کد خبر : 94500
/ 08:20
درباره مشکلاتی که ساختمان‌سازی در کوچه‌ پس‌کوچه‌های منطقه ایجاد کرده است

قانونی برای رعایت نکردن

شهرهای بزرگ یک‌جورهایی در حال تجربه انفجار جمعیتی هستند. آمار مهاجرت از شهرهای کوچک و روستاها به کلان‌شهرها بالا رفته است.

قانونی برای رعایت نکردن

شهرآرا آنلاین - استادی | شهرهای بزرگ یک‌جورهایی در حال تجربه انفجار جمعیتی هستند. آمار مهاجرت از شهرهای کوچک و روستاها به کلان‌شهرها بالا رفته است. اولین نیازی هم که این حجم از جمعیت دارند و باید برآورده شود، نیاز به سرپناه و مسکن است. دیگر خانه‌های یکی دو طبقه قدیمی جواب‌گو نیست و نخواهد بود و برای همین هم انبوه‌سازی در کلان‌شهرهایی مثل مشهد در این سال‌ها رُشد زیادی داشته است. البته مناطق قدیمی‌تر شهر به خاطر قوانین تراکم و کمبود و گرانی زمین خیلی کمتر از مناطق جوانی مثل منطقه ما درگیر این ماجرا هستند. هرکوچه و پس‌کوچه‌ای را که نگاه کنید، بعید است به یک ساختمان چهار پنج طبقه چندین واحدی در حال ساخت روبه‌رو نشوید که البته خیلی‌هایشان به خاطر اوضاع نابه‌سامان اقتصادی فعلی و نوسان قیمت‌ها، فعلاً تعطیل هستند. درست است که این ساخت وسازها به رشد منطقه کمک می‌کند، اما رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان در این ساختمان‌سازی‌ها باعث اعتراض مردم شده است. در دفتر شهرآرامحله میزبان چند نفری از اهالی خیابان اندیشه و هاشمی مهنه بودیم که این ساخت و سازها و رعایت نکردن قوانین عاصی‌شان کرده است.

 

تخلف زیر لوای بنر عذرخواهی

الان هرجا که کسی برای ساختمانش گودبرداری را آغاز می‌کند، روی حصارهای فلزی اطراف زمین یک بنر با این نوشته که: «از اهالی و همسایگان به خاطر آزار و اذیت به وجود آمده عذرخواهی می‌کنیم» می‌زند. کاری که انصافاً جزو مدهای خوب مملکت ماست و شایسته تقدیر. اما هیچ‌وقت مشخص نمی‌کنند که مردم باید چه‌قدر صبر پیشه کنند و اعتراض نکنند. متأسفانه خیلی از آن‌هایی که در حال ساخت و ساز خانه هستند، زیر پوشش همین بنر 40-30 هزارتومانی هرکار دلشان می‌خواهد می‌کنند و همه‌جور آزار و اذیتی به مردم می‌رسانند با این استدلال که ما قبلاً عذرخواهی کرده‌ایم.

سید بهزاد موسوی از اهالی خیابان اندیشه، تقریباً همین حرف‌ها را به ما می‌گوید و در ادامه از سروصدای هراسناک شبانه ساخت و سازها صحبت می‌کند: « نه فقط ما که خیلی از کسانی که در این منطقه از شهر زندگی می‌کنند، صبح علی‌الطلوع از خانه بیرون می‌زنند و شب‌ها خسته و کوفته برمی‌گردند. حالا شما فکر کنید که خسته از یک روز سنگین و شلوغ، سرتان را روی بالش گذاشته‌اید و می‌خواهید بخوابید که یک‌دفعه با یک صدای عجیب و غریب از جا می‌پرید. اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که احتمالاً انفجاری در آن ساعت شب رخ داده است. ولی وقتی سرتان را از پنجره بیرون می‌برید، می‌بینید که همسایه‌تان مشغول خالی کردن آهن آلات ساختمانش است. اعتراض هم که می‌کنید کارگرها و صاحب کارگاه حواله‌تان می‌دهند به همان بنر کذایی و اینکه روزها نمی‌توانند این کار را بکنند و الی آخر. بعد فکر می‌کنید که با این وضعیت برای ما اعصاب درست و حسابی باقی می‌ماند؟»

 

آلودگی صوتی 24ساعته

131257.jpg«باور کنید نه روز داریم و نه شب.» این حرف‌ را قادر مطلق، یکی دیگر از شهروندان خیابان اندیشه، می‌زند و می‌گوید: «بعضی از شب‌ها تا صبح بیداریم و منتظر که تخلیه آهن‌آلات زودتر تمام شود تا دست‌کم سه چهارساعتی بتوانیم بخوابیم. شب‌های دیگر هم صدای لودر و کامیون و سروصدای کارگران که دارند گودبرداری می‌کنند، خواب شب را از چشمان ما می‌گیرد. صبح‌ها همین ماجرا برقرار است، خیلی بدتر از شب. آنجا هم سروصدای فرز و خالی کردن آجر و سیمان و کارهای دیگرشان آسایش را از ما ربوده است. باور کنید وقتی کار یک ساختمان در محله ما تمام می‌شود، انگار دنیا را به مردم داده‌اند، چون دیگر خیالشان راحت می‌شود که می‌توانند شب‌ها سر راحت روی بالش بگذارند.»

 

فقط یک تذکر ساده

وقتی از موسوی و مطلق می‌پرسیم که تابه‌حال اعتراضی هم به این وضعیت داشته‌اند یانه؟ متفق‌القول پاسخ می‌دهند: نهایت کاری که ما می‌توانستیم بکنیم این بود که به خود مالکان اعتراض بکنیم. آن‌ها هم که معذرت‌خواهی می‌کردند و با این حرف که کار دیگری نمی‌توانیم بکنیم و فقط شب‌ها به ماشین‌های سنگین اجازه تردد می‌دهند، ما را دست به سر می‌کردند. چندباری هم شهرداری رفتیم و به 137 زنگ زدیم که فاید‌ه‌ای نداشت و گویا آن‌ها با یک تذکر ساده ماجرا را فیصله داده بودند. ولی تا جایی که من می‌دانم در پروانه ساخت به آن‌ها تأکید شده است که چه ساعت‌هایی باید کار کنند. حتی یک وقتی این‌قدر از دست بی‌مبالاتی همسایه‌مان شاکی بودیم که برخلاف میل باطنی‌مان با پلیس تماس گرفتیم و آن‌ها هم مثل شهرداری فقط آمدند، یک تذکر ساده دادند و رفتند. به ما هم گفتند که بیشتر از این کاری از دستشان برنمی‌آید و وظیفه شهرداری است که با این گونه موارد برخورد کند.

 

خطر ریزش مصالح و برخورد با داربست!

اما مشکلات ساخت و ساز برای شهروندان به همین سروصداها ختم نمی‌شود و فروریختن مصالح ساختمانی روی سر مردم و خودروها و از همه بدتر برخورد با داربست یکی دیگر از معضلات و شاید بهتر بگوییم ترس‌های شهروندان در هنگام مواجهه با ساختمان نیمه‌ساز است. این‌قدر که بعضی‌ها حاضر هستند مسیرشان را به سمت خیابان کج کنند و خطر تصادف با خودروهای عبوری را به جان بخرند، اما از زیر ساختمانی که کارگرها روی داربست‌‌هایش کار می‌کنند و مصالح جابه‌جا می‌شود، عبور نکنند.

حامد میرزایی، از اهالی خیابان فلاحی، که از قضا خودش خسارت دیده ریزش مصالح است، با کلی پرونده شکایت و خسارت از همین موضوع روبه‌روی ما می‌نشیند و می‌گوید:« همین یکی دوماه پیش ماشینم را از پارکینگ خانه بیرون آوردم. همین که رفتم در را ببندم، دیدم صدای فریاد مواظب‌باش کارگرها بالا رفت. وقتی که برگشتم دیدم چند هبلکس روی ماشین افتاده و کلی خسارت به من زده است. اگر خدایی ناکرده این‌ها روی سر کسی می‌افتاد الان مرده بود. بماند که مالک و پیمانکار با قلدربازی و تهدید می‌خواستند از زیر بار پرداخت خسارت دادن در بروند و من هنوز درگیر دادگاه و شکایت از آن‌ها هستم و تا پلمب ساختمانشان پیش رفتم. چندماه پیش هم پسر یکی از همسایه‌ها موقع بازی در کوچه با سر به داربست نمای یکی از همین ساختمان‌ها برخورد کرده بود. چندماه قبل از این اتفاق هم روی ماشین یکی دیگر از همسایه‌ها مصالح ریخته بود و مثل من کلی خسارت دیده بود.»

میرزایی ادامه می‌دهد: «طبق قانون پیمانکاران و مالکان ملزم هستند که هنگام ساخت حفاظ نصب کنند تا مصالح ساختمانی روی سر مردم یا خودروهای در حال عبور نریزد. ولی شما اگر گشتی در همین خیابان‌های اطراف بزنید، می‌بینید که از هر 10 ساختمان یکی دو تایشان تنها چنین کاری انجام داده‌اند. اصلاً برایشان اهمیت ندارد که جان مردم را به خطر می‌اندازند. متأسفانه شهرداری هم نظارت درست و حسابی روی این مسئله ندارد و تنها به یک تذکر به مهندس ناظر بسنده می‌کند.»

 

قانون ناآشنا

همه این مشکلاتی که اهالی با شهرآرامحله مطرح کردند، مواردی است که به صراحت در آیین‌نامه مقررات ملی ساختمان به آن اشاره شده است. مقرراتی که سال 1392 دوباره بازنگری و در مجلس تصویب شده است. این یعنی که مالک، پیمانکار یا هرکس دیگری که درحال ساخت خانه است، ملزم به اجرای این قوانین است و اگر تخلفی صورت بگیرد، ذیل همین قانون می‌شود با متخلف برخورد قانونی انجام داد. شهروز نوایی، وکیل دادگستری، در گفت و گو با ما می‌گوید: «مطابق مبحث 12 مقررات ملی ساختمان هرگونه اقدامی که باعث آلودگی صدا یا ایجاد مزاحمت برای ساکنان مجاور شود عملی خلاف قانون بوده و مالک یا پیمانکار به هیچ عنوان این حق را برای خودشان قائل نباشند که به دلیل محدودیت تردد می‌توانند نیمه‌های شب و درست در ساعتی که مردم دارند استراحت می‌کنند، ابزار و ادوات ساختمان‌سازی تخلیه و آلودگی صوتی ایجاد کنند. راهکار پیشنهادی این است که مصالح را شب‌ها به ساختمان حمل کنند و روزها با استفاده از تجهیزاتی همانند جرثقیل به تخلیه بار اقدام کنند.»

این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد: «طبق مفاد همین قانون وسایل، تجهیزات و مصالح ساختمانی باید در جایی قرار داده شوند که حوادثی برای عابران، خودروها، تأسیسات عمومی، ساختمان‌ها، ابنیه و درختان مجاور به وجود نیاورند. مصالح و وسایل فوق شب‌ها نیز باید به وسیله علائم درخشان و چراغ‌های قرمز احتیاط مشخص شوند. همچنین هنگامی که بر اثر انجام عملیات ساختمانی خطری متوجه رفت و آمد عابران و یا خودروها باشد، سازنده یا باید نرده‌های حفاظتی در فاصله مناسب از محوطه خطر قرار بدهد، یا اینکه چراغ‌های چشمک زن یا سایر علائم هشدار دهنده نصب کند. برای جلوگیری از ریزش مصالح ساختمانی یا برخورد با داربست و هرچیز دیگری، باید علائم آگاهی دهنده، حفاظ مناسب یا راهروی سرپوشیده موقت در راه عبور احداث شود.

 

چیزهایی هست که نمی‌دانی

اما سؤال اینجاست که چرا کسی به این قانون مهم اهمیت نمی‌دهد. نوایی پرسش ما را این‌طور پاسخ می‌دهد: « براساس داده‌های ذهنی من اطلاع و آگاهی نداشتن شهروندان و حتی سازندگان بنا باعث شده که ما درگیر چنین مشکلاتی باشیم و حقوق شهروندی همدیگر را به راحتی زیرپا بگذاریم. متأسفانه در طول این سال‌ها هم هیچ اطلاع‌رسانی درست و دقیقی درباره این قانون انجام نگرفته است و حتی شهرداری‌ها هم خیلی سلیقه‌ای با آن مواجه می‌شوند و برخورد می‌کنند. همین موضوع باعث شده است که مردم از حق قانونی خودشان خبر نداشته باشند و وقتی که سهل‌انگاری نهادهای ذی‌ربط در برخورد با متخلف را می‌بینند، خودشان وارد عمل می‌شوند و بعد از آن اتفاقاتی می‌افتد که خیلی زیبنده نیست. بگذارید نمونه اخیر اتفاقی که چند ماه پیش در یکی از شهرهای اطراف مشهد افتاد را برایتان شاهد بیاورم که دو همسایه به خاطر ساخت و ساز بنا و تخلیه آهن آلات در شب باهم درگیر می‌شوند و یکی از طرفین کشته می‌شود.»

 

ماجرا را با کدخدا مَنشی حل کنید نه شکایت

حالا به فرض مثال کسی از دست آزار و اذیت ساختمان‌سازی همسایه‌اش عاصی شد و کارد به استخوانش رسید. آیا اگر به قول معروف به دادگاه عارض شود، طبق قانون رسیدگی انجام خواهد شد یا آنجا هم مثل بقیه نهادها خیلی با مقررات ملی ساختمان آشنا نیستند و با یک تذکر ساده ماجرا را خاتمه می‌دهند؟ نوایی پاسخ می‌دهد:« به قول قدیمی‌ها شکایت و شکایت‌کشی و دادگاه رفتن در عالم همسایگی خیلی خوب نیست و توصیه من به عنوان یک وکیل این است که ماجراهای این‌چنینی با کدخدا منشی و وساطت بقیه همسایه‌ها حل شود. چون بالاخره این آدم‌ها قرار است در آن محله کنار همدیگر زندگی کنند و با هم چشم تو چشم شوند. پس بهتر است که چنین اتفاقی نیفتد. اما حساب آدم‌هایی که بر تخلفشان پافشاری می‌کنند، به هیچ صراطی مستقیم نیستند و می‌خواهند که با تهدید و ارعاب کارشان را پیش ببرند جداست. طبق ماده 40 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، متخلفان از نظر کیفری نیز از سوی مراجع قضایی تعقیب می‌شوند و اگر شکایت به حقی به دست دادگاه و قاضی برسد و ادله محکمی برای اثبات تخلف وجود داشته باشد، به حکم ماده 35 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مراجع مربوط مثل شهرداری و نظام مهندسی به همکاری و اجرای تصمیم‌هایی که دادگاه می‌گیرد، موظف خواهد بود.»

با این تفاصیل به نظر می‌رسد قوانین و مقررات موجود می‌توانند از حقوق شهروندی اشخاص در مقابل مزاحمت‌های ایجاد شده از سوی کارگاه‌های ساختمانی حمایت کنند. البته به شرطی که شهروندان از راه درست اقدام کنند.

131258.jpg

شهرداری فقط می‌تواند تذکر بدهد

احدیان، رئیس اداره مهندسی و نظارت شهرداری منطقه، هم درباره تخلیه شبانه آهن‌آلات و یا گودبرداری‌هایی که بیشتر مواقع در شب‌ها انجام می‌شود، می‌گوید: «اول اینکه قانون حقی را برای شهرداری قائل نشده که بتواند جلوی کار را بگیرد یا اینکه ساختمان را به خاطر این‌کار پلمب کند. درثانی راهور ازساعت 10 شب به بعد به خودروهای سنگین مجوز عبور می‌دهد. پس سازندگان چاره‌ای ندارند جز اینکه شبانه گودبرداری کنند یا آهن آلاتشان را تخلیه کنند. درباره سروصدا و آلودگی صوتی هم شهروندان بارها شکایتشان را پیش ما می‌آورند و می‌گویند که فلان ساختمان از ساعت 7صبح تا 8شب مشغول کار هستند و سروصدا می‌کنند. این بالاخره خاصیت ساختمان‌سازی و این‌جور کارهاست و واقعاً دراین زمینه هم کاری از دست ما ساخته نیست، جز یک تذکر ساده به مالک. نصب حفاظ نگهبان و حصار برای جلوگیری از ریزش مصالح هم از وظایف مالک و سازنده بناست و در قانون هم آمده است. اگر گزارشی به دست ما برسد که ساختمانی حصار و حفاظ نصب نکرده است، طبق قانون فقط می‌توانیم اخطار ایمنی به سازنده‌اش بدهیم. چون اگر به پلمب بنا اقدام کنیم، کار خلاف قانون انجام دادیم و مالک می‌تواند از ما شکایت کند. بررسی نصب حفاظ و حصار از وظایف مهندس ناظر است و فقط او و سازمان نظام مهندسی می‌توانند به شهرداری دستور بدهند که ملک را پلمب کنند که متأسفانه مهندسین ناظر را یک‌بار موقع شروع کار و یک‌بار زمان پایان کار می‌بینیم.»

 

یک اصل ساده...

بالاخره ساخت و ساز در محله‌ها امری اجتناب ناپذیر است. چون جمعیت روبه افزایش است و تعداد خانه کم. اما با یک‌سری اقدامات و کارهای ساده می‌شود برای همدیگر مزاحمت درست نکنیم. مثلاً یک اصل اساسی در فرهنگ ساخت‌وساز این است که این آلودگی صوتی را به حداقل میزان ممکن کاهش دهید. یعنی اگر امکان برش سنگ نمای ساختمان در محیط بسته ساختمان نیمه‌ساز وجود دارد این کار را انجام دهید. بالاخره رعایت حق همسایگی به افزایش هزینه جابه‌جایی سنگ‌ها می‌ارزد. یا این روزها از چند لاستیک خودرو برای کاهش صدای تخلیه تیرآهن و میلگرد استفاده می‌کنند که ابتکار بسیار خوبی است و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. هزینه زیادی هم ندارد. برای سروصدای گودبرداری و تخلیه همین آهن‌ها هم می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که این اتفاق در ساعت‌های اولیه شب بیفتد که هنوز خیلی‌ها به خواب شبانه نرفته‌اند. یا مثلا از قبل، درباره این موضوع در محله اطلاع‌رسانی کرد. گفتیم که خیلی از ساختمان‌سازان و مدیران شهری، با نصب یک بنر کوچک، از همسایگان نسبت به مزاحمت‌های ساخت‌وساز عذرخواهی می‌کنند. کاری که کم‌‌کم به یک فرهنگ همگانی در ساخت‌وساز تبدیل شده است؛ فرهنگی که واقعا از نظر روحی روی همسایه‌ها تأثیرگذار است. نصب این بنر هزینه چندانی روی دست شما نمی‌گذارد. حتی اگر کمی وقت بگذارید و به شکل حضوری یا تلفنی از همسایه‌تان به‌ دلیل این مزاحمت‌ها عذرخواهی کنید تأثیرش به‌مراتب بیشتر خواهد شد.

 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی