• خانه
  • فرهنگی
  • تقدیر‌از‌ «سرخپوست» در «شبی‌که ماه‌کامل‌شد»
کد خبر : 94411
/ 07:43

تقدیر‌از‌ «سرخپوست» در «شبی‌که ماه‌کامل‌شد»

فیلم نیما جاویدی، کارگردان خراسانی، در شبی که بیشتر جوایز به فیلم نرگس آبیار تعلق گرفت، جایزه ویژه هیئت داوران جشنوراه فجر را به‌دست آورد

تقدیر‌از‌ «سرخپوست» در «شبی‌که ماه‌کامل‌شد»

شهرآرا آنلاین -  شکیبا افخمی‌راد| سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با تمام اتفاقات خوب و بدش، با شناخت برگزیدگان خود در برج میلاد به کارش پایان داد. در این دوره از جشنواره ٢٢ فیلم در بخش سوادی سمیرغ، ٣ انیمیشن، ۵ مستند، ١٠ فیلم در بخش نگاه نو و ٧ فیلم کوتاه به نمایش گذاشته شد. با اعلام نتایج شب گذشته فیلم «شبی که ماه کامل شد» درحالی که امسال از نگاه منتقدان، فیلم‌های درخور توجه بسیاری سودای سیمرغ را در بخش‌های مختلف داشتند، با دریافت ٧ سیمرغ رکوردار جشنواره شد اما این فیلم در بخش آرای مردمی جایگاهی بالاتر از چهارمی کسب نکرد. جشنواره سی‌و‌هفتم را می‌توان جشنواره ناکامی‌های خراسانی‌ها نیز دانست، درحالی که امسال کمیت سینماگران این خطه چشمگیر بود اما در نهایت تنها یک سیمرغ سهم خراسان شد.

 

﷯ آغاز اختتامیه 

جوایز سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با اهدای سیمرغ بهترین فیلم کوتاه، بهترین فیلم مستند و بهترین فیلم اول (نگاه نو) آغاز شد. بر این اساس سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به محمد کارت برای فیلم «بچه خور» و بهترین فیلم مستند به «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد رسید. همچنین بهترین فیلم نگاه نو از میان ۵ فیلم «جان‌دار»‌، «حمال طلا»‌، «دیدن این فیلم جرم است»‌، «روزهای نارنجی» و «مسخره‌باز» به فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده رسید. برای دریافت سیمرغ این بخش همایون غنی‌زاده به جای خود مهاجری افغان را روی صحنه فرستاد تا با خواندن متنی امتناع او از دریافت این جایزه را اعلام کند. او دلیل واکنشش را ناموفق بودن در تزریق نگاهی نو به جشنواره اعلام کرد.

در ادامه این مراسم سیمرغ بهترین فیلم از نگاه ملی به فیلم «بیست و سه نفر» مهدی جعفری و بهترین پویانمایی به «آخرین داستان» اشکان رهگذر اهدا شد.

در بخش‌های فنی جشنواره سی‌و‌هفتم، «ماجرای نیمروز: رد خون» در ٢ بخش جلوه‌های میدانی و صداگذاری، «مسخره باز» در بخش بهترین جلوه‌های ویژه بصری و بهترین فیلم هنر و تجربه، «غلام‌رضا تختی» در ٢ بخش طراحی صحنه و فیلم‌برداری، «شبی که ماه کامل شد» در بخش طراحی لباس و چهره‌پردازی، «متری شیش و نیم» در بخش تدوین و صدابرداری و «قصر شیرین»در بخش موسیقی متن،سیمرغ‌های جشنواره را از آن خود کردند.

 

﷯ سیمرغ‌های بازیگری

یکی از حساس‌ترین بخش‌های جشنواره امسال، انتخاب بهترین بازیگر مرد بود. حامد بهداد برای فیلم قصر شیرین، امین حیایی برای درخونگاه، هوتن شکیبا برای شبی که ماه کامل شد، پیمان معادی برای متری شیش و نیم و نوید محمدزاده برای سرخپوست، ۵ نامزد این بخش بودند. نامزدهایی که هرکدام با ارائه بهترین بازی سال‌های اخیرشان شانس دریافت سیمرغ این بخش را داشتند. گمانه‌زنی‌هایی که پیش از اختتامیه جشنواره می‌شد، از رقابت نزدیک میان حامد بهداد و هوتن شکیبا خبر می‌داد که در نهایت سیمرغ به هوتن شکیبا برای بازی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید که این اولین سیمرغ شکیبا در جشنواره فیلم فجر بود. این بازیگر پس از دریافت جایزه‌اش از اینکه نامش در کنار دیگر نامزدهای سیمرغ جشنواره قرار گرفته ‌است ابراز خرسندی کرد.

در بخش سیمرغ بهترین بازیگر زن شاید رقابت همچون بهترین بازیگر مرد نزدیک نبود اما اعلام اسامی نامزدهای آن حواشی داشت. در این بخش در حالی که انتظار می‌رفت نام نگار جواهریان برای «طلا» و پریناز ایزدیار برای «سرخ‌پوست» در میان نامزدها دیده شود، این اتفاق رخ نداد و نام مهناز افشار برای «قسم»، الناز شاکردوست برای «شبی که ماه کامل شد»، ژاله صامتی برای «درخونگاه»، بهنوش طباطبایی برای «ماجرای نیمروز: رد خون» و فاطمه معتمدآریا برای فیلم «بنفشه آفریقایی» به عنوان ۵ نامزد این بخش اعلام شد. در این بخش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن به الناز شاکردوست رسید.

در بخش بازیگران مکمل، سیمرغ بهترین بازیگر مکمل زن از میان زهره عباسی برای «ناگهان درخت»، ژیلا شاهی برای «قصر شیرین»، فرشته صدرعرفایی برای «شبی که ماه کامل شد»، نیوشا علیپور برای «قصر شیرین» و پانته‌آ پناهی‌ها برای درخونگاه به فرشته صدرعرفایی اهدا شد و سیمرغ بهترین نقش مکمل مرد در حالی پس از ۴٠ سال فعالیت حرفه‌ای در سینما به علی نصیریان برای فیلم «مسخره‌باز» رسید که بازیگران دیگری از جمله آرمین رحیمیان برای «شبی که ماه کامل شد»، نوید محمدزاده برای «متری شیش و نیم»، حسن پورشیرازی برای «قسم»، یونا تدین برای «قصر شیرین» و جواد عزتی برای «ماجرای نیمروز: رد خون» نامزد دریافت این جایزه بودند. نصیریان پس از دریافت این جایزه با اشاره به اینکه پس از ۴٠ سال برای نخستین‌بار این جایزه را دریافت کرده‌ است از همکاری با همایون غنی‌زاده، کارگردان جوان این فیلم، ابراز خرسندی کرد و گفت: تا به حال سیمرغ نگرفته بودم و حالا بعد از ۴٠ سال سیمرغ درجه ٢ به من دادند که البته با افتخار آن را می‌پذیرم.

 

﷯ بخش اصلی جشنواره 

بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم از دیگر بخش‌های مهم جشنواره هستند که امسال از میان محسن تنابنده برای قسم، محسن قرایی و محمد داودی برای قصر شیرین، نیما جاویدی برای سرخپوست، پرویز شهبازی برای طلا، نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی برای شبی که ماه کامل شد سیمرغ بهترین فیلم‌نامه به فیلم‌نامه قصر شیرین رسید.

در بخش بهترین کارگردانی، سیمرغ بهترین فیلم از میان بهرام توکلی برای غلامرضا تختی، نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست، نرگس آبیار برای فیلم شبی که ماه کامل شد، سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم، سیدرضا میرکریمی برای فیلم قصر شیرین و محمدحسین مهدویان برای فیلم ماجرای نیمروز: ردخون به نرگس آبیا رسید.

سیمرغ بهترین فیلم جشنواره نیز همان‌طور که می‌شد به راحتی از کادرهای بسته کارگردان مراسم اختتامیه جشنواره از عوامل فیلم «شبی که ماه کامل شد» متوجه شد، به این فیلم رسید. دیگر نامزدهای این بخش فیلم‌های سرخپوست،غلامرضا تختی، متری شیش و نیم، ماجرای نیمروز: رد خون و قصر شیرین بودند.

در پایان مهم‌ترین جایزه جشنواره که بهترین فیلم از نگاه تماشاگران است به فیلم پرحاشیه «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی و تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان رسید. همچنین فیلم‌های سرخ‌پوست، غلام‌رضا تختی، شبی که ماه کامل شد و ماجرای نیمروز ردخون رتبه‌ها دوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

 

﷯ تنها سیمرغ خراسانی‌ها

حامد بهداد بازیگر، نیما جاویدی کارگردان و سید محمود رضوی تهیه کننده، ٣ خراسانی هستند که در جشنواره فیلم فجر در بخش‌های مختلف نامزد دریافت سیمرغ بلورین شدند.

اما نیما جاویدی، کارگردان جوان سینما، تنها کسی بود که سیمرغ را به خانه برد. او که با فیلم اولش «ملبورن» توانسته بود، جوایز زیادی کسب کند و در جشنواره فیلم فجر سال ٩٢ نامزد بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بخش نگاه نو شود، امسال با «سرخ‌پوست»، دومین ساخته خود، توانست نظر منتقدان را جلب کند. جاویدی برای فیلمش جدیدش در ٢ بخش کارگردانی و فیلم‌نامه نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد اما در نهایت جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرد.

حامد بهداد، دیگر هنرمند مشهدی بود که شب گذشته شانس دستیابی به سمیرغ را داشت. او که پیش از جشنواره سی‌و‌هفتم برای ۵ فیلم «آخر بازی»، «روز سوم»، «هفت دقیقه تا پاییز»، «آرایش غلیظ» و «جرم» نامزد دریافت سیمرغ شده‌ و توانسته‌‌ بود سیمرغ بهترین بازیگر مرد را برای فیلم «جرم» مسعود کیمیایی از آن خود کند، امسال با فیلم قصر شیرین برای ششمین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد.

 

سید محمود رضوی نیز که در قامت تهیه‌کننده در این سال‌ها در کنار بسیاری از فیلم‌های مهم سینما بوده‌ است، امسال با فیلم «ماجرای نیم‌روز: رد خون» در جشنواره حضور داشت. محمود رضوی پیش از این سیمرغ بهترین فیلم اول را برای فیلم «دهلیز» و همچنین برای قسمت اول ماجرای نیمروز ٣ سیمرغ بهترین فیلم جشنواره، بهترین فیلم نگاه ملی و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کرده‌‌ بود. او که سال گذشته با دارکوب نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم جشنواره شد امسال نیز نتوانست از نامزدی بخش بهترین فیلم و عنوان پنجمین فیلم از نگاه تماشاگران فراتر رود.

 

﷯ خراسانی‌هایی که دیده نشدند 

ساره بیات که امسال با فیلم «سمفونی نهم» در جشنواره فیلم فجر حضور داشت، دست خالی و بدون نامزد شدن در بخش بهترین بازیگر زن جشنواره سی‌و‌هفتم را ترک کرد. او پیش از این در بیست‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم جدایی نادر از سیمین را از آن خود کرده‌‌ بود و در جشنواره فیلم فجر ٣۴ برای فیلم «آااااادت نمی‌کنیم» نامزد بهترین بازیگر فیلم زن شده‌ بود.

رضا کیانیان، دیگر بازیگر مشهدی، که سابقه نامزد شدن برای بازیگری مرد و بردن سیمرغ را چندین بار در کارنامه دارد با فیلم بنفشه آفریقایی نتوانست موفقیتی کسب کند. سیاوش حقیقی، تهیه کننده فیلم «خون خدا»، که فیلمش با انتقادات زیادی رو‌به‌رو شده‌ بود، از دیگر مشهدی‌هایی است که دست خالی جشنواره سی‌و‌هفتم را به پایان برد. فریدون جیرانی، کارگردان «آشفتگی»، لاله اسکندری، بازیگر فیلم «تیغ و ترمه»، و مهران احمدی، بازیگر ٢ فیلم «آشفتگی» و «قسم»، دیگر هنرمندان خراسانی بودند که شانس دریافت سیمرغ را از دست دادند.

همچنین در بخش مستند رضا فرهمند، کارگردان مشهدی فیلم «نت‌ها مسی یک رؤیا»، که با ۴ فیلم مستند در جشنواره به رقابت پرداخته بود، از کسب جایزه این دوره بازماند.

 131163.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی