کد خبر : 94483
/ 07:53

کوچک‌ترین روبات متحرک دنیا

محققان دانشگاه مریلند کوچک‌ترین روبات متحرک چهارپا را ساختند که برای مشاهده‌ حرکت آن باید از ذره‌بین کمک گرفت.

کوچک‌ترین روبات متحرک دنیا

شهرآرا آنلاین - این روبات متحرک چهارپا با ابعاد ۵/٢ در ۶/١ میلی‌متر و ضخامت ٧/٠ میلی‌متر طراحی شده که از سر یک مورچه نیز کوچک‌تر است. در واقع این گجت، کوچک‌ترین روبات دنیاست که از چهارپا برای حرکت استفاده می‌کند.

ویژگی روبات متحرک مذکور این است که پلتفرم این تلفن‌همراه به گونه‌ای توسعه یافته است که می‌توان از طرح‌ها و مواد مختلف برای تولید آن بهره گرفت. این روبات قابلیت مانور بالایی دارد و با چرخش میدان مغناطیسی انرژی لازم برای حرکت چهارپای خود را تأمین می‌کند. به همین دلیل این روبات می‌تواند مسافتی معادل ٩/١۴ برابر طول خود را طی یک ثانیه بپیماید و قادر است بدون هیچ مشکلی عملکرد حرکتی خود را یک میلیون بار تکرار کند.

پژوهشگران دانشگاه مریلند در ابتدا قصد دارند از کوچک‌ترین روبات متحرک چهارپای دنیا برای آگاهی بیشتر از فرایند بایومکانیکی حرکت حشره‌ها استفاده کنند اما ممکن است این روبات در آینده، زمینه‌گذار پیشرفت‌های شگرفی باشد.

این تیم قصد دارد سیستم حرکت خودران را به این روبات‌های کوچک اضافه کند. بدین ترتیب می‌توان از چند روبات متحرک برای نقشه‌برداری یا نگاشت ذره‌ای و حتی ساخت مکانیزم‌های بسیار کوچک استفاده کرد. تصور کنید که کنترل یک کلونی مورچه را در اختیار دارید و می‌توانید از آن‌ها برای انجام بسیاری از وظایف بهره ببرید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی