کد خبر : 94648
/ 06:48

افسار سوخت را بکشید

برای کاهش ٧٠ درصدی آلودگی هوا که ناشی از دود خودروهاست دست به کار شوید

افسار سوخت را بکشید

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی ا خودروها هم از قاعده تمایز برخوردارند. شاید در خیلی موارد با یکدیگر شباهت داشته باشند اما در برخی موارد کاملا با یکدیگر متفاوتند. علاوه بر تحقیقات، تجربه نیز ثابت کرده است که هر خودرویی با توجه به سیستمی که شرکت سازنده روی آن پیاده کرده است مصرف سوختش متغیر است. قرار است کمی درباره مصرف سوخت ماشینتان با شما صحبت کنیم. چرا که باعث نگرانی است که از سال ١٩٧٠ میلادی مصرف سوخت در جهان دو برابر شده است. روی صحبتمان با آن دسته افرادی است که تعریفشان از خودرو تنها رسیدن به مقصد و نگاهشان به اتومبیلشان یک ابزار است. بد نیست در این وضعیت آلودگی هوا که سلامتیمان را نشانه گرفته است، دست به کار شویم و برای کاهش آلودگی ٧٠ درصدی هوای شهرمان که ناشی از دود خودروهاست، فکری کنیم. پیشنهاد امروز این صفحه کاهش مصرف سوخت است.

﷯ 

یکسری کارها هستند که فقط و فقط از دست خودتان بر می‌آید. نوع بنزین شاید در آلودگی‌های زیست محیطی و افزایش هزینه‌های شما تاثیر داشته باشد اما باور کنید کلید رهایی از مصرف بی‌رویه سوخت در دستان شماست.

 

حذف سفرهای اضافه

چرا برای خرید یک بسته ماکارونی یا نان حاضر نمی‌شوید چند قدمی پیاده راه بروید یا با دوچرخه کمی رکاب بزنید. همچنین وقتی انواع وسایل نقلیه عمومی و انبوه‌بر هم مسیر محل کارتان است، سوار آن‌ها شوید؟بهتر است یک دودوتا چهارتا کنید .حتما متوجه می‌شوید که خیلی به صرفه‌تر است که خودرو را برای هر کاری روشن نکنید.

 

در را پشت سرتان ببندید

وقتی می‌روید پمپ بنزین لطفا برای چند دقیقه هم که شده به هیچ چیز جز بنزین زدن فکر نکنید. آخر ١٧ درصد از کل خودروهای در حال حرکت یا در باکشان خراب است یا اصلا در باک ندارند. امان از دست حواس‌پرتی برخی راننده‌ها که بدون بستن در باک بنزین پایشان را روی پدال گاز می‌گذارند و حرکت می‌کنند.

 

خاموشی برای هر توقف

توجیه خوبی نیست که فقط چند دقیقه تا طبقه دوم قرار است بروید و لوازم جا مانده را با خودتان به پایین داخل خودرو روشن بیاورید. اول اینکه درست است دزدگیر را زده‌اید ولی به لحاظ امنیتی این کار درستی نیست، دوم اینکه با این کار مصرف سوخت ماشینتان را افزایش می‌دهید.

 

باریتم برانید

خواهشا با یک ریتم مرتب رانندگی کنید. چرا یکهو جوگیر می‌شوید و سرعت ۵٠ کیلومتر بر ساعتتان می‌شود١١٠ کیلومتر بر ساعت! بد نیست بدانید وارد آوردن فشارهای متغیر بر پدال گاز به افزایش مصرف سوخت وسیله نقلیه‌تان منجر می‌شود.

 

کنترل سرعت و ترمز را به دست بگیرید

 از بیست متر به مانع که ترمز نمی‌گیرند. بهتر است قبل از اینکه پشت فرمان بنشینید روی تسلط در رانندگی‌تان بیشتر کار کنید. آخر ترمزهای ناگهانی و همچنین سرعت بالا در حین رانندگی از علت‌های افزایش مصرف سوخت هستند.

 

هوا خوری ممنوع!

بله ما هم قبول داریم سان‌روف و پنجره‌ها را برای زمانی تعبیه کرده‌اند که  هوای داخل خودرو آزارتان می‌دهد. اما در سرعت‌های بالا (بیش از ۵۵ کیلومتر بر ساعت)به ویژه در جاده اگر شیشه‌ها را پایین بدهید و یا سان روف را باز کنید خودتان به دست خودتان به سوخت داخل باکتان جفا کرده‌اید.

 

هوای ماشینتان را داشته باشید

بر کسی پوشیده نیست در این بی آبی  به ویژه در فصل تابستان، گرمای هوا طاقت فرساست اما با کمی تحمل و تأمل در خواهید یافت که درست‌ترین کار این است که درجه کولر خودرویتان را کم کنید به‌ویژه در مواقعی که توی ترافیک گیر کرده‌اید.

 

پرهیز از وسایل غیر ضروری

چه توقعی دارید که صندوق عقب جای سوزن انداختن ندارد و روی باربندتان یک کوه درست کرده‌اید و در حین سفر مدام با خودتان می‌گویید چرا اینقدر تند تند باید به پمپ بنزین بروید. از وسایل غیر ضروری اجتناب کنید چرا که به ازای هر ۵٠ کیلوگرم بار حدود ٢ درصد مصرف سوختتان افزایش پیدا می‌کند.

 

از باد لاستیک هال غافل نشوید

چقدر خوب است هر چند وقت یک‌بار جلوی یک مغازه تنظیم باد توقف کنید و بی بهانه مثل رفتن به سفر باد لاستیک‌هایتان را تنظیم کنید. حتما خبر دارید که تنظیم نبودن باد تایرها تا ۵ درصد مصرف سوخت را بالا می‌برد.

١

فراموشتان نشود برای آنکه ماشین کوک و سازی داشته باشید باید قبل از هر کاری پیش اهل فنش بروید تا زیر و روی ماشینتان را چکاپ کند.

٢

خیلی ها هم هستند که آچار فرانسه هستند و سر در هر کاری دارند.

 

در هر صورت یادتان نرود که برای مصرف بهینه سوخت وسیله نقلیه‌تان باید چند اقدام را که در نقص و عیب‌یابی خودرو مؤثر است، در اولویت قرار دهید که عبارتند از:

تمیز بودن فیلتر هوا

تنظیم و تنظیف دهانه شمع‌ها

تنظیم لقی سوپاپ‌ها(فیلرگیری)

عملکرد صحیح سنسور اکسیژن

تنظیم سیستم‌های تزریق سوخت(سوزن‌های انژکتور)

تنظیم باد تایرها

 

اطلاع

﷯ به محض روشن کردن با سرعت نرانید. 

﷯ در توقف‌های طولانی خودرو را خاموش کنید. 

﷯ قبل از حرکت حواستان به خوابیده بودن ترمز دستی باشد. 

﷯ قبل از خاموش کردن گاز ندهید. 

﷯ با دنده‌های سبک برانید. 

﷯ خودروهای کوچک مصرفشان هم کمتر است.

﷯ هر وقت احساس کردید فرمانتان به یک طرف می‌کشد میزان فرمان بزنید تا مصرف ١٠ درصد کاهش یابد.

﷯ حواستان به نوع روغنی که در خودروتان می‌ریزید باشد، چون تا ٢ درصد مصرف را کاهش می‌دهد.

﷯ موارد مردودی در مراکز معاینه فنی را جدی بگیرید.

﷯ عادت گذاشتن پایتان روی پدال ترمز را از سرتان بیرون ببرید تا از ٣۵ درصد مصرف سوختتان و همچنین خرابی لنت‌هایتان در امان باشید.

 

١

نکته: در باور خیلی افراد تفاوت بنزین سوپر با بنزین معمولی به کیفیت آن بر می‌گردد. این در حالی است که تفاوت آن به چگونگی سوخت بنزین در موتورهای احتراق داخلی، فرایند پالایش بنزین از نفت خام و همچنین قیمت بالاتر آن در مقایسه با بنزین معمولی برمی‌گردد.

 

٢

بر اساس استاندارد یورو۴

اکتان بنزین باید بین ٩١ تا ٩۵ 

اکتان بنزین معمولی بین ٨٧ تا ٨٩ 

بنزین سوپر ٩١ ، ٩٣ و ٩۵ 

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی