کد خبر : 94776
/ 09:11
در برگزاری یادواره 30شهید مسجد و پایگاه امام محمدتقی(ع) مطرح شد

شهدا قهرمانان امروز

یادواره شهدا با یاد و خاطره 30شهید مسجد و پایگاه امام محمد تقی(ع) با مشارکت شهرداری منطقه8، بنیاد شهید، فرهنگ‌سرای پایداری و شورای اجتماعی محله کوهسنگی در این مسجد برگزار شد.

شهدا قهرمانان امروز

شهرآرا آنلاین - این یادواره به همت اهالی محله و بسیجیان پایگاه امام محمدتقی(ع) با عنوان «همسایه سلام» از یک هفته قبل در محله فعالیتش آغاز و اختتامیه آن با یادواره شهدا در این مسجد برگزار شد.  

 

شهیدانی از جنس خودمان 

یکی از مؤثرترین و بهترین روش‌های ترویج ارزش‌های اسلامی بزرگداشت افرادی است که در آن ارزش‌ها پیشرو بوده و می‌توانند برای دیگران الگو باشند. به عبارتی با معرفی و تجلیل از قهرمانان واقعی آن ارزش‌ها، می‌توان این افراد را به‌عنوان الگو معرفی کرد تا عموم مردم به آن سمت ترغیب شوند و سبک زندگی خود را با آن‌ها تطبیق دهند. با گذشت زمان و مداومت در این امر، جریان‌سازی مناسبی ایجاد خواهد شد و با گذشت زمان این موضوع در بین خانواده‌ها به‌ویژه جوانان ما نهادینه می‌شود. در حال حاضر چه الگو و قهرمانانی بالاتر از شهیدان هستند، چه سبک زندگی ای بهتر از سبک و سیاق آن‌ها؟

نماینده تشکل‌های محله کوهسنگی با اشاره به این موضوع گفت: با بزرگداشت یاد و خاطره شهدا می‌توان آنان را به‌عنوان الگوی واقعی به دیگران به‌ویژه نسل جوان معرفی و فطرتشان را بیدار کرد و آن‌ها را به‌سمت ارزش‌های شهدا سوق داد.

محمد اشرف گنجوی افزود: بیان خاطرات دوران دفاع مقدس و بیان ابعاد مختلف زندگی شهدا، ارزش‌های الهی را ترویج می‌دهد.

نماینده شورای اجتماعی محله کوهسنگی ادامه داد: بزرگداشت شهدا یکی از معمول‌ترین رویکردها برای زنده‌کردن یاد و خاطره شهیدان است. از آنجا که وجوه مشترک بسیاری در این فضا پیدا می‌شود، می‌تواند ارتباط نزدیکی بین شهیدان و جوانان محله برقرار کند.

وی یادآور شد: این حس که شهدا در محله‌ای که ما زندگی و تحصیل می‌کنیم زندگی و تحصیل می‌کردند و تفاوتی با ما نداشته‌اند کمک می‌کند احساس مسئولیت بیشتری کنیم و وظایف خود را بهتر بشناسیم. این یادواره‌ها سبب می‌شود تا ارزش‌ها زنده‌تر شده و جبهه فرهنگی تقویت شود.

131588.jpg

شهدا برای یک قشر خاص نیستند 

نماینده ائمه جماعات محله کوهسنگی نیز در این یادواره گفت: دوران 8سال دفاع مقدس دوران شکوه، عظمت، غیرت و وحدت ملت اسلامی ایران است که جوانانی تشنه شهادت با هدفی الهی، در حمایت از ولی‌فقیه و به‌منظور پاسداری از ارزش‌های انقلاب، عازم جبهه‌های حق علیه باطل شدند.

حجت‌الاسلام عبدا... محرابی‌فر ادامه داد: از آنجایی که بزرگداشت و ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت، از جمله کارهایی است که می‌تواند یاد و خاطره شهدا را زنده نگه دارد و آن‌ها را به جوانان معرفی کند، وظیفه همه ماست در این امر مهم سهیم باشیم. شهدا برای یک قشر خاص نیستند. شهدا ثابت کرده‌اند که کربلایی‌بودن محدود به زمان و مکان نیست و پیروزی انقلاب اسلامی و در کنار آن جشن چهل سالگی انقلاب از شهد شهادت آن‌هاست.

وی با توضیح اینکه ما انقلاب را دیده‌ایم، اما جوانان ما آن را تجربه نکرده‌اند گفت: برگزاری این نوع برنامه‌ها به‌ویژه در حد محلی سبب می‌شود تا علاوه‌بر تقدیر از خانواده شهدا و احترام به خون جوانان آن‌ها مروری بر خاطرات انقلاب و 8سال دفاع مقدس شود و تاریخ این ادوار برای جوانان ما مرور گردد.

 

جامعه مسلح به فرهنگ شهادت

امین غفاری یکی از فعالان فرهنگی این محله در این همایش با بیان اینکه خانواده شهدا تاج سر ملت ایران هستند و حضورشان در همه جا گرامی است، گفت: اطمینان داریم تا زمانی که اسلام و فرهنگ شهادت در جامعه اسلامی وجود داشته باشد و تا زمانی که جوانان ما در دفاع از اسلام و میهنشان به فرهنگ شهادت مسلح باشند گزندی به این مرز و بوم نخواهد رسید.

دبیر این یادواره ادامه داد: شهادت و یاد و خاطره شهدا جریانی است که از صدر اسلام تا به امروز در دل تاریخ منشأ حرکت، حرارت، شور و شهادت بوده است و این وظیفه ماست که راه آن‌ها را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: تاریخ 40ساله انقلاب اسلامی به ما جوانان نشان داد هر جا که ایستادیم، صبر کردیم، مجاهدت کردیم و شهید شدیم به پیروزی رسیدیم. از صدر اسلام تاکنون شهادت الگوی رفتاری مسلمانان عالم در مقابل دشمنان سلطه‌گر است و این وظیفه ماست که این الگو را به دیگران هم معرفی کنیم و خودمان آن را سرلوحه زندگی‌مان قرار دهیم.

در پایان مراسم به رسم دیرینه از خانواده شهدا تجلیل شد.   

131590.jpg131589.jpg131587.jpg131586.jpg131585.jpg131584.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی