کد خبر : 95261
/ 04:25
گزارش شهرآرامحله از مؤسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان خراسان

تو فقط کودکی کن

نیکوکاری موضوع پیچیده‌ای نیست و هر فرد می‌تواند به‌راحتی آن را تجربه کند.

تو فقط کودکی کن

شهرآرا آنلاین - زمانی- احسان و نیکوکاری همواره در اسلام مورد توجه بوده است و در احادیث زیادی به ارزش این موضوع پرداخته شده است. نیکی به دیگران در هر زمینه‌ای حس خوبی دارد حال اگر برای کودکان بیمار باشد حس بهتری خواهد داشت. در منطقه ما مؤسسه‌ای برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان وجود دارد که نه‌تنها شهرستان مشهد بلکه شرق کشور را زیرپوشش قرار داده است. نزد مسئولان این مرکز رفتیم تا از فعالیت‌های آن برایمان بگویند.

 

حمایت از کودکان شرق کشور

فرزین فرهادیان، مسئول واحد عضویت جلب مشارکت درباره این مجموعه می‌گوید: این مؤسسه از سال1394 به طور رسمی کار خود را شروع کرد و از زمان شروع نیز تفاهم‌نامه‌ای با مؤسسه محک در تهران بسته شدکه به مدت 5سال هزینه‌های مؤسسه به صورت پلکانی نزولی معادل حداقل 15درصد درهرسال پرداخت شود. علاوه‌براین در تفاهم‌نامه بحث انتقال تجربیات و همکاری‌های اداری از جمله مدد‌کاری، کمک در تولید محتوا و جلب مشارکت نیز وجود دارد که به مدت 20سال ادامه خواهد داشت. ایده تأسیس این مؤسسه توسط مرحومه معصومه شریفی ارائه شد که پس از فوت وی، برادرزاده ایشان این مرکز را اداره می‌کند. در این مرکز تمام تلاش بر این است که کودکان مبتلا به سرطان از هر نقطه‌ای در شهر مورد حمایت قرار گیرند. فعالیت‌های مؤسسه نه‌تنها شهرستان مشهد بلکه شرق کشور را دربرمی‌گیرد. درحال حاضر مراجعانی هستند که از کشورهای همسایه برای درمان به اینجا آمده‌اند و زیرپوشش ما قرار گرفته‌اند. افرادی که به ما مراجعه می‌کنند ابتدا طی بررسی‌های لازم ابتلا به سرطان آن‌ها تشخیص داده می‌شود و پس از تأیید باتوجه به وضعیت مالی بیمار تحت حمایت قرار می‌گیرند. مجموعه به لحاظ اداری دارای بخش‌های متفاوتی از جمله جلب مشارکت، مددکاری، روان‌شناسی و اتاق بازی است. عضویت به شکل فردی، گروهی و سازمانی انجام می‌شود. در عضویت فردی شخص می‌تواند مبلغ دلخواه خود را ماهیانه و یا فصلی پرداخت کند. در بخش گروهی نیز افرادی که در یک اداره یا ارگانی مشغول به کار هستند از درآمد ماهیانه خود، مبلغ مشخصی را به‌طور گروهی به این مجموعه اختصاص می‌دهند و در بخش سازمانی هم یک سازمان بخشی از درآمد خود را به مؤسسه اختصاص می‌دهد. قلک‌هایی نیز برای مشارکت مردم در نظرگرفته شده است که شامل قلک کودک، خانواده، فروشگاهی و متری‌فلزی است و مهم‌ترین تاثیر آن ترغیب مردم به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و کمک به همنوع است.

 

حضور داوطلبانه

مؤسسه در مناسبت‌های مختلف مراسمی مانند مراسم مولودی، نمایشگاه نقاشی و مراسم سالروز تأسیس برگزار می‌کند تا از این طریق مردم با این مرکز بیشتر آشنا شوند. تاکنون توانسته‌ایم ارتباط خوبی با فرهنگ‌سراها برقرار کنیم. همچنین در نمایشگاه‌ها و همایش‌های مختلف شرکت می‌کنیم و بازارچه‌هایی برگزار می‌کنیم. بیشتر کالاهایی که در این بازارچه‌ها فروخته می‌شود کالای اهدایی است. ضمن اینکه سعی می‌شود کالاهای مورد نیاز مردم ارائه شود تا به این وسیله هم مردم مایحتاج خود را تأمین کنند و هم کار خیر انجام دهند. کار دیگری که مؤسسه انجام می‌دهد فرهنگ‌سازی و تشویق مردم به هزینه‌کردن برای امور خیریه به جای تهیه سبد گل در مراسم عزاست. به این منظور در مراسم‌های مختلف به مردم پیشنهاد می‌دهیم به جای تهیه سبد‌های گل و بنر‌های یک‌بار مصرف هزینه آن را برای کودکان مبتلا به سرطان درنظر بگیرند. ما نیز برای آن‌ها یک استند یا لوح زرین طراحی می‌کنیم. تاکنون 9هزار و 59یاور با ما همکاری دارند. یاور به افرادی گفته می‌شود که از راه‌های مختلف به مجموعه کمک می‌کنند. بیشترین دغدغه ما در این مکان شفاف‌سازی برای مردم است تا اعتماد کافی به مؤسسه داشته باشند. به همین دلیل قبل از برگزاری هر مراسمی میزان رقم درآمدی مرکز را اعلام می‌کنیم. همچنین هر یاوری می‌تواند اطلاعات پرداخت‌ها و هزینه‌های خود را ببیند. تمامی اعضای هیئت مدیره به‌طور افتخاری فعالیت دارند و مدیرعامل مرکز نیز هیچ‌گونه دریافتی از مؤسسه ندارد. کارمندان نیز چندین سال افتخاری و داوطلبانه کار کرده‌اند. تاکنون نزدیک به 260نفر داوطلب شده‌اند که در بخش‌های مختلف فعالیت دارند.

132189.jpg

حمایت همه‌جانبه

اعظم خسروان، مسئول بخش مددکاری، نیز درخصوص فعالیت‌های مرکز می‌گوید: درحال حاضر اطلاعات 2800کودک برای حمایت از آن‌ها در سیستم مرکز ثبت شده که این آمار درحال تغییر است و سال گذشته 85درصد بهبود یافته‌اند. واحد مددکاری عهده‌دار ارائه خدمات مادی و معنوی به کودکان مبتلا به سرطان است. در این بخش برای کودکان زیر 16سال مبتلا به سرطان، پرونده‌ای تشکیل و به تهران فرستاده می‌شود. سپس بیمار یک کد دریافت می‌کند و از همان لحظه تا آخر عمر تحت حمایت مؤسسه قرار خواهد گرفت. ما در کنار بیمار قرار می‌گیریم و تمامی امور و هزینه‌های درمان را متقبل می‌شویم تا خانواده دغدغه مالی نداشته باشد. بیمار پس از پایان درمان به مدت 5سال مورد چکاپ قرار می‌گیرد و پس از آن در صورت بازنگشتن بیماری یک بیمار بهبودیافته به شمار می‌آید اما مرکز همچنان به حمایت‌های خود ادامه می‌دهد. علاوه‌بر هزینه‌های درمان هزینه‌های جانبی مانند کمک‌هزینه تحصیلی، عیدی و لباس نیز به بیمار پرداخت می‌شود. با تمام خیریه‌ها و بیمارستان‌های سطح شهر ارتباط برقرار کرده‌ایم و اگر بیماری مبتلا به سرطان به آن‌ها مراجعه کند حتی اگر بزرگسال باشد مددکار بیمارستان با ما تماس گرفته و مشکل او را مطرح می‌کند. ما نیز راهنمایی‌های لازم را ارائه و در صورت امکان تشکیل پرونده می‌دهیم. درغیر این‌صورت بیمار را به مؤسسات دیگر معرفی می‌کنیم. مددکار داخل بخش از بدو ورود بیمار موظف است تمام پیگیری‌های درمان او را انجام ‌‌دهد. در کنار خدمات درمانی و کمک‌های مالی، واحد روان‌شناسی وجود دارد که به ارائه خدمات روان‌شناسی و روان‌شناختی می‌پردازد و بیمار و همراهش را حمایت می‌کند. اگر بیمار یا خانواده‌اش به لحاظ روان‌شناسی دچار مشکل شده باشند برای این مشکل نیز پرونده‌ای تشکیل می‌شود و در صورت نیاز به روان‌پزشک ارجاع داده می‌شوند. خدمات مددکاری و روان‌شناسی بعد از درمان نیز ادامه خواهد داشت. حتی اگر بیمار فوت کند نیز خدمات روان‌شناسی به خانواده متوفی ارائه خواهد شد.

 

توجه به روحیه‌ بیمار

در بیمارستان دکتر شیخ اتاق بازی برای کودکان مبتلا به سرطان ایجاد شده است تا هنگام درمان کودکی خود را از یاد نبرند. کودک بیمار به لحاظ روحی تحت فشار است و مدت طولانی را باید در بخش بگذراند. اولین دوره بستری بیمار ممکن است 2 تا 3ماه به طول بینجامد. در نتیجه چنین بخشی برای آن‌ها درنظر گرفته شده که با 70نیروی داوطلب در دو شیفت دایر است. همچنین برای کودکان بازی‌درمانی نیز انجام می‌شود. علاوه‌براین طی صحبت با اداره آموزش و پرورش معلمان داوطلب وارد بخش شده و تدریس می‌کنند. بیماران نیز با توجه به شرایطی که دارند درس را می‌آموزند حتی برای افرادی که از نظر شرایط جسمی نمی‌توانند در جلسه امتحان حاضر شوند نیرویی از اداره آموزش و پرورش اعزام می‌شود تا در بیمارستان از فرد امتحان بگیرد. از این طریق انگیزش کودک برای امید به زندگی و آینده حفظ می‌شود. تمامی تلاش ما بر این است که بیمار و همراه او در شرایط مناسبی باشند. به این منظور با مؤسسات و ارگان‌های مختلف مانند داروخانه قراردادهایی تنظیم شده است تا از دغدغه‌های خانواده بیمار کاسته شود. برای مثال فرد با دریافت حواله‌ای از سمت ما و مراجعه به داروخانه‌‌ موردنظر می‌تواند داروهایش را رایگان دریافت کند. حتی اگر دارویی را نتواند تهیه کند، مددکار در جهت دستیابی به آن دارو در سطح کشور پیگیر خواهد بود. همچنین با یک هتل برای اقامت بیماران نیز توافقاتی انجام شده است. یک بیمار مبتلا به سرطان از همان ابتدا با هزینه‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. به همین دلیل مؤسسه با بیمارستان‌ها و همچنین بانک خون رویان در ارتباط است تا بیمار درگیر مسائل مالی نشود و شأن او نیز حفظ شود.

بیماران از زمانی که وارد بیمارستان می‌شوند به لحاظ ایمنی به‌شدت ضعیف هستند به همین دلیل بسته‌های بهداشتی برای بیمار و والدین او تهیه شده و افراد داخل هر اتاق مطابق برنامه باید استحمام داشته باشند. این موضوع توسط مددکار پیگیری می‌شود. شیرخشک و پوشک آن‌ها نیز بر عهده مؤسسه است که توسط خیران تهیه می‌شود. در تمام اعیاد و مناسبت‌ها نیز مراسمی برای بیماران و خانواده‌هایشان در بیمارستان گرفته و بیماران سرپایی نیز به سینما برده می‌شوند. علاوه‌براین در پانزدهم هر ماه جشن تولدی برای بیماران متولد آن ماه گرفته می‌شود. توجه به روحیه بیمار در کنار درمان او از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برگزاری مراسم‌ها و اتاق بازی در ایجاد روحیه مثبت در آن‌ها تأثیر زیادی دارد. همچنین در مراسم جشن بهبودیافتگان از ایشان دعوت می‌شود تا برای بیماران از تجارب درمان خود بگویند. بسیاری از این افراد در بخش‌های مختلف موفق هستند، ازدواج کرده‌اند و حتی افتخارآفرین نیز شده‌اند. صحبت‌های آن‌ها به دیگر بیماران انگیزه می‌دهد. کارکردن برای این کودکان، دستیابی به یک دارو و بهبودی یک بیمار حس خوبی دارد. با آنکه افراد زیادی داوطلبانه در این مرکز برای کودکان مبتلا به سرطان فعالیت دارند اما همچنان از همکاری افراد استقبال می‌کنیم و هر فردی باتوجه به تخصص، علاقه و زمان خود می‌تواند در این مرکز فعالیت داشته باشد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی