کد خبر : 95005
/ 07:43

افتخار آفرينی تئاتر مشهد در ايستگاه فجر

در اتفاقی بی نظیر،سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با درخشش ١٢ هنرمند مشهدی به کار خود پایان داد

افتخار آفرينی تئاتر مشهد در ايستگاه فجر

شهرآرا آنلاین -  مریم قاسمی| سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر که مراسم اختتامیه آن شب گذشته برگزار شد با درخشش هنرمندان تئاتر خراسان رضوی به کار خود پایان داد تا حضور این هنرمندان با دریافت ۶ تندیس برگزیده و ۶ رتبه برتر در بخش‌های اصلی این دوره از جشنواره، مهری دیگر بر قوت تئاتر خطه خراسان رضوی باشد. در این مراسم که نزدیک به ساعت ١٩ و در تالار وحدت تهران برگزار شد، از برگزیدگان ۶ بخش جشنواره شامل «مسابقه‌ تئاتر ایران یک»، «مسابقه‌ تئاتر ایران دو»، «مسابقه‌ تئاتر بین‌الملل»، «مسابقه‌ تئاتر خیابانی»، «دیگرگونه‌های اجرایی»، «مسابقه‌ نمایش‌های رادیویی» و همچنین بخش جنبی شامل «مسابقه‌ عکس و پوستر تئاتر» و «مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی» تقدیر شد.

 

١٢ برگزیده مشهدی جشنواره تئاتر فجر در یک نگاه

مسابقه ایران(یک)

نمایش رومئو ژولیت 

«مونا بارانی» تقدیر بهترين بازیگری زن

«مسعود صفری» تقدیر بهترين طراحی صحنه

«عرفان خاتونی‌مقدم» تندیس بهترين آهنگسازی 

 

نمایش «ما داریم از این خونه می‌ریم» 

«حسین اکبرپور» تندیس بهترين طراحی آرایه‌های صوتی

 

مسابقه ایران(دو)

نمایش «دریاچه قو»

«رضا صابری» تندیس بهترين كارگردانی 

«عاطفه پوربهرام» تندیس بهترين بازیگری زن

«ستایش رجایی‌نیا» تقدیر بهترين بازیگری زن 

«میلاد قنبری» تندیس بهترين موسیقی 

«رویا حشمتی» تقدیر بهترين طراحی گریم 

«تینا لطفی» تندیس بهترين طراحی حرکت 

«حسام‌الدین انوشیروانی» تقدیر بهترين طراحی آرایه صوتی

«محمود کریمی» تقدیر بهترین طراحی نور

﷯ ﷯ ﷯ 

 

﷯ رشد ۴٣ درصدی استان‌ها در جشنواره تئاتر فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: هنر نمایش این ویژگی را دارد که در یک ارتباط زنده تجربه مشترکی با مخاطب برقرار کند. «هنر نمایشی در ایران در دهه‌های اخیر و در حوزه اجرا و مخاطب رشد قابل توجهی داشته است که مایه همت استادان و افرادی است که پا در جای پای این استادان گذاشته اند.»

سید عباس صالحی رشد چهل‌وسه‌درصدی استان‌ها در جشنواره سی وهفتم تئاتر فجر را درخور توجه خواند و این مهم را نشان از رشد تئاتر در استان‌ها دانست. به گفته صالحی در فضای سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساختاربندی جشنواره شکل روشن‌تری پیدا کرده است. رشد مخاطبان و فعالیت‌های تئاتری نشانه پویایی نسل جوان است و البته این مسیر با مسائل و مشکلاتی همراه است که نسل جوان به طور حتم از این مشکلات عبور می‌کند.

 

درخشش تئاتر مشهد روی صحنه «فجر» 

در بین آثار راه‌یافته به جشنواره سی‌و‌هفتم، خراسان رضوی با نمایش «دریاچه قو» اثر رضا صابری و «باغ خونی» اثر امیر بشیری، «سردسیر» مصطفی ابهری و محمد نقایی «رومئو و ژولیت»، مسعود صفری «ما داریم از این خانه می‌رویم»، حسین اکبریان در بخش صحنه‌ای گام محکمی در این رویداد هنری برداشت. همچین در بخش دیگرگونه‌های نمایشی نیز «ما و دیگران» به کارگردانی زهرا اخلاقی از خراسان رضوی و در بخش پوستر نیز طراحان خراسان رضوی با ارائه آثار قابل توجهی حضور داشتند. «اسپرسو سینگل‌شات لطفا»، «ال‌کلاسیکو»، «ایستاده، منتظره، پیچیده، نیامده»، «بولشویک»، «خانه نم‌زده»، «خدای کشتار»، «هاراگیری» و «هزار شلاق» از محمد افشار، «آدیداس»، «خام به صورت قرمز» از مهسا غفوریان، «پیانیستولوژی»، «دریاچه قو» و «‌رومئو و ژولیت» از جواد علی‌خوئیان، «چمدان»، «دختر یانکی» از سروش حیدری، « دام» از نیما پیراسته بروجنی و «مالی سویینی» از آرش طراقی نام تئاتر خراسان رضوی را در بخش‌های مختلف جشنواره سی‌وهفتم مطرح کرد.

 

﷯ توفان «دریاچه قو» درشب اختتامیه 

کاندیدا شدن «دریاچه قو» در ٩ بخش از ١١ آیتم بخش مسابقه ایران دو، خبر خوشحال‌کننده‌ای بود که از زمان اعلام نامزدها تا وقت اعلام برگزیدگان این بخش امیدهای زیادی برای تئاتر خراسان به همراه آورد اما خبر خوش‌تر ٨ جایزه‌ای بود که عوامل این نمایش روی صحنه رفتند و از آن خود کردند. در این بین، دریافت تندیس بهترین کارگردانی توسط رضا صابری که چهارمین تندیس کارگردانی او را درطول برگزاری ٣٧ دوره جشنواره فجر را رقم زده اتفاق ویژه این رویداد برای خراسانی‌ها و تئاتر مشهد بود.

در بین نامزدهای اعلام‌شده از خراسان رضوی، در بخش طراحی آرایه صوتی، حسام‌الدین انوشیروانی، در بخش طراحی نور، محمود کریمی، در بخش طراحی حرکت، تینا لطفی، در بخش طراحی گریم، رؤیا حشمتی، در بخش موسیقی، میلاد قنبری، در بخش طراحی لباس، زهرا کاظمی، در بخش بازیگری زن، عاطفه پوربهرام و ستایش رجایی‌نیا، و در بخش نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی رضا صابری برای نمایش «دریاچه قو» از مشهد نامزد دریافت جایزه شدند. در گروه تئاتر یک نیز که در بخش مسابقه ایران یک که بر اساس تقسیم‌بندی جشنواره، به گروه‌های جوان و خلاق اختصاص دارد، ٣ نماینده خراسان رضوی یعنی «رومئو و ژولیت»، «سردسیر» و «ما داریم از این خانه می‌رویم» موفق شدند در ردیف نامزدهای این گروه قرار بگیرند. نامزدهای این گروه در بخش طراحی آرایه صوتی حسین اکبرپور برای «ما داریم از این خونه می‌ریم»، در بخش موسیقی عرفان خاتونی‌‎مقدم برای «رومئو و ژولیت»، در بخش طراحی صحنه، مسعود صفری برای «رومئو و ژولیت»، در بخش بازیگری مرد، حسین طاهری برای «سردسیر»، در بخش بازیگری زن مونا بارانی برای «رومئو و ژولیت» و منیره آلاداغی برای «سردسیر»، در بخش نمایشنامه نویسی، میلاد کاشانی برای «رومئو و ژولیت»، و در بخش کارگردانی، مسعود صفری برای «رومئو و ژولیت» از خراسان رضوی معرفی شدند که خوشبختانه نمایندگان خراسان رضوی در هردو گروه درخشیدند. 

131888.jpg

﷯ درخشش گروه تئاتر یک و دو در جشنواره سی و هفتم

بر اساس نظر هیئت داوران در بخش آرایه‌های صوتی حسین اکبرپور برای نمایش «ما داریم از این خونه می‌ریم» عنوان برتر گروه یک و حسام‌الدین انوشیروانی برای «دریاچه قو» برتر گروه ٢ شدند. در بخش طراحی نور نیز محمود کریمی عنوان برتری «دریاچه قو» را از آن خود کرد و در بخش طراحی حرکت تینا لطفی برگزیده تندیس برای نمایش «دریاچه قو» شد. همچنین هیئت داوران برای طراحی صحنه در بخش ایران یک رتبه برتر را به مسعود صفری برای «رومئو و ژولیت» اختصاص دادند. در بخش طراحی چهره‌پردازی نیز رؤیا حشمتی برای «دریاچه قو» عنوان برتر را از آن خود کرد. اما در بخش موسیقی نمایندگان خراسان در هر دو گروه خوش درخشیدند؛ عرفان خاتونی مقدم در گروه ایران یک برای نمایش «رومئو و ژولیت» و میلاد قنبری در گروه ایران دو برای نمایش «دریاچه قو» هردو برگزیده شدند و تندیس موسیقی را به مشهد آوردند؛ همچنین در بخش بازیگری زن ستایش رجایی‌نیا جایزه برتر را کسب کرد و عاطفه پوربهرام برگزیده این بخش شد. در این بخش مونا بارانی برای بازی در نمایش «رومئو و ژولیت» حائز رتبه برتر شد.

 

از بین ۵ نامزد دریافت جایزه بهترین پوستر جشنواره سی‌وهفتم تئاتر فجر نیز محمد افشار برای طراحی پوستر نمایش «ال‌کلاسیکو» رتبه برتر این بخش را از آن خود کرد.

 

﷯ جای خالی خراسان رضوی در بخش بین‌الملل و خیابانی

بخش «تئاتر بین‌الملل»، همواره از بخش‌های مهم جشنواره تئاتر فجر است که آثاری با محتوا و معنای جهان‌شمول در آن جای می‌گیرند. خراسان رضوی با سابقه درخشان خود در دوره‌های مختلف جشنواره فجر ثابت کرده است حرف‌هایی برای گفتن در این موضوعات دارد. همچنان که سال گذشته نمایش «حذفیات» به کارگردانی مهدی ضیاچمنی برگزیده بخش بین‌المللی سی و ششمن جشنواره تئاتر فجر شد و سال ٩۵ نیز «بیستون می‌تازد» امین رضایی در همین بخش به روی صحنه رفت. از همین روست که امسال جای خالی نام خراسان رضوی در بخش بین‌الملل بیشتر احساس می‌شود. این موضوع درباره تئاتر خیابانی هم صدق می‌کند همچنان که امسال هیچ گروه تئاتر خیابانی برای شرکت در بخش خیابانی جشنواره فجر اعلام آمادگی نکرده بود.

 

﷯ به هم خوردن معادلات «باغ خونی»

نمایش «باغ خونی» به کارگردانی امیر بشیری چه در زمان تولید و چه در زمان اجراهای عمومی با حواشی زیادی روبه‌رو بود. این نمایش از ابتدا به سفارش انجمن نمایش ایران تولید شد در حالی که روی پوستر آن نیز اسمی از خراسان رضوی به چشم نمی‌خورد. همچنین اجرای عمومی این نمایش در تالار اصلی تئاتر شهر با برخی حواشی همراه بود. با همه این‌ها «باغ خونی» با استفاده از ظرفیت‌های پایتخت و چهره‌های سینمایی به عنوان یکی از مدعیان جشنواره تئاتر فجر به پایتخت رفت. «باغ خونی» همچنین یکی از معدود نمایش‌هایی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشای آن نشست. چیده شدن همه این اتفاقات در کنار هم انتظار مطرح شدن این نمایش در بخش‌های مختلف را به وجود آورد اما «باغ خونی» در هیچ یک از بخش‌های جشنواره تئاتر فجر نامزد دریافت جایزه نشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی