• خانه
  • اجتماعی
  • ٣٠ درصد پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف منجر به سازش می‌شود
کد خبر : 95299
/ 05:59
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی:

٣٠ درصد پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف منجر به سازش می‌شود

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی معتقد است: عملکرد شوراهای حل اختلاف در خراسان‌رضوی باتوجه‌به مأموریت‌هایی که برای این شوراها تعریف شده، موفقیت‌آمیز بوده است.

٣٠ درصد پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف منجر به سازش می‌شود

شهرآرا آنلاین - حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین علی مظفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار شهرآرا با بیان اینکه صلح و سازش بین طرف‌های دعوا و رسیدگی به پرونده‌های کمتر از ٢٠‌میلیون‌تومان، دو مأموریت اصلی شوراهای حل اختلاف است، بیان کرد: چرخه دادگستری و رفتن پرونده به این چرخه، بسیار زمان‌بر است و رقم در اینجا چه یک میلیارد تومان یا بالاتر و چه کمتر از ٢٠‌میلیون‌تومان باشد فرقی نمی‌کند؛ باید تشریفات دادرسی در دادگستری طی شود. این چرخه ممکن است برای یک پرونده بین شش‌ماه تا یک‌سال زمان ببرد؛ از همین رو شوراهای حل اختلاف توانسته‌اند با کاهش زمان و هزینه دادرسی، چرخه دادرسی را کاهش دهند.

وی با تأکید بر اینکه رویکرد شوراهای حل اختلاف عمدتا بر‌پایه سازش و صلح بین طرف‌های دعاوی حقوقی است، افزود: خوشبختانه با ایجاد شوراهای حل اختلاف و مأموریتی که برای این شوراها تعریف شده، رسیدگی به پرونده‌هایی با حجم اندک به‌سرعت انجام می‌شود که این مسئله سبب رضایت‌ دادگستری‌ها و از طرف دیگر شهروندان شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی در پاسخ به این سؤال که آیا شوراهای حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش موفق عمل کرده‌اند، گفت: به‌طور قطع رویکرد صلح و سازش این شوراها موفقیت‌آمیز بوده است و در بیشتر استان‌ها بین ٢۵ تا ٣٠‌درصد از پرونده‌های شوراهای حل اختلاف منجر به صلح و سازش می‌شود.

وی ادامه داد: در خراسان‌رضوی نیز ٣٠‌درصد از پرونده‌هایی که به شوراهای حل اختلاف می‌رود، در‌نهایت منجر به صلح و سازش می‌شود.

مظفری درباره کمبودهای شوراهای حل اختلاف مانند نبود دفتر مشاوره حقوقی گفت: کمبود‌ها و کاستی‌ها را بنده نیز قبول دارم اما با‌توجه‌به اینکه قانون صلاحیت شوراها دو سال بیشتر نیست که تصویب شده و به‌یک‌باره بخش زیادی از پرونده روانه این شوراها شده است، باید منابع مالی از‌سوی دولت به کاهش کمبودهای شوراهای حل اختلاف اختصاص پیدا کند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی