کد خبر : 94995
/ 07:26

گفت و گو راه حل مشكلات شهری

مدیران شهری از تداوم اهتمام ویژه خود برای رسیدگی به مشکلات شهروندان در سال آینده خبر دادند

گفت و گو راه حل مشكلات شهری

شهرآرا آنلاین - یکی از رویکردهای مهم پنجمین دوره مدیریت شهری مشهد، تکیه بر اصل گفتمان و گفت‌وگو برای حل مشکلات شهری است و از همین رهگذر در طول یک سال اخیر نشست‌های هم‌اندیشی زیادی با حضور اعضای شورا، مدیران شهری و صاحب‌نظران این حوزه برگزار شده است. نشست مشترک اعضای شورای شهر مشهد با شهردار، معاونان و مدیران مناطق شهرداری نیز در همین راستا و با هدف هم‌فکری و هم‌افزایی برای خدمات‌دهی مطلوب‌تر به شهروندان برگزار شد تا فصل جدیدی در توسعه تعاملات بین‌بخشی در مدیریت شهر امیدوزندگی، رقم بخورد.

شهردار مشهد در این نشست که در مجتمع فرهنگی کوهسنگی برگزار شد، همدلی بین اعضای شورا و مدیران شهری را راه‌حل مشکلات و نقایص شهری دانست و گفت: اگر در طول این مدت توفیقی در شهر حاصل شده، به‌دلیل همدلی بین اعضای شورای شهر و مدیران شهری بوده و اگر ایراداتی وجود داشته است نیز با همین همراهی و همدلی برطرف خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محمدرضا کلائی افزود: من برنامه عملیاتی میان‌مدت شهرداری مشهد را جدی گرفته‌ام و مدام درباره موضوعات مختلف به آن مراجعه می‌کنم و به معاونان خود نیز توصیه کرده‌ام همین کار را انجام دهند. درخواست و خواهش من از اعضای شورای شهر مشهد نیز این است که بر اساس همین برنامه، از مدیران شهری سؤال و مطالبه کنند و مدیران شهری هم برای گزارش عملکرد خود براساس برنامه عملیاتی اقدام کنند.

وی با اشاره به موضوع فساد بیان کرد: در موضوع فساد به‌صورت جدی گفته‌ام که به‌هیچ‌وجه به‌خصوص در آن بخشی که در مواجهه با مردم است، شوخی ندارم؛ البته مدیران شهرداری هم گام‌های خوبی در حوزه مقابله با فساد برداشته‌اند و خیال ما را از این حوزه راحت کرده‌اند.

شهردار مشهد با اشاره به دیگر دغدغه‌های اعضای شورای شهر ادامه داد: درباره کارگزاران نیز باید بگویم که آن‌ها به‌صورت الکترونیکی درحال رصد هستند تا مشکلی ایجاد نشود و درمورد صلح‌نامه‌ها نیز هر آنچه در این دوره از مدیریت شهری یا دوره‌های قبل امضا شده است، به آن پایبند هستیم.

 

توجه به صلح‌نامه‌ها

رئیس شورای شهر مشهد نیز در این نشست مشترک اظهار کرد: اداره کردن شهر در شرایط کنونی، بسیار دشوار است و آنچه امروز شاهدش هستیم، نماد بارزی از کارهای سخت و پرتنش است.

محمدرضا حیدری افزود: مردم شهر مشهد در انتخابات شورا، براساس برنامه‌های ارائه‌شده، فهرست امید را انتخاب کردند و شهردار، معاونان و مدیران وی، موظف به اجرای برنامه‌های شورای شهر هستند.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از جهت‌گیری‌های برنامه عملیاتی٩٧ تا ١۴٠٠ شهرداری مشهد نیز برمبنای برنامه ارائه‌شده به مردم، بوده است و همه باید در سایه این رویکرد، گام بردارند.

رئیس شورای شهر تصریح کرد: افرادی که در بدنه مدیریت شهری فعالیت می‌کنند، باید این برنامه‌ها را باور داشته باشند و اعضای شورای شهر را در این فضا همراهی و همیاری کنند.

وی با بیان اینکه شفافیت، انضباط مالی و مبارزه با فساد ازجمله شعارهای منتخبان شورای پنجم شهر مشهد بوده است، گفت: شفافیت و فسادستیزی در مسائل مدیریت شهری، خط قرمز اعضای شورای شهر است و از این موضوعات به هیچ‌وجه نخواهیم گذشت.

حیدری با اشاره به اینکه طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده، شهرداری و سازمان‌های وابسته به آن، در طول عمرِ فعالیت شهرداری‌ها پیوسته از این نقطه آسیب دیده‎اند و بیشترین میزان نارضایتی‌ها مربوط به تحقق نیافتن شفافیت و فسادهای مالی شهرداری بوده است، گفت: بسیاری از مدیران و کارکنان شهرداری، شبانه‌روز برای حفظ و ارتقای آبروی سازمانی و سرمایه اجتماعی تلاش می‌کنند ولی اقلیتی فرصت‌طلب درحال تضییع آن‌ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران منتشر کرده‌اند، آمده است: «همه باید بدانند که طهارت اقتصادی، شرط مشروعیت همه مقامات جمهوری‌اسلامی است؛ همه باید از شیطان حرص برحذر باشند و از لقمه حرام بگریزند و از خداوند در این‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیت و حساسیت از تشکیل نطفه فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند.»

وی به صلح‌نامه‌های شهرداری و شهروندان اشاره کرد و گفت: به عهد خود با مردم باید وفادار باشیم و در این زمینه، از حوزه مالی و پشتیبانی و اقتصادی شهرداری تشکر می‌کنیم.

حیدری به تسویه شدن برخی صلح‌نامه‌های مربوط به سال٩٢ در این دوره از مدیریت شهری هم اشاره کرد.

 

پاسخ‌گویی به شهروندان در سریع‌ترین زمان ممکن

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر نیز در این نشست گفت: جمعیت ساکن در برخی مناطق شهرداری به اندازه جمعیت یک شهر است و به همین دلیل، اختیارات مناطق باید افزایش یابد تا در برخی زمینه‌ها بتوانند به‌صورت مستقل اداره امور را به دست بگیرند.

احمد نوروزی با بیان اینکه شورای شهر از بدنه شهرداری انتظار دارد که امور مردم و شهروندان در سریع‌ترین زمان ممکن رسیدگی و پاسخ مناسب به آن‌ها داده شود، گفت: پاسخ‌گویی مناسب، درست و سریع به معنای افزایش رضایت شهروندان و ازسوی دیگر کسب درآمد برای شهرداری است که مهم‌ترین دستاورد تحقق این مهم، کاهش فساد است.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر مشهد نیز در این نشست، با بیان اینکه نارضایتی از بدنه شهرداری به دو دسته نیروی انسانی و شهروندان تقسیم می‎شود، گفت: بخشی از نیروی انسانی شهرداری از بی‌عدالتی در حوزه پرداخت‌ها گلایه دارند؛ از روزهای نخست فعالیت شورای پنجم شهر مشهد، نارضایتی‌هایی در حوزه پاداش و کارانه داشته‌ایم و امیدواریم با تدابیر مناسب در سال٩٨، بخشی از آن کاسته شود.

بتول گندمی با بیان اینکه حوزه برنامه‌ریزی در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کند و سامانه پایش و ارزیابی کارکنان باید مستقر شود، گفت: حوزه دریافتی کارکنان، نیازمند چاره‌اندیشی است و گلایه‌های بدنه کارشناسی شهرداری، بجا و درست است.

وی گفت: شرایط اقتصادی در سال آینده بسیار دشوار خواهد بود و بنابراین مدیریت‌شهری نیز باید این شرایط را در هزینه‌های خود لحاظ کند؛ هزینه‌های برگزاری همایش‌ها، جلسات و... باید به حداقل ممکن برسد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر نیز در این نشست، از مدیران شهرداری خواست که مصوبات شورای شهر درزمینه شفافیت را با جدیت پیگیری و برای اجرای مناسب آن‌ها اقدام کنند.

محمدهادی مهدی‌نیا به موضوع اصلاح فرایندها پرداخت و با بیان اینکه این مهم یکی از شعارهای محوری شورای پنجم شهر بوده است، ادامه داد: بیش از ٨٠درصد مراجعات شهروندان به شهرداری، مربوط به حوزه شهرسازی است و بنابرین فرایندهای این حوزه بیش از حوزه‌های دیگر نیازمند بازمهندسی و اصلاح است.

طرح تفصیلی، دیگر محوریت سخنان مهدی‌نیا در این جلسه بود. او در این‌باره گفت: طرح جامعی که سال٩۵ ابلاغ شده است، حتما نواقصی دارد ولی از روز نخست معتقد بودیم که یک طرح جامعِ مشکل‌دار، بهتر از نداشتن طرح است.

رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: متاسفانه فساد و تخلفات اداری، موضوعی نهادینه‌شده در شهرداری است و برخورد با این معضل، بسیار دشوار است.

محمد حاجیان‌شهری با اشاره به تغییرات انجام‌شده در دو حوزه بازرسی و حراست شهرداری، اظهار کرد: امیدواریم با این تغییرات، مسیر شفاف‌سازی و احقاق حقوق شهروندان، هموارتر و شفاف‌تر از قبل شود.

 

مدیران مناطق، در صف اول ارتباط با مردم هستند

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد هم در این دیدار با تاکید بر لزوم کوتاه‌تر شدن رویه‌های رسیدگی به مسائل و مشکلات شهروندان در شهرداری، گفت: کاهش کاغذبازی‌های اداری سبب می‌شود مردم کمتر به‌دنبال کانال‌ها و رابطه در مدیریت شهری بروند و تحقق همین امر می‌تواند مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موفقیت ما باشد.

محمدحسین ودیعی، رفتارهای مردمی را بسیار کمک‌کننده دانست و افزود: برخی شهروندان از رفتارهای چندگانه بعضی کارکنان شهرداری درمقابل مسائل و پرونده‌های یکسان، گلایه‌مندند و در این زمینه باید تدبیر مناسبی اندیشیده شود.

 

لزوم تغییر نگاه مدیران شهرداری به حوزه فرهنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی‌واجتماعی شورای شهر نیز در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: متاسفانه نگاه شهرداری به حوزه فرهنگی، همانند نگاه به یک بخش لوکس و غیرضروری است که نیازمند تغییر است.

احسان اصولی با بیان اینکه چارت ابلاغی و نگاه به حوزه فرهنگی و اجتماعی، نشان‌دهنده کم‌اهمیت بودن این حوزه برای مدیران شهری است، گفت: بسیاری از ماموریت‌های ذاتی شهرداری به سلسله‌اقدامات این حوزه گره خورده است و اگر به‌دنبال ایجاد حس مطلوبیت درمیان شهروندان هستیم، این امر جز با اقدامات فرهنگی و اجتماعی محقق نخواهد شد.

رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر نیز در این نشست گفت: مشکلات مناطق کم‌برخوردار در یک زمان کوتاه انباشته نشده و طی چندین سال به‌وجود آمده است.

رمضانعلی فیضی با بیان اینکه در این مناطق با نارسایی‌های اجتماعی، کالبدی، اقتصادی، مالکیتی و زیرساختی مواجهیم، افزود: مشکلات این مناطق به سه موضوع اسناد مالکیتی، ضعف کاربری‌های عمومی و نبود فضای سبز و نیز ناامنی گذرگاه‌ها و معابر خلاصه می‌شود.

معاون اقتصادی شهردار نیز درمورد موضوع بازآفرینی شهری با بیان اینکه رویکرد شورای پنجم در حوزه بازآفرینی، ایجاد دفاتر تسهیلگری است، اظهار کرد: امیدواریم در سال٩٨ دفاتر تسهیلگری در مناطق شهرداری مستقر شوند.

رضا خواجه‌نائینی افزود: نگاه تسهیلگری نگاهی بلندمدت است و نباید از آن انتظار داشته باشیم به‌یک‌باره یک محله را نوسازی کند؛ البته ما به‌طور خاص‌تر در برخی مناطق همچون آبکوه به این موضوع خواهیم پرداخت و امیدواریم از ابتدای سال١٣٩٨ اتفاقات خوبی در حوزه بازآفرینی شهری رخ دهد.

 

واگذاری اراضی آستان قدس به شهرداری

سرپرست معاونت خدمات و محیط‌زیست شهری شهرداری نیز گفت: در طرح استقبال از بهار سال١٣٩٨ اقدامات شاخصی با همکاری مناطق مختلف شهری انجام خواهد شد و درخواست ما از شهرداران مناطق و همچنین اعضای شورای شهر، حضور در جلسات مرتبط برای حل مشکلات است.

مهدی یعقوبی بیان کرد: یکی از اتفاقات مهم سال آینده، واگذاری اراضی آستان قدس رضوی به شهرداری مشهد در مناطق۵ و ۶ شهرداری است که امیدواریم براساس برنامه، این عرصه‌های بزرگ را تحویل بگیریم.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک و سرپرست معاونت فنی‌وعمران شهرداری نیز در این نشست اظهار کرد: بر اساس قولی که به کمیسیون عمران‌وشهرسازی شورای شهر دادیم، اجرای دو پروژه دوربرگردان میثاق و خین‌عرب را امسال آغاز می‌کنیم.

خلیل‌ا... کاظمی افزود: همچنین اعتبار بودجه‌ای پنج پروژه میدان نمایشگاه، خین‌عرب، چراغچی١٣، شهیدناصری و دوربرگردان ابوطالب را اعضای شورا برای امسال پایدار کرده‌اند.

وی گفت: اعتبار بسیار خوبی نیز در حوزه آسفالت برای سال آینده پیش‌بینی‌ شده است، به‌گونه‌ای‌که مخازن قیر را به ٣هزار تن می‌رسانیم و ٣هزار تن دیگر نیز پیش‌بینی کرده‌ایم تا در ۶ماه نخست سال آینده، شاهد یک نهضت بزرگ آسفالت در مشهد باشیم.

کاظمی با بیان اینکه مزایده ١٠٠دستگاه مینی‌بوس نیز برگزار شده است و این مینی‌بوس‌ها تا دو هفته آینده وارد ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد می‌شوند، اظهار کرد: در حوزه تاکسی‌رانی نیز توافقاتی با شرکت ایران‌خودرو برای نوسازی ٢هزار تاکسی صورت گرفته است و لایحه آن به‌زودی تقدیم شورای اسلامی شهر مشهد می‌شود.معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار نیز در این نشست با اشاره به تحقق ١٠٠درصدی بودجه شهرداری اظهار کرد: این موضوع کمتر در دوره‌های گذشته به وقوع پیوسته است و فقط در سال٩١ شاهد تحقق ٩١درصدی بودجه بودیم.

شهریار آل‌شیخ با اشاره به مختصات بودجه‌ریزی شهری مشهد افزود: در بعد مقایسه، می‌توان شهرداری مشهد را از دو جنبه با ادوار گذشته و با شهرداری‌های دیگر کلان‌شهرها، مقایسه کرد.

﷯وی با بیان اینکه در گذشته سنجشی از سرعت انجام کار در شهرداری نداشتیم، گفت: در همین راستا از سال گذشته به این سمت حرکت کردیم تا مدت زمان دقیق فرایندهای درحال انجام در پیکره مدیریت شهری، برای مردم مشخص شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی