کد خبر : 94561
/ 08:12
در گردهمایی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عنوان شد

نباید اجازه بدهیم شعار اصلی انقلاب زیر سؤال برود

بازگو کردن و یادآوری خاطرات دوران انقلاب و روزهای حماسه مردم در مشهد نه‌تنها برای افرادی که در آن روزها حضور داشتند بلکه برای جوانان و نوجوانان هم شیرین و جذاب است.

نباید اجازه بدهیم شعار اصلی انقلاب زیر سؤال برود

شهرآرا آنلاین - منشادی | خاطراتی از نسل اول انقلاب که در راه پیروزی انقلاب اسلامی حضور گسترده ای در مبارزات داشتند و خاطراتشان تجربیات گران‌بهایی است که باید چراغ راه جوانان باشد. به همین منظور شب ۲۲ بهمن هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی غرورآفرین انقلاب اسلامی، مراسم خاطره‌گویی روزهای مبارزه انقلابیون مشهدی علیه حکومت پهلوی از سوی فرهنگسرای انقلاب در بیت آیت‌ا... العظمی سید عبدا... شیرازی واقع در بالاخیابان برگزار شد.

در این مراسم که جمعی از روحانیون و فعالان سیاسی مبارز آن روزها حضور داشتند، خاطره‌ها از نخستین راه‌پیمایی و نحوه شکل‌گیری آن در مشهد آغاز شد و تا شب پیروزی ادامه پیدا کرد. آنان خاطره‌های خود را از چند ماه قبل از ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ یعنی روزهای سرکوبی و تظاهرات برای جوانان بازگو کردند. آنچه در ادامه می‌خوانید، خاطراتی از استقامت، شوریدگی‌ها، جان‌فشانی‌ها و رشادت‌های جوانان قدیم مشهدی است که از زبان مبارزان و انقلابی‌های دهه50 بازگو شده‌است.

 

عکس پولی برای مردم رایگان بود

حجت‌الاسلام علی‌اکبر علیزاده، عضو هیئت امنای سازمان فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد نخستین فردی بود که در این جمع به بیان خاطرات خود پرداخت. وی گفت: آن روزها چهارراه شهدا چاپخانه‌ای داشت به نام گوتمبرگ. من طلبه جوان بودم و هر روز به این چاپخانه می‌رفتم و ۱۲ عکس امام را می‌خریدم و رایگان در بین مردم پخش می‌کردم. البته حال و هوای آن روزهای بهمن‌ماه ۵۷ خیلی حال و هوای غریبی بود. هر روز در کنار بزرگان و روحانیون مبارز آن زمان برنامه‌ریزی راه‌پیمایی و تظاهرات را انجام می‌دادیم.

علی‌اکبر علیزاده در ادامه با اشاره به فضای ایجاد شده در بیت آیت‌ا... العظمی شیرازی، گفت: بعد از گذشت 40سال از انقلاب باید فضاهای این‌چنینی بیشتر شود. اساس و بنیان انقلاب را باید در این فضاها برای جوانان توضیح داد و گفت چه بوده و چطور با انقلاب عزت و آبرو گرفتیم. به دنبال آن هم باید نگاه تحلیلی به انقلاب را در بین نسل جدید ترویج دهیم. این مهم وظیفه روحانیون مبارز آن دوران است که انقلاب را از نزدیک دیدند و لمس کردند.

این مبارز انقلابی در بخش دیگر صحبت‌هایش افزود: برای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌ها و فداکاری‌های زیادی انجام شده‌است که باید قدردان آن باشیم.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی نیاز است تمامی انقلابیون واقعی را گردهم بیاوریم تا با اتحاد هرچه بیشتر بتوانیم از سد مشکلات عبور کنیم. لذا برگزاری چنین جلساتی بسیار مفید است.

131316.jpg

بازگشایی مدرسه نواب و پایه‌گذاری انقلاب در مشهد

حجت‌الاسلام و المسلمین محمود نوروزی، رئیس دفتر آیت‌ا... العظمی صانعی نیز در این جمع خاطرات انقلابی خود را با بازگشایی مدرسه نواب آغاز کرد و گفت: پاتوق و پایگاه انقلابیون همین حسینیه بود. طلبه‌های جوان برای گرفتن راهنمایی و برنامه به اینجا می‌آمدند و در واقع انقلاب در مشهد را مرحوم آیت‌ا... سید عبدا... شیرازی پشتیبانی می‌کرد. من انقلاب مشهد را از روزی که مدرسه نواب بازگشایی شد، بازگو می‌کنم.

این انقلابی باسابقه توضیح ‌داد: وقتی مدرسه نواب در پی حادثه تشییع پیکر حجت‌الاسلام احمد کافی بسته شد، بعد از مدتی جمعی از روحانیون و طلاب تصمیم گرفتند هرطور شده، چه با اعتراض و راه‌پیمایی و چه با تحصن، مدرسه را بازگشایی کنند. به همین خاطر همه بزرگان آن زمان همانند آیت‌ا... شیرازی، آیت‌ا... مروارید و دیگران از این حسینیه حرکت کردند و به سمت مدرسه نواب پیش رفتند. وقتی مدرسه را باز کردیم، دیدم تمام قرآن‌ها، نهج‌البلاغه‌ها و کتب طلاب را سوزانده و در صحن مدرسه پخش کرده‌اند. به یاد دارم استاد محمدتقی شریعتی گریه می‌کرد و قرآن‌ها را روی دست بالا برد و به مردم نشان می‌داد و می‌گفت ببینید با قرآن چه کردند. بعد از بازگشایی مدرسه، قرار شد حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی‌نژاد برای مردم سخنرانی کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نوروزی ادامه داد: در حین سخنرانی، ماشین‌های شهربانی هم برای متفرق کردن مردم آمده‌بودند اما به خواست خدا ایستاده بودند و به سخنان مرحوم هاشمی‌نژاد گوش می‌دادند. به نظر این حرکت یعنی بازگشایی مدرسه نواب و همچنین سخنرانی مرحوم هاشمی‌نژاد از پایه‌های انقلاب اسلامی در مشهد شد.

وی تأکیدکرد: شهدا، مادران شهدا، پدران شهدا و صحنه‌هایی که در انقلاب به وجود آمدند، هر کدام می‌تواند به کتابی تبدیل شود. از طرف دیگر اگر ما بخواهیم بدانیم برای این انقلاب چه زحمت‌هایی کشیده شده‌است و چه خون‌هایی ریخته شده‌است، باید خاطرات افرادی که در انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند، برای جوانان بازگو شود.

حجت‌الاسلام تقی خادم، مسئول امور فرهنگی و دینی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد از دیگر مبارزان با حکومت پهلوی هم در این نشست از تلاش‌ها برای پیروزی انقلاب اسلامی گفت و افزود: زحمات زیادی برای پیروزی انقلاب اسلامی کشیده شده‌است و همه اقشار مردم در آن سهیم بوده‌اند.

وی افزود: به نظرم انقلاب ایران، مردمی‌ترین انقلاب تاریخ است؛ زیرا در تمامی مراحل انقلاب، مردم حضور داشته‌اند.

131315.jpg

آفت انقلاب‌ها در تمامی جوامع، زیاده‌خواهی‌ و خودخواهی‌است

حجت‌الاسلام و المسلمین علی عجم، دبیر مجمع روحانیون مبارز خراسان، در این مراسم حضور داشت. وی سخنانش را با این جمله که «مردم می‌دانستند که انقلاب اسلامی به آن‌ها شخصیت می‌دهد» آغاز کرد و افزود: به خاطر همین موضوع، مردم برای انقلاب همه کار کردند. خودم در یکی از این روزها که حین تظاهرات به سمت چهاراه شهدا در حرکت بودم، پیرمردی را دیدم که با چهره‌ای تکیده و کفن‌پوش در حال پیوستن به صفوف تظاهرات بود. به او گفتم پدر جان کجا می‌روید؟ از شما انتظاری نیست. در جوابم گفت من به جهاد می‌روم و این وظیفه هر مسلمانی است.

وی ادامه داد: می‌خواهم این را بگویم که مردم در آن دوران با عشق و علاقه به تظاهرات رفتند. انقلاب ما را همین مردم پیروز کردند. در واقع انقلاب ما به پشتیبانی همین مردم انقلاب ماندگار شد. انقلابی که بر خلاف انتظار و توقع ابرقدرت‌ها پیروز شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عجم با تأکید بر اینکه امروز پس از گذشت 40 سال از انقلاب، ما باید به این مسائل بپردازیم که از آن اخلاص‌ها، فداکاری‌ها و صداقت‌ها چه‌قدر باقی مانده‌است، گفت: متأسفانه باید اذعان کرد که همان روال تاریخی مخربی که نهضت‌ها و حرکت‌های انقلابی را دچار آفت کرده، در انقلاب ما هم رخ داده و این خطر همیشه پس از پیروزی اتفاق می‌افتد. در تاریخ پیامبر(ص) نیز می‌بینیم در دوران سختی که بیش از 60 جبهه جنگ علیه پیامبر به پا خاسته‌بودند، ایشان هیچ‌گاه اظهار ناخشنودی نکردند و امت هم دچار مشکل نشد؛ به این دلیل که اخلاص زیاد بود. بعد از پیروزی‌ها بود که مسئله قدرت و ثروت و امکانات مطرح شد و همان مسلمان مجاهد و سخت‌کوش، به جایی رسید که گفت بصره و کوفه لقمه چاشتگاهی ماست. پیدایش این روحیات برای انقلاب‌ها بسیار خطرناک است.

وی با بیان اینکه انقلاب‌ها هیچ‌گاه از دشمنان خارجی شکست نخورده‌اند، افزود: روحیات اشرافی‌گری، خودخواهی‌ها و تمامیت‌خواهی است که انقلاب‌ها را از درون دچار مشکل می‌کند.

دبیر مجمع روحانیون مبارز خراسان ادامه داد: انقلاب ما مردمی‌ترین انقلاب تاریخ و انقلابی است که هم شرق با آن مخالف بود و هم غرب؛ علت آن هم وحدت و پشتوانه مردمی بود.

به گفته وی باید آفت‌ها را شناخت و برای نجات انقلابی که با صداقت و ایثار به پیروزی رسیده، تلاش کرد.

وی آخرین جمله تأکیدی‌اش را با اشاره به شعار اصلی مبارزان انقلاب در دهه50گفت و افزود: «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» شعار اصلی انقلاب ماست و متن و اساس انقلاب را بیان می‌کند. به خاطر همین نباید اجازه بدهیم این هویت را که 40 سال با تمام فشارها نگه داشته‌ایم، در برابر فشار استکبار زیر سؤال برود.

 

انقلاب را اراده مردم پیروز کرد

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مروی، نماینده اسبق مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی و از انقلابیون باسابقه مشهد در این نشست گفت: ملت ما با اراده‌ای که از سوی امام راحل گرفت، انقلاب کردند و پیروز شدند. من به یاد دارم قبل از انقلاب، ملت از صدایی می‌ترسید. یک روز جمعه در مسجد شاه تهران، ظرفی از روی میز به زمین افتاد و مردم به خیال اینکه انگلیس‌ها حمله کرده‌اند، نماز جمعه را ترک کردند.

وی ادامه داد: من در دوران انقلاب در زندان بودم و زیاد از آن روزها چیزی نمی‌دانم اما همین را می‌توانم به جرئت بگویم که مردم با اراده خود در سایه انقلاب به عزت رسیدند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مروی با بیان اینکه ایستادگی مردم در تظاهرات، خود نشان از همین اراده داشت، افزود: مردم گروه گروه جلوی گلوله و تیر می‌رفتند و نکته مهم اینکه مادران می‌آمدند و پیکر فرزندان خود را از خیابان‌ها می‌بردند؛ بدون اینکه این نهضت متوقف شود. فردا باز هم عده‌ای جدید می‌آمدند. با اینکه می‌دانستند شهید می‌شوند، اما چون اراده کرده‌بودند از زیر ظلم بیرون آیند، برایشان مهم نبود.

وی با بیان اینکه همواره به این فکر کرده‌ام که چه ارتباطی است میان زندگی‌های سخت و دشوار و اراده‌های عظیم و چه نسبتی میان زندگی‌های در رفاه و آسایش و ضعف و زبونی وجود دارد، افزود: مردمی که هیچ نداشتند در مقابل شاهی که همه از او حمایت می کردند، به میدان آمدند. انقلاب اسلامی کم‌نظیر عالم است. این قدرت‌هاست که ما را در مقابل دشمن قرار داده و ما می‌توانیم. امروز در دنیا کشوری نداریم که بتواند اظهار کند که خودش برای خودش برنامه‌ریزی می‌کند.

مروی ادامه داد: اکنون ما بعد از 40 سال می‌توانیم به جوانانی که آن روزها را ندیده‌اند، بگوییم آرامش و اراده‌ای که این روزها برای تصمیم‌گیری‌های کشوری دارند، نتیجه همین انقلاب و دستاورد آن است. عزت و آبروی امروز ما از برکت خون شهداست و ما باید قدردان و پاسدار این خون باشیم.

 

دشمن می‌خواهد مانند 8 سال جنگ بی‌دفاع باشیم

در ادامه این گردهمایی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی گفت: دشمن می‌خواهد مانند 8 سال جنگ، بی‌دفاع باشیم.

وی افزود: ما در بیروت تلاش می‌کردیم که خبر جریانات ایران را به رسانه‌های خبری آنجا منتقل کنیم. نایب 

رئیس التحریر روزنامه السفیر که روزنامه کثیر الانتشار لبنان و طرفدار اتحادیه جماهیر شوروی آن زمان بود، یک روز به من گفت که شما بدون پشتیبانی اتحادیه جماهیر شوروی پیروز نمی‌شوید و من به او گفتم که چند ماه دیگر به تو جواب می‌دهم. انقلاب پیروز شد و او همراه با یاسر عرفات به ایران آمد. همه را جمع کرد و گفت: «من به این آقا گفتم که بدون پشتیبانی اتحادیه جماهیر شوروی پیروزی نمی‌شوید اما شدند و الآن بدون پشتیبانی اتحادیه جماهیر شوروی در تهران هستیم.» موسوی شیرازی در ادامه گفت: هیچ‌گاه یک آمریکایی به دولتش نمی‌گوید که چرا اینقدر برای یک سفینه فضایی هزینه می‌کنید؟ اما وقتی به ایران می‌آییم، می‌گوییم وقتی در 8 سال جنگ نمی‌توانستیم به اندازه کافی دفاع کنیم، باید الآن در این حوزه فعالیت کنیم. اما دشمن می‌خواهد ما به روزی برگردیم که اگر کسانی مثل صدام به ما حمله کنند، ما نتوانیم پاسخ‌گو باشیم.

همچنین جواد چشمه‌نور، عضو گروه انقلابی ستاره اسلام و از یاران شهید مهدی فرودی نیز در ادامه این نشست، سخنانش را با انقلاب در مشهد آغاز کرد و گفت: باید به انقلاب در مشهد خوب پرداخته شود و خوب پرداخته‌شدن زمانی اتفاق می‌افتد که واقعیت‌ها گفته‌شود. اینکه بخواهیم در تاریخ انقلاب یک سری سلایق سیاسی را اعمال کنیم، تاریخ نخواهد بود.

وی افزود: تاریخ شفاهی باید خوب نوشته شود اما متأسفانه هیچ مرکزی برای ثبت آن وجود ندارد. در تاریخ شفاهی و تاریخ انقلاب، هنوز سازمان و نهادی که بتواند اطلاعات را جمع‌آوری کند و در قالب تاریخ مدون ارائه دهد، وجود ندارد.

چشمه‌نور تأکید کرد: به یاد دارم که در اسناد ساواک، مناطقی را که برای رژیم خطرناک بود، تقسیم‌بندی کرده‌بودند که مسجد کرامت، بیت آیت‌ا... سید عبدا... شیرازی، مدرسه نواب و مدرسه میرزا جعفر جزو این مناطق بودند.

131314.jpg

زنان مشهد اولین میدان‌دارها

در بخش دیگری از خاطره‌گویی‌ها وقتی نوبت به حجت‌الاسلام علی عدالتی، امام جماعت شورای شهر مشهد رسید، وی از اولین راه‌پیمایی که در کشور انجام شد، حرف به میان آورد و گفت: این راه‌پیمایی در مشهد و توسط زنان انقلابی صورت گرفت. آن زمان من در مشهد طلبه بودم و از همین‌جا بود که با آیت‌ا... خامنه‌ای و آیت‌ا... شیخ ابوالحسن شیرازی آشنا شدم.

وی افزود: ما به همراه ایشان از مدرسه که خارج شدیم، راه‌پیمایی بود و ما را دستگیر کردند و مدتی مهمان ساواک بودیم .در آن زمان توده‌های مردم و هیئت‌های مذهبی به عنوان پایه‌های انقلاب محسوب می‌شدند

 

تاریخ را مبتنی بر واقعیت‌ها بگویید

همچنین مظفر علیزاده، دبیر مجمع نیروهای خط امام(ره) خراسان رضوی نیز در آخرین بخش گردهمایی مبارزان انقلابی مشهد، با بیان اینکه تاریخ‌نویسان معمولا مزدور هستند، مزد می‌گیرند و بر محور آن، از آنچه حاکمیت خوشش بیاید، سخن می‌گویند، گفت: شما بر اساس آنچه من امروز شنیدم، بایگانی انقلاب هستید.

وی افزود: انقلاب 2 مقطع داشت؛ یکی از سال 56 بود که حرکت را آغاز کرد و یک حرکت قبل از 56 بود که دانشگاهیان را به صحنه کشید. این‌ها زمینه انقلاب را به وجود آوردند.

مظفر علیزاده اضافه کرد: اگر تاریخ را مبتنی بر واقعیت‌ها نگوییم و ننویسیم، باید مطمئن باشیم که جوانان را نمی‌توانیم نگه داریم و آن‌ها نیز نمی‌توانند انقلاب ما را نگه دارند.

وی افزود: خواهش من این است که خروجی جلسه‌ این باشد که از این به بعد نام تمام کسانی که در انقلاب نقش داشتند را با شهامت ببریم.

مظفر علیزاده ادامه داد: اینکه یک کانونی برای حرکت انقلابی در شهر مشهد ایجاد شود، کار بسیار ارزشمندی است. ویژگی امام(ره) این بود که توانست همه را با هر طرز تفکر و از هر طیفی کنار هم قرار دهد.

به گفته وی تاریخ‌نویسان معمولا بر اساس خواست حاکمیت یا اندیشه‌های سیاسی که پیرو آن هستند، تاریخ را قلب ماهیت کرده و بخش‌های مهمی از آن را ثبت نمی‌کنند.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی