کد خبر : 94735
/ 07:32

مدیران غیرفوتبالی از فوتبال کنار بروند

گفتگو با حمیدرضا شمسی، پیش‌کسوت فوتبال مشهد که 17 سال در پیام توپ زد

مدیران غیرفوتبالی از فوتبال کنار بروند

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان -  همه پُست‌ها را در فوتبال بازی کرد؛ حتی دروازه‌بانی! اگرچه یک چپ‌پای کلاسیک بود و در دفاع و هافبک چپ بهتر بازی می‌کرد، اما در سال‌های آخر فوتبالش قلب دفاع پیام مشهد را بیمه کرده بود. خودش می‌گوید در یک تورنمنت که در قم برگزار می‌شد، دروازه‌بان تیمشان مصدوم شده بود و در بازی دوم مجبور شد به‌جای گلر در دروازه بایستد و جالب اینکه همان بازی را 3بر1 بردند و او فقط یک گل خورد! ستاره سال‌های نه‌چندان‌دور فوتبال مشهد، یک وفادار دوآتشه به پیام است؛ مردی که 17سال پیراهنش را عوض نکرد و همیشه یک پیامی باقی ماند. پسر محله دریادل که سال‌ها با نام حمیدرضا شمسی می‌شناختیمش، در گفت‌وگوی «سه‌شنبه‌ها با پیش‌کسوتان ورزش» می‌گوید فامیلش سمیعی است و به‌خاطر ریختن آب روی شناسنامه پدرش فامیل او و برادرش به اشتباه شمسی ثبت شده و بعد از 25 سال آن را دوباره اصلاح کرده‌اند!

 

به وقت تولد

متولد1340 در محله دریادل مشهد هستم. مادر من مشهدی و پدرم یزدی هستند. 3 خواهر و 3 برادر بودیم. یکی از برادرانم که 12 سال پیش به رحمت خدا رفت، در حد آماتور فوتبال بازی می‌کرد و خواهر‌های من هم اهل ورزش بودند. پدرم هم کشتی می‌گرفتند و می‌توانم بگویم همه خانواده اهل ورزش بودیم.

 

تعداد فرزندان

یک دختر دارم که اهل ورزش هم هست. کمربند مشکی تکواندو را هم دارد.

 

فعالیت‌ها و افتخارات فوتبالی

شروع فوتبال من با تیم محلی «رضا» بود. همه بچه‌های این تیم اسم کوچکشان «رضا» داشت. غلامرضا اصغری، رضاداد عزیزی، رضا رئیسیان، مجیدرضا پورحسینی و...؛ اما بعد به تیم «سلطان طبرسی» رفتم. تیم علی شاهیان که اسم مادرشان «سلطان» بود و تیم به نام او بود. بعدها این تیم به نام پیام شد. 17سال در تیم پیام بودم و دراین‌بین فقط چندوقتی در تیم‌های منتخب مشهد و خراسان هم بازی کردم. قهرمانی با پیام در لیگ برتر استان در فینال مقابل ابومسلم و صعود به اولین دوره لیگ کشور، یکی از افتخاراتی است که هیچ‌وقت یادم نمی‌رود.

 

دوران مربیگری

همسرم اهل میبد یزد بود و در بدو ازدواجمان مجبور شدیم به یزد برویم. در مقطعی 7 سال در یزد بودم و مربیگری تیم اردکان را داشتم که یادم می‌آید یک بازی تدارکاتی خوب هم با استقلال داشتیم. وقتی به مشهد برگشتم، در باشگاه پیام دستیار خیلی از مربیان بزرگ همچون مهدی قیاسی، قاسم زردکانلو و... بودم.

 

شاگردان

وقتی سرمربی جوانان و امیدهای پیام بودم، شاگردان خوبی مثل سیروس سنگچولی، یونس مسعودی و... داشتم.

 

شغل در کنار فوتبال

کارمند اداره پُست بودم و بعد چون باید به یزد می‌رفتم، از آنجا بیرون آمدم. بعد هم دنبال کار آزاد رفتم و چون پدرم هم در حوزه معماری کار می‌کرد، الان سال‌هاست در این حوزه مشغولم.

 

آخرین فعالیت ورزشی

آخرین فعالیتم سال89 به‌عنوان مربی در باشگاه ناصران یزد بود که در لیگ دسته3 بازی می‌کرد و ما تا یک‌قدمی صعود هم رفتیم؛ اما یک بازی را که باید 3بر0 می‌بردیم، 3بر1 باختیم و از صعود بازماندیم.

 

ماشین و خانه

یک خودروX33 دارم و منزل هم یک خانه در یزد و یک منزل پدری در هاشمیه مشهد دارم.

 

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین اتفاق فوتبالی

فوتبال خراسان غنی از استعداد است و جایگاهش الان آن جایگاهی که باید نیست و این خودش خیلی تلخ است. تلخ‌تر از اینکه امروز دیگر ابومسلم و پیامی وجود ندارند، نداریم؛ اما اتفاق شیرین به نظر من قهرمانی پیام در اولین سالی که لیگ کشوری داشتیم بود. سالی که در فینال سوپرلیگ استان به ابومسلم خوردیم و دقیقا چند روز قبل از بازی یکی از عزیزترین دوستان و هم‌بازی‌هایمان سیدجعفر سادات را به‌خاطر تصادف از دست دادیم. یادم می‌آید همه در مسجد عزادار بودیم و قرار نبود به میدان برویم، اما پدر سیدجعفر آمد و گفت اگر می‌خواهید روح پسرم شاد شود، بروید و این بازی را ببرید و آن پیروزی خیلی به مذاق ما شیرین آمد.

 

حال‌وروز امروز فوتبال مشهد

اصلا حال‌وروزمان خوب نیست. ما یک زمانی سه‌چهار سهمیه لیگ‌یک داشتیم و فوتبال در استان گرم دنبال می‌شد؛ ولی الان متأسفانه به یک تیم پدیده خلاصه شده است. به نظر من فوتبال را باید فوتبالی‌ها اداره کنند. مسئله ما الان مدیریت غلط در فوتبال است. ما فوتبالی‌های تحصیل‌کرده زیادی داریم که می‌توانند بیایند و برای فوتبال استان یک برنامه‌ریزی اصولی داشته باشند.

 

گله فوتبالی

به نظر من پیش‌کسوتان هر رشته ورزشی شناسنامه‌های آن ورزش هستند. باید بسیار بیشتر تکریم شوند. جوانی که امروز به ورزشگاه می‌آید، اگر منِ پیش‌کسوت را به او معرفی کنند، نمی‌شناسد! این خیلی بد است. باید این پیش‌کسوتان به جوانان امروز معرفی شوند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی