کد خبر : 94415
/ 07:48

خیران توسعه

استاندار: رسالت شرکت‌های توسعه‌گرا، رونق اقتصادی در مناطق پیرامونی و روستاهاست

خیران توسعه

شهرآرا آنلاین -  جزایری| بر اساس آمارهای منتشرشده، استانداری خراسان رضوی در راستای تحقق توسعه استان در قالب اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی با ۱۳ معین اقتصادی تفاهم‌نامه امضا کرده است. این تفاهم‌نامه‌ها در نقاط مختلف استان با محوریت توسعه روستایی و توانمندسازی روستاییان، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در این مناطق به امضا رسیده است.

در جریان سفر استاندار به نیشابور، نیز ٢٧٠٠ میلیارد تومان موافقت‌نامه جدید برای سرمایه‌گذاری در این شهرستان به امضا رسید. طی این سفر موافقت‌نامه‌هایی در جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی با تعیین شرکت فولاد خراسان به عنوان معین اقتصاد مقاومتی شهرستان نیشابور به امضا رسید. پیش از این در جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولتی خراسان رضوی چهار‌تفاهم‌نامه با معین‌های اقتصادی به امضا رسید. مسئولان استانی پیش‌بینی می‌کنند، این تفاهم‌نامه‌ها بتواند بیش از ١۵هزار فرصت شغلی در استان ایجاد کند.

 

﷯ توسعه مناطق پیرامونی 

آن‌طور که روابط عمومی استانداری گزارش کرده، استاندار خراسان رضوی در جریان سفر به شهرستان نیشابور با تأکید بر مدل توسعه مرکز پیرامونی گفت‌: رسالت شرکت‌های توسعه‌گرا، تقویت و توسعه رونق اقتصادی و اشتغال درمناطق پیرامونی و روستاها و مناطق جمعیتی اطراف است تا بتوانند توسعه‌ای پایدار برای خود و مردم منطقه رقم بزنند.

علیرضا رزم حسینی افزود: باید این شرکت‌ها با حضور داوطلبانه همانند اقدام امروز کارخانه فولاد به عنوان معین اقتصادی منطقه نیشابور، وارد عمل شوند، حضوری داوطلبانه داشته باشند تا توسعه اقتصادی را در منطقه پیرامونی خود با مدیریت صحیح مردم و توانمندسازی آنان رقم بزنند. وی با تأکید بر اینکه باید خیران توسعه را کلید بزنند گفت: در واقع شرکت‌ها و خیران باید قبل از بروز آسیب‌ها وارد عمل شوند. با کمک به رونق و توسعه هرمنطقه باید از بروز آسیب‌های بعد و تحمیل هزینه‌های سنگین به دولت و بخش‌های مردمی و خیران جلوگیری کرد. وی اظهار کرد: به منظور توسعه پایدار امروز توسعه اقتصادی استان را در قالب ١٢ منطقه اقتصادی در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در استان آغاز کرده‌ایم و در ۶ منطقه دیگر شرکت‌های توانمند توسعه‌گرا وارد عمل شده‌اند و امروز هم فولاد خراسان مسئولیت کار در حوزه شهرستان نیشابور را پذیرفته است که نخستین گام می‌تواند تأمین تسهیلاتی برای مشاغل خرد در منطقه باشد که از محل رسوب پول ناشی از گردش مالی شرکت در بانک‌ها، تسهیلات خود‌اشتغالی دولت و با مشارکت صندوق‌های خرد خوداشتغالی به سهولت انجام شود.

رزم حسینی تصریح کرد‌: باید فولاد و سایر شرکت‌های معدنی و توانمند درهر منطقه بتوانند به گونه‌ای عمل کنند که روستاهای اطرافشان که از امکانات زیربنایی لازم هم برخوردارند و امروز به دلیل نبود اشتغال تخلیه شده‌اند دوباره آباد، برخوردار و توانمند شوند.

در جریان این سفر، پنج طرح عمرانی و توسعه‌ای مجتمع فولاد خراسان به بهره‌برداری رسید.

 

﷯ نقش بخش خصوصی در توسعه

اکنون متخصصان اقتصادی به کشورهای در حال توسعه توصیه می‌کنند که بخش خصوصی را به عنوان موتور محرک رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال و پایگاهی برای توسعه اجتماعی، تحصیل، بهداشت و تأمین اجتماعی در نظر بگیرند. طبق گزارش بانک جهانی، بخش خصوصی بیش از ٩٠ درصد اشتغال را در کشورهای در حال توسعه ایجاد می‌کند. این مسئله نشان می‌دهد که اکنون تمرکز بسیار از کشورها ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی از طریق تکیه به بخش خصوصی است. هر‌چند کارشناسان اقتصادی مشارکت بخش خصوصی را از شروط ضروری موفقیت برنامه‌های توسعه بیان می‌کنند، با این حال تأکید می‌کنند مشارکت این بخش در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که بخش دولتی با اصلاحات مقررات، بهبود فضای کسب‌وکار، تسهیل تجارت، ایجاد و اعطای اعتبارات محلی و تشکیل بازارهای سرمایه، حذف مقررات زائد و سرمایه‌گذاری عمومی در زیرساخت ها بسترهای بازدهی مثبت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را 

فراهم کند. تاکنون شهرداری مشهد به عنوان معین اقتصادی شهرستان مشهد، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون معین شهرستان تایباد، شرکت صنایع فولاد سنگان معین شهرستان خواف، مجتمع سنگ‌آهن سنگان معین شهرستان رشتخوار، شرکت توسعه سرمایه‌گذاری و صنعتی تبرک معین بخش محروم بوژگان تربت جام، اتاق بازرگانی خراسان رضوی معین شهرستان گناباد و بانک رسالت کشور معین شهرستان بجستان، بانک رسالت استان معین بخش و شهر کاخک از توابع گناباد، بانک صنعت و معدن معین شهرستان قوچان، سازمان همیاری‌های شهرداری‌های خراسان رضوی معین بینالود، شرکت گردشگری دهکده ساینا معین گلبهار و شرکت شیشه فلوت کاویان معین فریمان انتخاب شده‌اند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی