کد خبر : 94572
/ 08:28
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان رخ داد

برگزاری نشست کتاب‌خوان در منطقه11

با توجه به اهمیت توسعه فرهنگی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه نشست کتاب‌خوان که در مدارس شهر مشهد در حال برگزاری است در هفته اخیر به منطقه11 رسید.

برگزاری نشست کتاب‌خوان در منطقه11

شهرآرا آنلاین - به گزارش شهرآرامحله، نشست کتاب‌خوان به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در مدارس منتخب استان برگزار می‌شود  که آخرین جلسه آن با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه7 به‌طور ویژه در کتابخانه شهید باهنر مدرسه ترک‌زاده منطقه11 برگزار شد.

محمدرضا کارگر، مدیر دبیرستان پسرانه ترک‌زاده، در ابتدای این نشست ضمن تجلیل از طرح کتابخانه عمومی شهید باهنر برای برگزاری نشست کتاب‌خوان در مدرسه ترک‌زاده گفت: همکاری و همراهی مدارس و کتابخانه‌های عمومی زمینه بسیار مناسبی برای توسعه و پیشبرد اهداف فرهنگی و ارتقای میزان مطالعه و کتاب و کتاب‌خوانی است.وی ادامه داد: مدرسه خیرساز ترک‌زاده با بیش از 400دانش‌آموز فعال و پویا و علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی، یکی از مدارس پیشتاز کشور در حوزه علمی و فعالیت‌های فرهنگی است و آمادگی داریم همکاری بیشتری با کتابخانه‌های عمومی داشته باشیم. در ادامه جلسه محمدرضا کمالی، رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه7مشهد مقدس، ضمن تأکید بر اینکه تمامی مدارس آموزش و پرورش در منطقه آمادگی همکاری برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی مانند نشست کتاب‌خوان را دارند، افزود: افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد مقدس هم اتفاق ویژه‌ای است که به همت اداره کل کتابخانه‌ها و دیگر متولیان شهری انجام شد و خود استعداد و زمینه‌ای برای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است که به نوعی شرایط زیرساختی را هم فراهم می‌کند.

 

آموختن در جوانی

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، ضمن اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: در این جلسه که با هدف معرفی کتاب به مناسبت دهه فجر برگزار شد، دانش‌آموزانی کتاب معرفی کردند که هیچ کدام ایام انقلاب، دفاع مقدس و زندگی امام(ره) را درک نکرده‌اند ولی همه کتاب‌هایی را معرفی کردند که سرگذشت و خاطره حماسه‌آفرینی‌های نسل‌های قبل‌تر از آن‌هاست و ارتباط این نسل با نسل انقلاب و دفاع مقدس با کتاب و کتاب‌خوانی برقرار شده است. سبزیان ادامه داد: توصیه می‌کنم از فرصت زندگی در هر برهه‌ای از آن استفاده کنید. فرصت جوانی و تحصیل یکی از تأثیرگذارترین ایام زندگی است. فرصت‌ها به تعبیر امیرالمؤمنین علی(ع) مانند ابر در حال گذر هستند پس از فرصت‌ها خوب استفاده کنید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در ادامه یادآور شد: در احادیث آمده است که هر کس در دوران نوجوانی و جوانی چیزی آموخت در زندگی به موفقیت رسیده است و اگر کسی از این ایام بهره‌ای نبرده باشد در بقیه عمر پیشرفتی نخواهد داشت و کتاب و کتاب‌خوان یکی از مواردی است که در ساختن آینده و موفقیت مؤثر است.

 وی تأکید کرد: معرفی و به اشتراک‌گذاری کتاب به هر طریقی حتی در جمع‌های خانوادگی و دوستانه جریان‌ساز است.

حجت‌الاسلام سبزیان ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران هم انقلابی بر مبنای کتاب و کتاب‌خوانی و معرفت و بصیرت بود و قبل از انقلاب نیز در بعضی موارد همراه داشتن کتاب مانند کتاب تحریرالوسیله یا آثار دکتر شریعتی جرم سنگین محسوب می‌شد.

 

معرفی کتاب

 در ادامه این جلسه 6عنوان کتاب ازسوی دانش‌آموزان مدرسه ترک‌زاده معرفی شد که در ادامه مختصر معرفی آن را آورده‌ایم؛

«سلام بر ابراهیم» کتابی بود که ازسوی امیرمحمد جعفری‌طرقی، دانش‌آموز و عضو کتابخانه ارائه شد.

کتاب «سلام بر ابراهیم»  زندگی‌نامه‌ای مختصر و ۶۹خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقودالأثر «ابراهیم هادی» است.شهید هادی در یکم اردیبهشت سال۳۶ دیده به جهان گشود و پس از 27سال زندگی پرفراز و نشیب، در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل آمد و همان‌طور که از خداوند می‌خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند.

«نبرد آلواتان» نوشته سیدسعید موسوی کتاب دیگری بود که ازسوی سیدسینا حسینی واعظ، دانش‌آموز مدرسه ترک‌زاده و عضو کتابخانه شهید باهنر این مدرسه معرفی شد.

کتاب«نبرد آلواتان» شرح دلاوری‌های شهید محمود کاوه و هم‌رزمانش در منطقه «آلواتان» کردستان است. کسی که در عملیات کربلای3 به درجه شهادت نائل می‌شود و اما جنگل آلواتان، این جنگل سیاه و اسرارآمیز در واقع جزو آخرین سنگرهای دفاعی دشمن به حساب می‌آمد. سنگری که نیروهای انقلاب باوجود برتری که در بیشتر جاها کسب کرده بودند، هنوز نتوانسته بودند به آن دسترسی پیدا کنند.

«نامیرا» نوشته صادق کرمیار سومین کتابی بود که در این جلسه ارائه شد و  عباس دائمی معرفی آن را بر عهده داشت.

«نامیرا» کتابی در قالب رمان، درباره واقعه عاشوراست. صادق کرمیار در سال ۱۳۸۱ آن را نوشته و سال ۱۳۸۸ در نشر نیستان چاپ شده است. نویسنده در این کتاب واقعه کربلا را در قالب داستانی روایت می‌کند تا فضای شهر کوفه پیش از حادثه عاشورا را نشان دهد و شک و تردید مردم در حمایت از امام حسین(ع) و علل آن را روشن کند.

«ارمیا» نوشته رضا امیرخانی دیگر کتابی بود که سینا تندست آن را برای حضار در جلسه معرفی کرد.

«ارمیا» پسر جوانی است که در طول رمان خواننده با روحیات او آشنا می‌شود. روند کلی داستان، جامعه‌شناسی جنگ است، به همراه رفتارشناسی فردی و عواقب یا نتایجی که جنگ بر جامعه می‌گذارد.

دانش‌آموز یاسین خسروجردی  هم کتاب «رؤیای نیمه شب» اثر مظفر سالاری  را ارائه و معرفی کرد.

«رؤیای نیمه‌شب» نوشته مظفر سالاری ماجرای عشق هاشم، جوان اهل سنت به دختری از خانواده‌ای شیعه است. این داستان اگرچه تخیلی است، اما در آن ماجراهای مذهبی و تاریخی گنجانده شده است. ماجرا در قرون اولیه هجری در شهر حله از شهرهای عراق اتفاق می‌افتد که زمانی جایگاه حوزه علمیه شیعه و زادگاه مجتهدان بسیاری بوده است. نوشته مهرداد صدقی به نام «آبنبات هل‌دار» هم به وسیله امیر محسنی‌زاده برای دوستانش و میهمانان مدرسه ترک‌زاده معرفی شد.

«آبنبات هل‌دار» داستان طنزی است از زبان یک کودک بجنوردی؛ برادر این کودک قرار است به جبهه برود. محسن، راوی داستان، فرزند آخر یک خانواده پنج‌نفری است. آن‌ها همراه مادربزرگشان در یکی از محله‌های قدیم بجنورد زندگی می‌کنند. فضای داستان سرتاسر ماجراهای خنده‌دار و حیرت‌آور است؛ ماجراهایی که محسن آن‌ها را ایجاد می‌کند. یکی از نقاط قوت کتاب توانایی نویسنده در نشان‌دادن فضای پشت جبهه‌هاست. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی