴٠ سال استقلال، آزادی، ۴٠ سال توسعه و افتخار، ۴٠ سال اقتدار ملی و ۴٠ سال ایمان و خودباوری در مسیر راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن در مشهد نصب شده بود.

 

﷯ ۴٠ سال ایستادگی

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی که در جمع راه‌پیمایان حضور پیدا کرده بود، در جمع خبرنگاران با اشاره به ۴٠ سال ایستادگی در برابر دشمن و استکبار جهانی گفت که ملت انقلابی ایران راه خودش را با همه مشکلات ادامه خواهد داد تا به نقطه نهایی که فرج امام زمان (عج) است، 

دست یابد.آیت‌ا... سید احمد علم الهدی ادامه داد: عمده شرکت‌کنندگان در راه‌‌پیمایی امسال جوانانی هستند که دوران امام خمینی (ره)، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را درک نکرده‌اند اما با تمام وجود به صحنه آمده‌اند. 

او تأکید کرد که حضور گسترده مردم رسالت مسئولان را سنگین‌تر می‌کند تا با رفع مشکلات و فراهم کردن امکانات بیشتر شرایط مقاومت در برابر دشمن و استکبار را بیش از پیش فراهم کنند.

وی ادامه داد: قدرت و توانمندی جمهوری اسلامی مبتنی بر مردم است، در حالی که دشمنان نظام درصدد بودند با تکیه بر بیگانگان و قدرت‌ها بر ملت ایران مسلط شوند.

131157.jpg

﷯ پویایی انقلاب

استاندار خراسان رضوی هم در حاشیه راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن، در جمع خبرنگاران این‌طور گفت: حضور باشکوه مردم به ویژه جوانان در جشن پیروزی انقلاب، نشان‌دهنده پویایی انقلاب اسلامی است. علیرضا رزم‌حسینی افزود: مردم با حضور باشکوه در راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن، بار دیگر به جهانیان ثابت کردند که بر عهد و پیمانی که با امام (ره)، رهبری و شهیدان بسته‌اند وفادار بوده‌اند و هستند. استاندار خراسان رضوی با اشاره به تبلیغات مسموم دشمن علیه نظام و تشویق مردم برای شرکت نکردن در جشن پیروزی انقلاب گفت: مردم وفادار و همیشه در صحنه با درک مسئولیت خود و در نظر گرفتن شرایط موجود، پرشورتر از سال‌های گذشته در راه‌‌پیمایی شرکت کردند. رزم حسینی با بیان اینکه مردم همواره به وظیفه تاریخی و انقلابی خود عمل کرده‌اند، گفت: در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی، مسئولیت‌ مدیران و کارگزاران سنگین‌تر شده است و باید در راستای بهبود معیشت و اقتصاد مردم تلاش کنند.

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، نیز روز گذشته و قبل از حضور در راهپیمایی بزرگ ٢٢ بهمن سری به خطوط قطارشهری و اتوبوس‌رانی زد تا از کم و کیف خدمات‌رسانی خادمان شهری به مردم اطلاع حاصل کند و پس از آن به جمع راهپیمایان پیوست.

رئیس شورای شهر مشهد هم که همراه با دیگر اعضای شورا دیروز در جمع راه‌پیمایان حضور یافت. محمدرضا حیدری حضور کم‌نظیر مردم در راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن به رغم مشکلات اقتصادی و تهدیدات دشمن را نشان‌دهنده تداوم ایستادگی پای ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی دانست. وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در ارتباط با وحدت تمامی سلیقه‌ها برای گذر از شرایط دشوار کنونی بیان کرد: به تبعیت از همین فرمایش رهبری، امروز شاهدیم تمامی جریان‌ها، سلایق و افراد وفادار به قانون اساسی و اصل نظام با هر گرایش سیاسی در راه‌‌پیمایی حضور پیدا کرده‌اند. به گفته حیدری، تمامی مدیران و ارکان نظام باید پاسخ‌گوی تلاش، مجاهدت و محبت مردم این سرزمین باشند. وی تأکید کرد که اگر آمریکا و هم‌پیمانانش بخواهند رفتاری هوشمندانه داشته باشند، باید مواضع خود را تعدیل کنند، چراکه با یک ملت بیدار و منسجم مواجه‌اند. احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با شهرآرا تأکید کرد که مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب و نظام، مثل همیشه با حضور پرشور، حماسه‌ای شکوهمند خلق کردند.

131155.jpg

﷯ حضوری کم‌نظیر

حجت‌الاسلام محمدی ری شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی، نیز در حاشیه راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن در گفت‌وگو با شهرآرا حضور مردم را در جشن پیروزی انقلاب را توصیف کرد و گفت که امسال برخلاف تصور دشمن، جمعیت عظیمی در راه‌‌پیمایی حضور پیدا کرده است. حجت الاسلام علی مظفری، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، هم حضور مردم در راه‌‌پیمایی را به دلیل حساسیت ایجاد شده از سوی دشمن، پرشورتر از همیشه توصیف کرد و گفت که مردم در صحنه‌های مختلف نشان داده‌اند که انقلاب اسلامی انتها ندارد.

 

﷯ تحریم‌ها اثرگذار نیست

سرپرست فرمانداری مشهد هم دیروز در حاشیه مراسم راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن، به ایسنا گفت که دنیای استکبار آگاه باشد مردم ایران از تهدید و تحریم نمی‌ترسند. حیدر خوش‌نیت افزود: حضور مردم نشان می‌دهد که تهدیدها و تحریم‌ها اثرگذار نیست، شاید بر زندگی روزمره مردم تأثیر داشته باشد، اما در عزم و اراده آنان در حفظ دستاوردهای انقلاب هیچ تأثیری نخواهد داشت. نصرا... پژمانفر، نماینده مشهد در مجلس، به ایسنا این‌طور گفت: مردم ایران آن‌قدر مخلصانه پای انقلاب بوده‌اند که ما شرمنده آنان هستیم. رضا شیران‌خراسانی، دیگر نماینده مردم مشهد در مجلس، هم با تأکید بر اینکه مردم این انقلاب را دوست دارند، تأکید کرد که ملت ایران به رغم همه سختی‌ها در کنار انقلاب می‌ایستند و دست از مقاومت بر نمی‌دارند. جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس، نیز که در جمع راه‌پیمایان حضور پیدا کرده بود، به شهرآرا گفت: دشمن در آخرین حربه علیه ملت ایران به دنبال این است که از مشکلات معیشتی و اقتصادی به عنوان ابزاری برای جداکردن مردم از اسلام و انقلاب استفاده کند. 

131159.jpg

﷯ قدردانی از مردم 

استاندار خراسان رضوی ظهر دیروز و پس از اتمام راه‌‌پیمایی ٢٢ بهمن، در پیامی از حضور گسترده مردم در راه‌‌پیمایی باشکوه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تشکر و قدردانی کرد. رزم حسینی در این پیام تأکید کرد: راه‌‌پیمایی چهلمین طلوع فجر انقلاب با حضور گسترده مردم، فرصتی بود تا ابهت و صلابت مردم آزاده ایران اسلامی به رخ منادیان اسلام‌هراسی کشیده شود. 

﷯رئیس شورای شهر مشهد نیز در پیامی از حضور حماسی مردم در راه‌پیمایی ٢٢ بهمن قدردانی کرد. در پیام محمدرضا حیدری اینطور آمده است: «اتحاد و انسجام ملی رمز پیروزی ملت ایران است. حضور باعظمت مردم در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی گواه توجه آنان به این مهم است. مردم ما قطعا از برخی نارسایی‌ها نالان‌اند، قطعا از برخی تنگناها دلگیراند و بدیهی است که به بسیاری از رویه‌ها معترض و منتقد باشند اما حضور امروزشان نشان داد با همان حوصله و شکیبایی نجیبانه همیشگی به دنبال حل مشکلات، اصلاح امور و ترسیم افقی روشن و آباد در درون نظام و در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی هستند. برای قدردانی صمیمانه از این حضور حماسی، امیدآفرین و هوشمندانه مردم، معتقدم تمامی مسئولان کشور برای سپاسگزاری از مردم شکیبا و قدرشناس‌مان باید در پی اولویت قرار دادن نیازها و مطالبات مردم و میدان دادن هر چه بیشتر به صاحبان و سرمایه‌های بزرگ نظام و انقلاب باشند. 

..........................................

 

چهل‌سالگی انقلاب دوره عقب‌گرد نیست 

تولیت آستان قدس رضوی معتقد است که چهل‌سالگی انقلاب اسلامی دوره پیری، توقف و عقب‌گرد نیست بلکه دوره نشاط، پختگی و امیدآفرینی است. حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی که دیروز در بخش پایانی راه‌‌پیمایی یوم‌ا... ٢٢ بهمن مشهد سخن می‌گفت، تأکید کرد که شعارهای مردم در راه‌‌پیمایی امسال مبین مبانی انقلاب اسلامی بود و امروز دوست و دشمن معترف‌اند به اینکه ایران اسلامی مستقل‌ترین کشور جهان است. وی از خودباوری ملی به عنوان یکی از برکات انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت که این دستاورد در طول ۴٠ سال گذشته با اجرای عدالت و احکام شریعت همراه بوده است. عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: برون‌رفت از مشکلات کنونی که برخی دشمن ساخته و برخی حاصل بی‌تدبیری است، در پرتوی جهاد علمی و اقتصادی جوانان این مرز و بوم میسر است. وی با بیان اینکه بیگانگان نمی‌توانند مشکلی را حل کنند و چشم دوختن به دستان اروپایی‌ها حاصلی برای ملت ایران نخواهد داشت، افزود: بر اساس مبانی دینی، عقب‌نشینی و تسلیم شدن راه مقابله با دشمنان نیست بلکه باید مقاومت و ایستادگی کرد تا به پیروزی دست یافت. او به ماجرای لوایح FATF هم اشاره کرد و گفت: برخی می‌گویند اگر بخواهیم بهانه دست دشمن ندهیم، باید این بیانیه‌ها را امضا کنیم؛ چه کسی تضمین می‌دهد پذیرش آن‌ها بهانه دشمن را تمام کند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی