کد خبر : 95161
/ 07:17

پایان دیپلماسی ظریف

درباره حواشی و واکنش‌هایی که استعفای ناگهانی محمدجواد ظریف به دنبال داشت...

پایان دیپلماسی ظریف

شهرآرا آنلاین - فرانک باباپور 

استعفا در اینستاگرام

لازم نیست خیلی به خودمان سختی بدهیم تا بفهمیم روز گذشته کدام خبر، داغ‌ترین سوژه فضای مجازی بوده و واکنش کاربران را به دنبال داشته است. خبر استعفای ظریف آن‌قدر سریع پخش شد که هر از‌عالم‌بی‌خبری هم از آن خبردار شد. اتفاقی که ۶ماه گذشته نیز رخ داده و او استعفا داده بود که البته پذیرفته نشد.دوشنبه شب اما وقتی خیلی‌هایمان خواب بودیم، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، یک پست برای تبریک عید در اینستاگرام منتشر کرد و در آخر همان پست از سمت وزارت خارجه استعفا داد. متن پست از این قرار بود: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.» 

 

گمانه‌زنی‌ها درباره علت خداحافظی

درباره علت استعفای ظریف گمانه‌زنی‌های زیادی می‌شود. عده‌ای استعفای محمدجواد ظریف را به مخالفت‌هایی ربط می‌دهند که برخی مسئولان و گروه‌های داخلی با او و عملکردش دارند، همان‌هایی که یک بار او را تا پای استیضاح هم کشاندند. برخی چهره‌ها مثل محمد دهقان نایب (نماینده مجلس) هم اختلافات داخلی دولت را علت این استعفا می‌دانند و می‌گویند: «ظریف مدت‌هاست که با رئیس جمهور اختلاف دارد و استعفای ظریف به نفع دولت و ملت نیست.» نقوی حسینی (عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس) هم در اظهار نظری مشابه گفت: استعفای ظریف حکایت از اختلاف فاحش در درون دولت دارد، با این استعفا در شرایط فعلی مخالفم.» اما ظریف روز بعد از استعفا درباره علت این تصمیم به رسانه‌ها گفت که ناراحتی و دلخوری ندارد، او گفت: «به عنوان وزیر خارجه وظیفه داشتم در برابر رعایت نشدن جایگاه وزارت خارجه واکنش نشان دهم و بقیه گانه‌زنی‌ها صرفا زاییده تخیلات افراد است.» این صحبت ظریف اشاره به دیدار بشار اسد با دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان دارد که ظریف در بین آن‌ها نبوده است و این موضوع در متنی که رسانه‌ها به عنوان بخشی از استعفانامه وزیر امور خارجه منتشر کردند نیز دیده می‌شود، در این متن نوشته «جناب آقای رئیس جمهور، اگر جنابعالی که در هر زمان که اراده می‌فرمایید بدون توجه به ملاقات‌های داخلی و خارجی و متن سخنرانی‌های عمومی بنده (حقیر فدوی) را احضار می‌کنید، ذره‌ای برای اعتبار وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی ارزش قائل بودید، می‌توانستید پس از ورود آقای بشار اسد (به فرض عدم اطلاع قبلی شما) به دفترتان دستور می‌دادید که بنده را بدون اعلام دلیل، احضار کنند و سپس از ملاقات عکس و فیلم تهیه می‌کردید. فاصله دفتر من تا کاخ ریاست جمهوری ۵دقیقه است جناب رئیس جمهور.»

 

واکنش‌ سیاسیون به رفتن ظریف

اولین واکنش را محمود واعظی از طرف دولت انجام داد و در توییتی اخبار منتشر شده مبنی بر قبول کردن استعفای ظریف را تکذیب کرد. خود شخص رئیس جمهور هم در واکنش به این خبر و در جمع مدیران بانک مرکزی گفت: «از وزیر امور خارجه، وزیر نفت و رئیس بانک مرکزی به خاطر ایستادگی و توانمندی‌شان تشکر می‌کنم. ظریف، همتی و زنگنه نیروهایی بودند که در خط مقدم ایستاده‌اند. عمدتا فشارها هم بر این سه بخش است.» خیلی‌ها از این پیام و تشکر رئیس جمهور، استعفای ظریف را قبول شده دانستند. دیگر مسئولان هم هر کدام واکنشی به این خبر داشتند، از علی مطهری گرفته که گفت «جانشینی برای ظریف وجود ندارد»، تا روح‌ا... حسینیان (عضو سابق جبهه پایداری) که اعتراف کرد «بر خلاف آمریکایی‌ها ما از استعفای ظریف خوشحالیم.» از نامه ١٣۵ نماینده مجلس به رئیس جمهور و درخواست برای ابقای ظریف تا حمید رسایی که خواسته ظریف را ممنوع‌الخروج کنند.

این دو دستگی در مجلس را می‌شود در واکنش فراکسیون‌های مجلس به ماجرای استعفای ظریف هم دید. سعیدی سخنگوی فراکسیون امید درباره ظریف این‌طور گفته است که: «ظریف فرزند انقلاب اسلامی و مردم ایران است. او در طول سال‌های خدمتش به ایران و به ویژه در دولت یازدهم و دوازدهم با تخصصی کم‌نظیر، همتی مثال زدنی و غیرت ایرانی همواره در تلاش بوده است تا منافع ایران را در ترازی مطلوب حفظ کند.» اما در نقطه مقابل فراکسیون ولایی مجلس اینطور به رفتن ظریف واکنش نشان داد «فرار کردن از میدان پاسخگویی چه به بهانه اختلاف با رئیس‌جمهور و چه به بهانه فشار مخالفان، از منظر مردم عزت ایجاد نمی‌کند. در شرایط سخت فرار کردن از میدان پاسخگویی و تنها گذاشتن روحانی، مردانگی سیاسی تلقی نمی‌شود».

از طرف دیگر چهره‌های سیاسی آن‌ور آبی هم نظر خودشان را درمورد استعفای ظریف به صورت توییت منتشر کردند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت «از خبر استعفای ظریف آگاهیم اما باید دید عملی می‌شود یا نه. سیاست آمریکا با ایران بدون تغییر باقی می‌ماند.» نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم از این خبر قند توی دلش آب شد و به زبان فارسی در توییترش نوشت «ظریف رفت. از دستش راحت

شدیم...» برخی چهره‌های سیاسی مثل پروانه سلحشوری (نماینده مجلس) بعد از این واکنش‌ها این‌طور اعلام نظر کردند «دو گروه از رفتن ظریف خوشحال شدند. لابی آمریکا اسرائیل و تندروهای داخلی که منافع‌شان در گرو ایران بحرانی است».

 

#ظریف_بمان vs #فرار_ظریف

کاربران فضای مجازی هم طوری از این خبر شوکه شده بودند که در هر ساعت حدود ۴۵٠٠توییت با واژه ظریف منتشر شد! تعداد زیادی از کاربران برای حمایت با زدن هشتگ #ظریف_بمان از او خواستند بماند و از استعفایش منصرف شود. یکی از خبرنگاران حوزه سیاسی هم در توییتر از کاربران خواست ساعت ٨ شب توفان توییتری با این هشتگ راه بیندازند تا به فهرست ١٠هشتگ اول جهان برسد و تمام کاربران توییتر در سراسر جهان از آن باخبر شوند. البته که کاربران فضای مجازی هم به دو دسته تقسیم شده بودند، یک عده حامی این هشتگ بودند و عده‌ای هم از رفتن ظریف خوشحال. اوج ناراحتی دسته اول را یکی از کاربران این‌طور نوشته بود: «آقای روحانی ما پیامک همگانی‌‌ات برای تبریک نوروز رو نمی‌خواهیم. مردم منتظرند پیامک بدهی "با استعفای وزیر امور خارجه موافقت نشد" آرامش را به این وضعیت ملتهب کشور برگردانید» موافقان استعفای ظریف هم توییت‌هایشان را با هشتگ #فرار_ظریف منتشر کرده بودند. یکی از کاربران این گروه نوشته بود: «به کجا چنین شتابان؟ گلابی‌های برجام تازه داره می‌رسه! گلابی نخورده که زشته بذاری بری!» عده‌ای از کاربران هم از هر دو گروه فارغ و مثل همیشه از در شوخی وارد شده بودند. مثل این توییت‌ها: «حالا به خاطر استعفای ظریف، فردا صبح پراید ١٠میلیون گرون میشه. کلا هر اتفاقی تو این مملکت بیفته اول پراید گرون میشه»، «الان بابای ظریف داره بهش میگه پسر حداقل تا شب عید صبر می‌کردی، عیدی و سنواتت رو می‌گرفتی بعد استعفا می‌دادی» و «به نظرم بهترین جایگزین واسه ظریف، جواد خیابانیه. مسلط به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، عربی، ژاپنی و ...»

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی