کد خبر : 94754
/ 08:21

شهر بدون معتاد کلید خورد

شورای شهر با اختصاص ٢٠ میلیارد ریال اعتبار برای بازپروری معتادان متجاهر در شهر موافقت کرد

شهر بدون معتاد کلید خورد

شهرآرا آنلاین - امیرعلی‌قاسمی‌‎مقدم - شهر بدون معتاد که شعارش را قاسم تقی‌زاده‌خامسی، شهردار سابق، در آغازین ماه‌های فعالیت شورای پنجم مطرح کرد، همچنان یکی از اولویت‌های مدیریت شهری در دوران شهرداری محمدرضا کلائی است. تحقق این هدف، خیلی دور نیست. با همتی که مدیران شهری به کار گرفته‌اند و بودجه‌ای که شورای شهر تخصیص آن را تضمین کرد، شاید به‌زودی دیگر خبری از وجود معتادان متجاهر در شهر امید و زندگی نباشد. با بودجه ٢میلیارد تومانی که شورای شهر دیروز در پنجاه‌و‌یکمین جلسه علنی شورای پنجم و در‌جریان بررسی لایحه اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد به مراکز خدمات اجتماعی اختصاص داد، زمینه جمع‌آوری معتادان متجاهر از شهر و بازپروری آن‌ها فراهم شد. البته رئیس شورا به این نکته تأکید کرد که ورود مدیریت شهری به این عرصه، در‌راستای رفع نازیبایی‌های منظر شهری و کمک به بازپروری معتادان متجاهر است و دیگر دستگاه‌های اجرایی هم باید به وظایف ذاتی خود دراین‌زمینه عمل کنند.

در‌جریان بررسی اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر با ارائه پیشنهادی، خواستار افزوده‌شدن ٢٠میلیارد ریال به سرجمع اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای مربوط‌به سرفصل عملیات کاهش آسیب‌ها، ناهنجاری‌های اجتماعی، خدمت بهبود و بهسازی مراکز اجتماعی و سلامت در آلبوم بودجه شد. علیرضا شهریاری پیشنهاد کرد این اعتبار به مراکز خدمات اجتماعی ویژه معتادان متجاهر شهرستان مشهد اختصاص یابد تا صرف بازتوانی و بازپروری معتادان تحت نظر با همکاری سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر شود. او علت طرح چنین پیشنهادی را این‌گونه توضیح داد: حضور معتادان متجاهر، چهره نازیبایی در شهر ایجاد کرده که زیبنده مشهدالرضا(ع) نیست.

 

حضور ۵هزار معتاد متجاهر در نقاط مختلف شهر

شهریاری ادامه داد: در‌راستای تحقق شعار شهر بدون معتاد، بهبود و پاک‌سازی محیط و فضاهای شهری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از مصرف مواد مخدر و مستند به بند‌٢ ماده‌٨٠ قانون شوراها در‌زمینه شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی و فرهنگی این پیشنهاد ارائه شده است.

او تأکید کرد :درحال حاضر ۵هزار معتاد متجاهر در نقاط مختلف شهر حضور دارند که در‌صورت سامان‌دهی‌نکردن آن‌ها، شعار شهر امید و زندگی هرگز تحقق پیدا نخواهد کرد.

پس‌از توضیحات شهریاری، رئیس کمیسیون اقتصادی شورا، در تذکری آیین‌نامه‌ای گفت که این پیشنهاد به‌دلیل داشتن بار مالی باید در کمیسیون تلفیق مطرح و جوانب آن به‌صورت تخصصی بررسی می‌شد.

احمد نوروزی معتقد بود که بررسی پیشنهاد اختصاص ٢میلیاردتومان برای سامان‌دهی و بازپروری معتادان متجاهر خلاف آیین‌نامه داخلی شوراست و نباید اجازه داد که یک سنت نادرست برجای گذاشته شود.

مدیرکل دفتر برنامه، بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد هم که مخالفتی با پیشنهاد مطرح‌شده ازسوی عضو هیئت‌رئیسه شورا نداشت، فقط به این نکته تأکید کرد که باید نحوه هزینه‌کرد بودجه ٢میلیاردی به لحاظ عمرانی و هزینه‌ای مشخص شود.

جمال حسن بارانی گفت: اگر قرار باشد این مبلغ برای ساخت پایگاه خدمات اجتماعی ویژه معتادان متجاهر هزینه شود، باید به سرجمع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای افزوده شود و درصورتی‌که قرار بر هزینه‌کرد ٢میلیارد درراستای ارائه خدمات به معتادان باشد، باید به سرجمع اعتبارات هزینه‌ای اضافه کنیم.

در ادامه بررسی این پیشنهاد، رئیس شورای شهر هم به موضوع ورود کرد و این‌طور گفت: اگر قرار بر زیباسازی سیما، منظر و فضای شهری در ایام نوروز باشد، باید معتادان متجاهر از سطح شهر جمع و زمینه بازتوانی آن‌ها فراهم شود. محمدرضا حیدری افزود: اکنون میلیارد‌ها تومان برای توسعه فضای سبز و گل‌آرایی شهر در تعطیلات نوروز هزینه می‌شود. چه اشکالی دارد که برای رفع معضل معتادان متجاهر و بهبود سیما و منظر شهری اندکی اعتبار اختصاص یابد؟

وی ادامه داد: اگر مدیریت شهری به فکر سامان‌دهی معتادان مجاهر نباشد، دولت کمک نخواهد کرد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از حضور معتادان متجاهر در شهر همچنان تداوم خواهد داشت.

در‌نهایت پس‌از بحث و بررسی، اعضای شورا با پیشنهاد مطرح‌شده موافقت کردند تا به‌عنوان یکی از تبصره‌های اصلاح بودجه‌٩٧ در آلبوم دخل و خرج شهرداری مشهد گنجانده شود.

 

اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد به تصویب رسید

در ادامه جلسه علنی شورای پنجم، اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد به تصویب رسید و بر‌اساس آن، با افزایش ٧ درصدی منابع و مصارف نسبت‌به بودجه مصوب، از مبلغ ٢٩هزار و ٢٠٠میلیارد‌ریال به ٣١هزار و ٩٠٠میلیارد ریال افزایش یافت.

رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر در توضیح مفاد نظریه کمیسیون متبوعش گفت: در بودجه مصوب سال‌٩٧، ٢٩‌هزار و ٢٠٠‌میلیارد ریال درآمد عمومی و کمک دولت پیش‌بینی شده بود که این رقم با افزایش ٩‌درصدی در اصلاح بودجه به ٣١‌هزار و ٩٠٠‌میلیارد ریال افزایش یافت. بتول گندمی افزود: همچنین با موافقت کمیسیون تلفیق، ٧٠٠‌میلیارد ریال اعتباری که در‌قالب واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه مصوب سال‌٩٧ پیش‌بینی شده بود، در اصلاح بودجه به صفر رسید.

وی با اشاره به رشد ١۴‌درصدی اعتبارات هزینه‌ای در اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد نسبت‌به بودجه مصوب گفت: به‌رغم وجود تورم ۴٠‌درصدی در جامعه و نوسان شدید قیمت‌ها‌، مدیریت شهری تلاش کرده است مصارف هزینه‌ای خود را به‌طور چشمگیر افزایش ندهد.

رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر بیان کرد: در بخش مصارف اصلاح بودجه سال‌٩٧ هم اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با کاهش ٢‌درصدی از ١٠‌هزار و ۶۵٢‌میلیارد و ٣٣٧‌میلیون ریال به ١٠‌هزار و ٣٩٣‌میلیارد و ٧٣‌میلیون و ٣۵‌ریال کاهش یافت. وی ادامه داد: بیشترین اصلاح بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مربوط‌به سرفصل برنامه توقفگاه‌های شهری با ۵۴‌درصد کاهش و بیشترین اصلاح هم مربوط‌به سرفصل برنامه سلامت اجتماعی با ۶۵۴‌درصد افزایش است. وی گفت: اصلاح بودجه سال‌١٣٩٧ حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری هم از حیث درآمدها به مبلغ ۵٠هزار و ۶۴١میلیارد و ٢۴۵میلیون و ۶٢۶هزار ریال و از حیث مصارف به مبلغ ۴١هزار و ١٠٨میلیارد و ٨۴٠میلیون و ١۶٧هزار ریال رسیده که در بخش منابع با ١٢درصد افزایش و در بخش مصارف با ٣‌درصد کاهش همراه بوده است.

به گفته او، با‌توجه‌به نهایی‌شدن برنامه عملیاتی، مضامین و مفاد آن در شورای شهر، مأموریت‌های آن در اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد لحاظ شده است.

گندمی در بخش پایانی توضیحاتش، بهره‌گیری از سهم دولت در بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت را یکی از نقاط قوت اصلاح بودجه مدیریت شهری برشمرد و تأکید کرد که همه پروژه‌ها در آلبوم بودجه به‌صورت شفاف مشخص شده است.

در ادامه جلسه بررسی این دستورکار، حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای شهر، با طرح سؤالی گفت: در فصل رفاه اجتماعی بودجه مصوب، ۶٢‌میلیارد تومان بوده که با افزایش ٩٠‌درصدی به ١١٨‌میلیارد‌تومان رسیده است. این افزایش از چه زمانی رخ داده است و چرا حالا به دنبال دریافت مجوز هستید؟

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری مشهد در پاسخ به سؤال موحدی‌زاده گفت: تا ١٠‌درصد افزایش یا کاهش بودجه مصوب از اختیارات شهردار است، اما اگر تغییرات بیش‌از ١٠‌درصد باشد لازم است شورای شهر تأیید کند.

جمال حسن‌بارانی افزود: طبق روال معمول هرساله، تغییرات بودجه‌ای در اصلاح بودجه لحاظ و لایحه مربوطه برای بررسی و تصویب به شورای شهر ارائه می‌شود. رئیس شورای شهر هم به این نکته اشاره کرد که مدیریت شهری پیش از این برای انجام تغییراتی در اصلاح بودجه سال‌٩٧ خود، هماهنگی‌های موقت را با کمیسیون برنامه و بودجه انجام داده بود و حالا به‌دنبال دریافت مجوز است.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا هم در ادامه بررسی این دستورکار، به برخی ویژگی‌های اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: به افزایش منابع به‌عنوان یک فاکتور مثبت در اصلاح بودجه توجه می‌شود که خوشبختانه برای امسال سرجمع منابع ٢٠٠‌میلیارد‌تومان افزایش یافته است.محمدحسین ودیعی افزود: در نیمه دوم سال جاری، نرخ بسیاری از اقلام و کالاها افزایش یافت و به همین دلیل هزینه‌های مدیریت شهری برای اداره شهر افزایش شایان‌توجهی پیدا کرد.وی ادامه داد: مدیران شهری تلاش کرده‌اند به‌رغم افزایش هزینه‌ها، از حجم خدمات کاسته نشود. بررسی اصلاح بودجه در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق نشان می‌دهد که افزایش هزینه‌ها منجر به کاهش خدمات نشده است.

د‌رنهایت پس‌از بحث و بررسی، اعضای شورا کلیات و تبصره‌های اصلاح بودجه سال‌٩٧ شهرداری مشهد را به تصویب رساندند. بر‌اساس یکی از تبصره‌ها، شهرداری مشهد مکلف شد برای اجرای المان‌های هنری مرتبط با توس در جلوخان آرامگاه فردوسی مبلغ ٢٠میلیارد ریال از اعتبارات مصوب تأمین آرایه‌های هنری اختصاص دهد.

همچنین با‌توجه‌به ضرورت تسریع در تملک اراضی واجد ارزش، به‌ویژه در محدوده تاریخی توس و حوزه اثر کشف‌رود، مدیریت شهری باید اقدامات لازم را صورت دهد و گزارش آن را به‌طور مستمر تا پایان سال جاری، هر دو هفته یک‌بار به شورای شهر ارسال کند. علاوه‌براین، شهرداری مشهد باید گزارش مربوط به نحوه بهسازی اتوبوس‌ها را به‌همراه آمار و نوع ناوگان ظرف مدت یک ماه به شورا ارسال کند. در تبصره‌ای دیگر، به شهرداری مشهد اجازه داده شد که به‌منظور تعامل و همکاری فی‌مابین با نیروی انتظامی، تا سقف مبلغ ٢۵میلیارد ‌ریال از سرجمع اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای را در‌قالب تفاهم‌نامه، پروژه مشترک اجرا و گزارش آن را به شورای شهر ارائه کند. مدیریت شهری باید فهرست تمام پروژه‌های مصوب آلبوم اصلاح بودجه سال١٣٩٧ را به‌صورت پیوست آلبوم بودجه براساس حوزه مأموریتی، برنامه، عملیات و خدمت تنظیم و به شورای شهر برای ممهور شدن به مهر و امضا ارسال کند.

 

اصلاح بودجه با هدف اقدام برای انتشار اوراق مشارکت

﷯در تبصره اصلاحی دیگری، به شهرداری مشهد اجازه داده شد که با‌توجه‌به کاهش ٢٢‌درصدی واگذاری دارایی‌های مالی حوزه اقتصادی به مبلغ ٢هزارمیلیارد ریال، به‌منظور انتشار اوراق مشارکت به مبلغ کل ١٧هزارمیلیارد‌ریال برای بافت پیرامون حرم مطهر، خط٣قطار شهری، تأمین ناوگان اتوبوس‌رانی، پایانه غرب مشهد و بافت فرسوده عامل اقدام و عملکرد آن در تفریغ بودجه ارائه کند. با‌توجه‌‌به اهمیت بازآفرینی محلات هدف واقع‌در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری و به‌منظور فعال‌کردن حداقل پنج‌گروه تسهیلگر در این بافت‌ها، مدیریت شهری باید در سر‌جمع اصلاح بودجه آلبوم اقتصادی سال‌١٣٩٧ اقدامات لازم را انجام دهد و موضوع را در اصلاح سال١٣٩٧اقتصادی لحاظ کند. آلبوم 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی