کد خبر : 95231
/ 07:11

روح معماری اسلامی در اعتاب مقدسه

دومین نشست هنر و معماری اعتاب مقدسه در دوران معاصر به همت آستان قدس رضوی برگزار شد

روح معماری اسلامی در اعتاب مقدسه

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح - هنر و معماری اسلامی مانند آیینه‌‌ای آموزه‌های اصیل و معنوی حکمت اسلامی را در خود دارد و بازتاب‌دهنده حقایق دینی و اعتقادی به شمار می‌‌رود. در این راستا روز گذشته دومین نشست هنر و معماری اعتاب مقدسه در دوران معاصر به همت آستان قدس رضوی برگزار شد. «ایده اصلی طرح توسعه حرم کربلا تلفیقی از الگو‌ی فضا‌های زیارتی در ایران مانند مشهد، شیراز و قم با بهره‌گیری از شاخص‌‌های فضای زیارتی در عراق است.» این را مسئول طرح توسعه حرم حضرت اباعبدا...(ع) در کربلای معلی بیان کرد و در ادامه گفت که در این طرح توسعه، تأثیر‌پذیری از بخش‌های تاریخی حرم، رفتار‌شناسی زائر و ارائه الگویی دقیق و روشن در سلسله‌مراتب تشرف انجام گرفته است. 

محمدعلی خان‌محمدی ‌یکی از موارد مورد توجه در طرح توسعه را بازسازی وقایع با‌ارزش کربلا دانست و افزود: یکی از این موارد بازسازی صحنه تلاش حضرت عباس(ع) برای آوردن آب در ضلع شمال شرقی حرم ایشان و دیگری بازسازی خیمه‌گاه سپاه امام حسین(ع) در واقعه کربلا بود. در ادامه این برنامه، طراح تزیینات در حرم کاظمین‌(ع) با اشاره به اینکه تزیین از سازه جدا نیست اظهار کرد: بنا بر مفاهیم آیات قرآن و روایات در بناهای مقدس، تزیینات به هیچ عنوان از سازه جدا نیست. حسن بلخاری از افتتاح ٢ رواق در حرم کاظمین(ع) در روز گذشته پس از ۴ سال خبر داد و اضافه کرد: در این تزیینات به مسائل مختلفی از جمله عدد امامت و عدد عصمت امامین شریفین توجه شده است. 

مسئول طرح حرم حضرت عبدالعظیم حسنی نیز در ادامه این برنامه درباره قدمت بنای حرم تصریح کرد: بنا مربوط به نیمه قرن سوم هجری است که از سوی مجدالملک قمی پایه‌گذاری شده و ساختار اصلی حرم مطابق با بنا‌های دوره سلجوقی است. عبدالحمید نقره‌کار ادامه داد: بنای حرم کار بسیار فاخر و بی‌نظیری در دنیاست که از ساختار‌های چند‌ضلعی تشکیل شده است. همچنین این موضوع که حجم مکعب به‌ کره تبدیل شده است از شاهکار‌های تمدن اسلامی است.

همچنین مسئول توسعه حرمین عسکریین(ع) با اشاره به اینکه صیانت از اسناد و مدارک اسلامی از رسالت‌های اصلی شیعیان است گفت: متأسفانه صیانت از اسناد مصنوع شیعه را جدی نگرفتیم و آن را مغایر با توسعه تعریف کردیم.

به گفته هادی رضوی تاکنون در برخی مواقع مانند متولیان حرم نبوی رفتار کردیم که به این دلیل، بسیاری از اسناد از بین رفت از جمله سرداب مقدسه که مورد بی‌توجهی قرار گرفته بود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی