کد خبر : 94425
/ 08:05

بیا تا قدر یکدیگر بدانیم

سپاسگزاری کردن به بهبود روابط اجتماعی افراد منجر می‌شود

بیا تا قدر یکدیگر بدانیم

شهرآرا آنلاین - مریم محبی | خرجش فقط یک «دستت درد نکنه» ساده است یا مثلا یک «خسته نباشی». اما بعضی‌ها همین را هم دریغ می‌کنند. درصورتی که با بیان همین جمله نه تنها می‌توانید ارادت و احترام خودتان را به افراد منتقل کنید، بلکه رسما به آن‌ها می‌گویید چقدر برای کاری که انجام می‌دهند و زحمتی که می‌کشند ارزش قائل هستید. حالا تفاوتی هم ندارد آن فرد، مادرتان باشد که هر روز شما را به دستپخت دلپذیرش مهمان می‌کند یا دوست و همسایه و همکارتان که هر کمکی از دستش بر بیاید برایتان انجام می‌دهد. قدردان بودن، از آن دسته ویژگی‌هایی است که در عین سهل بودن می‌تواند اثرات مثبت گران‌بهایی برای آدم به ارمغان بیاورد. 

 

برای تمام کسانی که از آن‌ها چیزی آموخته‌ایم

احتمالا روز معلم هم برای شما یادآور خاطره‌های جذاب دوران دانش‌آموزی‌تان است و هدیه‌های هرچند کوچک اما پر از عشقی که به همین بهانه برای معلم‌هایمان تهیه می‌کردیم و در دوره‌های بعدتر برای استادهایمان در دانشگاه. هنوز هم در این روز پررنگ‌تر از روزهای دیگر برای قدردانی کردن از زحمات قشری که به ما چیزهای زیادی آموخته‌اند پیش‌قدم می‌شویم. با این حال، شاید بد نباشد یک نگاه دقیق‌تر به دوروبرتان بیندازید؛ حتما شما هم آدم‌های دیگری در زندگی‌تان داشته‌اید که چیزهای زیادی از آن‌ها و تجربه‌هایشان یاد گرفته‌اید که بعد از گذشت سال‌ها هنوز حرفشان سرلوحه زندگیتان است و روشن کننده راهی که در آن قدم برمی‌دارید؛ آدم‌هایی که ممکن است فقط یکی دو مرتبه با آن‌ها در زندگیمان برخورد داشته باشیم اما همان یکی دو برخورد هم به شدت مؤثر و ماندگار می‌شود. بیایید قدر تمام کسانی را که از آن‌ها چیزی آموخته‌ایم، بدانیم. 

 

بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم

در ظاهر امر، شاغل بودن و سر کار رفتن احتمالا فقط با این تصویر گره خورده است که هر روز لباس فرم اداری‌ات را به تن کنی و از صبح علی‌الطلوع یا ظهر یا حتی شب، بیرون از خانه مشغول فعالیت و پول درآوردن باشی. اما در مقابل همین افراد، کسانی هم هستند که از آن‌ها به عنوان مادران خانه‌دار یاد می‌کنیم که عمده زحمت و فعالیت‌هایشان در چهاردیواری خانه است. افرادی که اگر هر روز هم بابت زحمت‌‌های بی‌مزد و منتی که می‌کشند از آن‌ها تشکر و قدردانی شود، انصافا باز هم کم است. جا دارد از همین جا مقابل تک‌تکتان سر تعظیم فرود بیاوریم و خالصانه بگوییم: «خسته نباشید»

 

امان از این کلاج و ترمز

یک سؤال! چند نفر از شما وقتی که می‌خواهید از اتوبوس پیاده شوید از راننده اتوبوس تشکر و قدردانی می‌کنید؟ می‌دانید، بعضی از کارها بعد از مدتی این قدر حالت روتین به خودش می‌گیرد که دیگر شاید آن وجهه ارزشمند بودن کار به چشم نیاید. خیلی از ما فقط عادت کرده‌ایم صبح به صبح برویم در ایستگاه اتوبوس، منتظر بمانیم و بعد من کارت بزنیم و برویم سراغ زندگیمان. فارغ از اینکه گفتن یک «خسته نباشید» چقدر می‌تواند حال خوبی را هم به خودمان و هم به آن رانندگانی تزریق کند که هر روز می‌نشینند پشت فرمان و مدام دنده عوض می‌کنند و با کلاج و ترمز سروکله می‌زنند.

 

به افتخار میوه فروش با معرفت محله

لابه‌لای تمام این آدم‌هایی که اطرافمان را احاطه کرده‌اند و در شلوغی دنیای امروز دیگر خیلی برایشان رمقی نمانده است و معمولا بی‌حوصله و مکدر هستند، یک عده هم هستند که رویه خلافی را پیش گرفته‌اند و نه تنها اقتضائات زندگی تأثیری در حال آن‌ها نداشته است، بلکه از هم‌نوعان خودشان جلو هستند و حسابی حواسشان به همه‌چیز هست. قدر این آدم‌ها را باید دانست. تفاوتی نمی‌کند همسایه بامعرفت شما باشد که با گل‌های رنگارنگش فضای بانشاطی را به محیط زندگیتان بخشیده یا میوه‌فروش محله‌تان که حسابی هوایتان را دارد و هیچ وقت سر یکی دو تومان با شما چک و چانه نمی‌زند.

 

رفتم که رفتم

درست مقابل آن دسته از آدم‌هایی که در نهایت بی‌قانونی رانندگی می‌کنند و اصلا و ابدا به حق و حقوق دیگران توجهی نمی‌کنند، یک عده هم هستند که نه تنها حسابی به قانون متکی‌اند، بلکه تا جایی هم که از دستشان بربیاید به خلق‌ا... خدمت می‌کنند. دقیقا مثل آن موقعیتی که از شانس بد، ماشینتان با شما سر ناسازگاری بر می‌دارد و کنار خیابان می‌مانید، اما ٩٠ درصد ماشین‌ها ترجیح می‌دهند بی‌تفاوت از کنارتان عبور کنند. این جور مواقع، باید قدر آن‌هایی را که به نیت کمک به شما ترمز می‌زنند و از زمانشان می‌گذرند، بدانید. شما هم لطفا کارتان که راه افتاد پایتان را نگذارید روی گاز و رفتم که رفتم. یک تشکر درست و حسابی بکنید.

نکته:

فکر نکنید که قدردان بودن و سپاسگزاری کردن لزوما باید به خاطر یک اتفاق خیلی خارق‌العاده باشد. زندگی ریز و درشت‌های زیادی در بر دارد که می‌توان بابت تمام آن‌ها سپاسگزاری کرد تا هم حال خودمان را خوب کنیم و هم این حال خوب را به دیگران منتقل کنیم حتی شده فقط با یک لبخند ساده.

﷯ اینکه سالم هستید و می‌توانید فعالیت‌های دلخواهتان را انجام بدهید.

﷯ اینکه سقفی بالای سرتان است و می‌توانید وقتتان را در کنار اعضای خانواده بگذرانید.

﷯ اینکه می‌توانید از دیدن یک نقاشی زیبا یا گوش دادن به یک موسیقی دلنشین لذت ببرید و هنر را درک کنید و کلی اتفاق‌های دیگر...

 

دیدنی ها را ببینیم

بله، ما هم می‌دانیم که انجام خیلی از کارها در حوزه وظایف مدیریت شهری است. اما انصافا شما هم از آن دسته از آدم‌ها نباشید که هیچ ارزشی برای کار دیگران قائل نیستند. لطفا همان‌طور که وقتی چشمتان به چاله‌چوله‌های سر راهتان می‌افتد یا آسفالت خیابانتان خراب شده است، لب به شکایت باز می‌کنید و عالم و آدم را خبر می‌کنید، اگر ایده و اتفاق خوبی هم در شهر رخ می‌دهد که حالتان را خوب می‌کند، آن را ببینید و قدردانش باشید.

 

طلبکار نباشیم

قبول دارید عده‌ای هم هستند که ذاتا از عالم و آدم طلبکارند و فکر می‌کنند اگر کسی لطفی در حقشان انجام بدهد، از سر وظیفه است؟ معمولا هم اخم‌هایشان درهم است و در جواب هر کلامی فقط تمایل دارند سری تکان بدهند و اصولا با صحبت کردن خیلی میانه خوبی ندارند. واقعا چقدر سخت است از آن بنده خدایی که صبح به صبح یک استکان چای لب‌سوز می‌گذارد روی میزتان یا آن پیش‌خدمتی که در رستوران جلویتان خم و راست می‌شود، یک تشکر خشک و خالی بکنید؟

 

قدردانی از نگاه قرآن

بخشی از آیه ۴٠ سوره نمل:

و هر کس سپاسگزاری کند تنها به سود خود سپاسگزاری می‌کند و هر کس ناسپاسی کند بر خود ستم کرده است که پروردگار من بی‌نیاز و کریم است. 

نکته:

فراموش نکنید که خیلی از اوقات این قدردانی باید به صورت دوطرفه انجام شود؛ همان‌طور که انتظار دارید مافوقتان از شما در محیط کار قدردانی کند، شما نیز باید قدردان زحمات او باشید. 

 

فواید قدردانی کردن از دیگران

﷯ مثبت‌نگرتر می‌شوید و به شما حس شادی می‌دهد.

﷯ روابط شما را تقویت می‌کند.

﷯ به دیگران می‌گویید که برای کار آن‌ها ارزش قائل هستید و در صورت نیاز دوباره به کمک شما می‌شتابند. 

﷯ از شما یک انسان محبوب می‌سازد. 

﷯ حس رضایت از زندگی را در شما تقویت می‌کند. 

﷯ از زندگی خود بیشتر لذت می‌برید. 

﷯ احساس تنهایی نمی‌کنید. 

﷯ البته این‌ تمام قضیه نیست، تمام این موارد در نهایت اثرش را بر روی سلامت فیزیکی و جسمی شما نیز می‌گذارد و به صورت‌های مختلفی مثل کاهش استرس و حتی بهبود کیفیت خواب در شما نمایان می‌شود. 

 

چرا قدردانی نمی‌کنیم؟

واقع‌بینانه نگاه کنیم، بیشتر آدم‌هایی هستیم که اهل نق زدن هستیم و اعتراض کردن؛ کاری که نه تنها اعصاب خودمان را به هم می‌زند، بلکه باعث می‌شود در دیگران نیز حس منفی و دردسرهای ذهنی و کلامی شدیدی ایجاد کند. در صورتی که اگر از در مقابل وارد شویم و به طرفمان بقبولانیم که کار و زحمت او رادیده‌ایم و برایش ارزش قائلیم، حتما همه چیز به شکل بهتری رقم خواهد خورد. اینکه خیلی از افراد از ابراز حس سپاسگزاری خود سر باز می‌زنند ٣علت اصلی دارد:

﷯ تمام کارها را به حساب وظیفه افراد می‌گذارند که باید انجام بدهند.

﷯ ارزشی برای کار فرد قائل نیستند.

﷯ دائم این سؤال را از خودشان می‌پرسند که پس چه کسی از من قدردانی کند؟ 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی