کد خبر : 94676
/ 07:59

جوابیه نیروگاه توس به مطلب «توس آلاینده»

پنجم بهمن بود که محمد عرفانی، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان، از بی نتیجه ماندن مکاتبات با وزیران نیرو و نفت برای استفاده از گاز به جای سوخت مازوت در نیروگاه توس خبر داد.

جوابیه نیروگاه توس به مطلب «توس آلاینده»

شهرآرا آنلاین - پنجم بهمن بود که محمد عرفانی، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان، از بی نتیجه ماندن مکاتبات با وزیران نیرو و نفت برای استفاده از گاز به جای سوخت مازوت در نیروگاه توس خبر داد. شهرآرا نیز هفتم بهمن ماه مطلبی را با عنوان «توس آلاینده» منتشر کرد که این موضوع واکنش شرکت مدیریت تولید برق توس را در پی داشته و این مجموعه پیرو این گزارش توضیحاتی را به شرح زیر ارائه کرده است:

نوع سوخت مصرفی نیروگاه توس (مانند سایر نیروگاه ها) با توجه به مقتضیات کشور و توسط دیسپاچینگ ملی گاز تعیین و توسط دیسپاچینگ ملی برق به این نیروگاه ابلاغ می شود. پالایشگاه های گاز شرق کشور برای مصارف خانگی و صنعتی با حداکثر توان اقدام به تولید می کنند و به دلیل محدودیت تولید، با سرد شدن هوا سهمیه مصارف صنعتی کاهش پیدا می کند، یا قطع می شود و به مصارف خانگی اختصاص می یابد. 

در نتیجه نیروگاه برای تولید برق به ناچار ملزم به استفاده از سوخت پشتیبان (مایع) است. اداره کل محیط زیست استان بارها یادآور دخالت نداشتن این نیروگاه در انتخاب نوع سوخت مصرفی شده و از طرفی عواقب استفاده نکردن نیروگاه ها از سوخت پشتیبان را که باعث اعمال خاموشی در شبکه سراسری برق می شود، ذکر کرده و خواستار تأمین ١٠٠ درصدی سوخت گاز برای این نیروگاه شده است. از جمله نزدیک ترین ایستگاه های سنجش آلودگی هوا به نیروگاه، ایستگاه الهیه است که در بیشتر مواقع کمترین آلودگی را نسبت به سایر ایستگاه ها نشان می دهد. در هر فصل یک بار به صورت سر زده، شرکت معتمد سازمان محیط زیست استان، پارامترهای دودکش های خروجی این نیروگاه را اندازه گیری و نتایج را مستقیما به آن سازمان ارسال می کند. بر این اساس سازمان محیط زیست اعلام کرده که نیروگاه طی سال های ٩۵ و ٩۶ آلاینده نبوده و فقط در زمستان ٩۶ در ردیف صنایع آلاینده قرار گرفته است؛ بنابراین باوجود مصاحبه های معاون پایش سازمان محیط زیست طی ٢ سال مذکور فقط در یک فصل این نیروگاه در این وضعیت بوده است. نتایج پایش سال جاری نیز در ابتدای سال ٩٨ مشخص می شود. عقد قرارداد با آزمایشگاه های معتمد محیط‌زیست از سال ٨٨ و اختصاص ٢۵ درصد از مساحت نیروگاه به فضای سبز و درخت‌کاری و صرف هزینه های شایان توجه برای نگهداری از ۶۶ هکتار فضای سبز موجود در نیروگاه از جمله اقدامات نیروگاه در راستای موارد زیست‌محیطی است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی