کد خبر : 94419
/ 07:53
ابلاغ دستورالعمل شیوه توانمندسازی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری از سوی شورای شهر

مسافربرها درجه‌بندی می‌شوند

مسافربرها درجه‌بندی می‌شوند

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی‌مقدم - روزنامه مردم مشهد در‌راستای آگاهی‌بخشی به شهروندان و اطلاع‌رسانی مصوبات پارلمان شهری، به‌صورت مستمر اقدام به انتشار متن مصوبات قطعی و لازم‌الاجرای شورای اسلامی شهر می‌کند. در ادامه این سلسله‌‌گزارش‌ها، امروز هم جزئیات برخی مصوبات شورا که اخیرا به مدیریت شهری ابلاغ شده‌‌ است، به‌منظور اطلاع مخاطبان منتشر می‌شود.

 

درجه‌بندی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر

رئیس شورای شهر مشهد دستورالعـــمل درجه‌بندی و توانمندسازی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری را برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ کرد.

‌لایحه پیشنهادی شهرداری مشهد با موضوع دستورالعمل درجه‌بندی و توانمندسازی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری، ٢٩‌مرداد امسال در جلسه علنی شورای شهر مطرح شد و به تصویب رسید.

در ماده‌واحده این مصوبه آمده است: «در اجرای تبصره یک مصوبه دستورالعمل اجرایی واگذاری خطوط تاکسی‌رانی به شرکت‌های حمل‌ونقل درون‌شهری و به استناد قانون الحاق یک تبصره به ماده‌واحده قانون راجع‌به تمرکز امور تاکسی‌رانی مصوب‌١٣٧٢ و ماده‌٩ قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت، دستورالعمل درجه‌بندی و توانمندسازی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری دارای پروانه نمایندگی از سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسی‌رانی شهرداری مشهد، با رعایت چند تبصره تصویب شد. اجرایی‌شدن این مصوبه منوط‌به تغییر نکردن در نیروی انسانی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسی‌رانی خواهد بود.»

بر‌اساس دستورالعمل ابلاغی، درجه‌بندی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری بر‌مبنای عملکرد شرکت‌ها و تعداد ناوگان تحت پوشش و فضای تأمین‌شده شرکت اعم از دفتر، تجهیزات، توقفگاه‌ها، نحوه بازرسی و نظارت، اخذ گواهی ایزو در فعالیت و... انجام و توسط سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد گواهی آن صادر می‌شود.

برای ارزیابی شرکت‌ها، کمیته‌ای تشکیل و بر‌مبنای تعداد و نوع مالکیت ناوگان تحت پوشش اعم از ملکی یا قراردادی، متوسط عمر ناوگان تحت پوشش، میزان فضای دفتر اصلی، به‌کارگیری سیستم‌های هوشمند برای کنترل ناوگان، ارائه خدمات و پذیرش مسافر، عملیات مکانیزه امور اداری، دارا‌بودن وب‌سایت مناسب، تعداد واحدهای نظارتی و کنترلی، تلاش در‌راستای کاهش تقاضای سفر و هماهنگی با شهروندان برای خدمات الکترونیکی، درجه هر شرکت حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری تعیین می‌شود.

در‌صورتی‌که شرکتی در ارزیابی‌های دوره‌ای، امتیاز کمتر از قبل کسب کند، برحسب ضوابط این دستورالعمل تنزیل درجه خواهد شد.

هرگونه تسهیلات و کمک‌های دولتی و نهادهای قانونی و اجرایی به بخش حمل‌ونقل مسافر با‌توجه‌به امتیازات کسب‌شده و توانمندی‌های شرکت‌های تحت پوشش اعطا خواهد شد.

 

اصلاح مصوبه سامان‌دهی مشاغل آلاینده

اعضای شورای شهر مشهد مصوبه ارائه تسهیلات برای احداث مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل آلاینده و مزاحم را اصلاح کردند. ‌لایحه پیشنهادی مدیریت شهری ٢٢‌مرداد امسال در جلسه علنی شورای شهر مطرح شد و ماده‌واحده مصوبه ارائه تسهیلات برای احداث مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل آلاینده و مزاحم اصلاح و تبصره‌ها و بندهایی به آن الحاق شد.

بر این اساس به شهرداری مشهد اجازه داده شد به‌منظور تشویق و ترغیب اشخاص حقوقی و حقیقی در احداث مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل آلاینده و مزاحم و ایجاد انگیزه برای انتقال مشاغل مزاحم به مجتمع‌های احداثی در اراضی با کاربری منطبق با طرح جامع یا مورد‌تأیید کمیسیون ماده۵ شورای عالی شهرسازی و معماری یا کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان، تسهیلاتی اعطا کند.

حقوق ناشی از عوارض بر افزایش ارزش بهره‌برداری اعیان و سهم سرانه‌های مرتبط با سطوح لازم برای تأسیسات، تجهیزات و خدمات عمومی، بهره‌برداری‌های خدماتی درون‌گرا (حداکثر زیربنا تا ٨‌درصد از سطح اشغال مجاز و شامل مذهبی، سرویس بهداشتی عمومی، درمانی، تجاری مکمل، رستوران، اغذیه، اداری و انتظامی، مشروط به تأمین همه کاربری‌ها) و کارگاهی درون‌گرای مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل آلاینده و مزاحم که به تصویب کمیسیون ماده‌۵ یا کارگروه امور زیربنایی استان می‌رسد، از املاک تعاونی‌هایی که اعضای آن از اصناف مشمول مشاغل مزاحم هستند، دریافت نمی‌شود.

به شهرداری مشهد اجازه داده شد معادل حقوق موضوع این بند را درباره سایر اشخاص حقیقی و حقوقی سرمایه‌گذار در احداث و ایجاد مجتمع‌های صنفی کارگاهی سامان‌دهی مشاغل مزاحم و آلاینده، که از تعاونی‌های اصناف مشمول مشاغل مزاحم و آلاینده دریافت نمی‌شود، به‌صورت یک فقره چک رأسی با سررسید آخرین تقسیط موضوع بند یک مصوبه به‌همراه تضامین مربوط (وفق مصوبه چگونگی دریافت و تقسیط مطالبات شهرداری و یا در‌صورت تمایل سرمایه‌گذار، مصالحه عرصه واحدهای کارگاهی به نرخ کارشناسی رسمی روز) از سرمایه‌گذار دریافت و در‌صورتی‌که سرمایه‌گذار مذکور، حداقل تسهیلات (دریافت یک‌سوم بهای واحدها به‌صورت نقدی بر‌اساس ارزیابی کارشناسی رسمی دادگستری- بر‌مبنای ارزش عرصه مطابق کاربری اولیه قبل از تغییر و ارزش اعیان بر‌اساس بهای ساخت زمان انعقاد قرارداد- و باقی‌مانده طی اقساط مساوی سی‌و‌شش‌ماهه از متقاضیانی که به تأیید سازمان سامان‌دهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی می‌رسد) را برای خریداران فراهم کند، چک یاد‌شده را به وی مسترد و تضامین مربوط را آزاد کند. حقوق شهرداری برای بهره‌برداری‌های رده ١ و ٢ مصوبه شماره ۴/٩۵/٢٠٨١٩/ش، به‌استثنای موضوعات مذکور در این بند دریافت خواهد شد.

منظور از شوارع، معابر اصلی و فرعی است که در ملک ایجاد می‌شود؛ اعم از معابر داخلی ملک (طبق طرح مصوب) یا معابر شهری که از کنار یا میان ملک می‌گذرد. مالک موظف به واگذاری موارد یادشده و تنظیم سند به نام شهرداری است.

شرکت‌های تعاونی سامان‌دهی صنوف برای استفاده از تسهیلات مصوبه باید شرایط ماده‌٢ آیین‌نامه هیئت‌وزیران درباره نحوه ایجاد مجتمع‌های صنفی را دارا باشند.

متقاضیان خرید واحدها (افراد دارای مشاغل مزاحم)، صرفا امکان خرید یک واحد از واحدهای دارای تسهیلات این مصوبه را دارا هستند و شهرداری مشهد باید کنترل لازم را در این خصوص اعمال کنند.

شهرداری مشهد در بخش دیگری از این مصوبه موظف شد حداکثر ظرف مدت دو ماه، نسبت‌به تهیه گزارشی جامع از وضعیت مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل آلاینده و مزاحم غیرفعال و تدوین برنامه عملیاتی فعال‌سازی مجتمع‌های مزبور با همکاری سرمایه‌گذاران و ارسال آن به شورای شهر جهت اخذ تأییدیه کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها اقدام کند.

همچنین مدیریت شهری مکلف شد بار مالی (درآمد هزینه) ارائه تسهیلات این مصوبه را در بودجه‌های سنواتی خود لحاظ کند.

 

الزام به ثبت قراردادها در سامانه

شورای شهر مشهد تفریغ بودجه سال١٣٩۶ سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری را از حیث منابع و مصارف به مبلغ ٩٣میلیارد و ٧١٣میلیون و ٧٢٧هزار ریال به تصویب رساند که منابع و مصارف نسبت‌‌به اصلاح بودجه سال‌١٣٩۶ به میزان ٢‌درصد کاهش داشته است.

شهرداری مشهد باید وفق بند٩ گزارش حسابرسی سرفصل حساب دریافتنی‌های تجاری به شرح صورت‌های مالی شامل مبلغ ۴‌هزار و ٧٠۴‌میلیون ریال پرداخت‌های مازاد بر صورت وضعیت‌های ثبت‌شده شرکت بتن داهیان مشهد بابت عملیات پیمانکاری سه فقره قرارداد احداث ساختمان، اجرای محوطه‌سازی و خرید و نصب تجهیزات الکتریکی پارک ترافیک سیدی و علی‌رغم اجرای کار مازاد بر قرارداد اولیه، قرارداد تکمیلی با آن شرکت تا تاریخ گزارش حسابرس تعیین تکلیف نشده است، اقدامات لازم را درخصوص موارد مزبور انجام دهد و گزارش آن را ظرف مدت سه‌ماه به کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک ارائه کند.

مدیریت شهری همچنین مکلف شد وفق بند١٠ گزارش حسابرسی درخصوص عدم رعایت مصوبه شماره ١٩١٣٠/٩۵/۴/ ش، نسبت به ایجاد تعادل در پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی قراردادهای سازمان همیاری‌ها براساس قراردادهای مربوط اقدام کند؛ درغیراین‌صورت برای مازاد پرداختی بیشتر از ٢٠درصد نقد، از سرجمع مطالبات سازمان همیاری‌ها به استناد دستورالعمل‌های ابلاغی شهرداری کسر و گزارش آن را در زمان ارسال لایحه اصلاح بودجه سال ١٣٩٧ خود به شورای شهر ارائه کند.

شهرداری مشهد باید باتوجه‌به اینکه زیان انباشته سازمان در تاریخ ترازنامه، بیش‌از ۵٠‌درصد سرمایه است، نسبت‌به افزایش سرمایه سازمان حمل‌ونقل و ترافیک اقدام و گزارش آن را در زمان ارسال لایحه اصلاح بودجه سازمان به شورای شهر ارائه کند.

همچنین باتوجه‌به عدم ثبت قراردادها در سامانه حسیب (وفق ماده‌١۵ تفریغ بودجه سال‌١٣٩۵) شهرداری مشهد باید تمامی قراردادهای خود را در سامانه مزبور (امور قراردادها) ثبت کرده و رونوشتی از آن را به شورای اسلامی شهر ارسال کند.

شورای شهر مشهد در مصوبه‌ای دیگر، تفریغ بودجه سال‌١٣٩۶ شرکت ترافیک هوشمند الیت را از حیث منابع و مصارف به مبلغ ٢۵٣میلیارد و ٩٣٢میلیون و ٣٣٣هزار ریال تصویب کرد که منابع و مصارف نسبت‌به اصلاح بودجه سال١٣٩۶ به میزان ٢درصد افزایش داشته است.

وفق بند۴ گزارش حسابرسی، پیش‌پرداخت‌ها شامل مبلغ ٨هزار و ۶٢٠میلیون ریال و ٢هزار و ٧٠۴میلیون ریال به نام شرکت‌های یونیکام کامپیوتر و نینگ بووان وان (پرداخت به‌صورت غیرمستقیم و به آقای روحی‌مقدم صورت گرفته است) بابت خرید دستگاه هندهلد و قطعات جانبی بلاتکلیف است. باتوجه‌به عدم اخذ تضامین لازم بابت وجوه پرداختی و عدم دسترسی به اطلاعات و مستندات مورد لزوم مبنی‌بر تحویل کالا، حصول اطمینان نسبت‌به قابلیت بازیافت مبالغ فوق، گزارش اقدامات قضایی و اداری را ظرف مدت سه‌ماه تهیه و به شورای شهر ارائه کند.

وفق بند‌۶ گزارش حسابرسی، حساب دریافتنی‌های تجاری و غیرتجاری شامل مبلغ ٧٩‌هزار و ۵١‌میلیون ریال مطالبات از شهروندان انتقالی از سنوات قبل است که از این بابت مبلغ ٢٠‌هزار و ٣۵٩‌‌میلیون‌ریال ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در دفاتر شناسایی شده است. شهرداری مشهد باید مبلغ کل مطالبات خود از شهروندان را به‌صورت ریز احصا و برنامه وصول مطالبات را ظرف مدت یک‌ماه تهیه و به شورای شهر ارائه کند.

شهرداری مشهد باید نسبت‌به پیگیری تصویب اساسنامه شرکت اقدامات لازم را انجام دهد و گزارش آن را در زمان ارسال لایحه اصلاح بودجه سال١٣٩٧ خود به شورای شهر ارائه کند.

با‌توجه‌به زیان‌ده‌بودن شرکت ترافیک هوشمند الیت (به‌رغم عدم پرداخت هزینه‌ها به شهرداری بابت سرمایه‌گذاری و احداث پارکینگ‌ها) و همچنین ضرورت تدوین سیاست‌های بازدارنده برای ورود خودرو به مرکز شهر برابر مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل، مدیریت شهری باید سیاست‌ها و راهبردهای لازم را به شورای شهر ارائه کند.

با‌توجه‌به عدم ثبت قراردادها در سامانه حسیب (وفق ماده‌١۵ تفریغ بودجه سال‌١٣٩۵) شهرداری مشهد باید تمامی قراردادهای خود را در سامانه مزبور (امور قراردادها ) ثبت و رونوشتی از آن را به شورای شهر ارسال کند.

شرکت ترافیک هوشمند الیت مکلف است باتوجه‌به اینکه زیان انباشته سازمان در تاریخ ترازنامه، بیش از ۵٠‌درصد سرمایه است، نسبت‌به افزایش سرمایه خود اقدام و گزارش آن را در زمان ارسال لایحه اصلاح بودجه سازمان به شورای شهر ارائه کند.

﷯شورای شهر مشهد در مصوبه‌ای دیگر، اصلاح بودجه سال‌١٣٩۶ شرکت ترافیک هوشمند الیت را از حیث منابع و مصارف به مبلغ ٢۴٩میلیارد و ١۴٣میلیون و ۶۶٣هزار ریال تصویب کرد که منابع و مصارف نسبت‌به بودجه سال‌١٣٩۶ به میزان ۶ ‌درصد کاهش داشته است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی