کد خبر : 95307
/ 06:10

اندروید پیروز محدودسازی تازه اپل

بررسی ماجرای غیر‌فعال شدن نرم‌افزارهای ایرانی روی گوشی‌های اپل که آتش دعوای قدیمی بین اندروید و آی‌او‌اس را دوباره در فضای مجازی داغ کرد

اندروید پیروز محدودسازی تازه اپل

شهرآرا آنلاین - باباپور _ وفایی‌نیا - خبر مختل شدن نرم‌افزارهای ایرانی روی گوشی‌ها را که شنیده‌اید؟ اگر آیفون دارید هم احتمالا الان با کلی دردسر در‌باره استفاده از نرم‌افزارهای ایرانی مثل اسنپ، الو پیک و آپ مواجه شده‌اید.

در ابتدا شایعاتی وجود داشت که این اقدام اپل را به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان مرتبط می‌دانست، اما ماجرا تنها مربوط به ایران نیست. در واقع علت اصلی این اتفاقات، محدودسازی «گواهی توسعه دهندگان سازمانی» به وسیله اپل است.

گواهی توسعه‌دهندگان سازمانی چیست؟ فرض کنید شما صاحب شرکتی هستید و قصد دارید برای کارکنان و افراد شرکتتان یک نرم‌افزار بسازید. با استفاده از این گواهی سازمانی می‌توانید بدون اینکه نیاز باشد نرم‌افزار موردنظرتان را در اپ‌استور قرار دهید، آن را روی آیفون‌های افراد موردنظرتان فعال کنید. به عبارت دیگر این گواهی روشی است برای عرضه نرم‌افزار به وسیله شرکت‌ها به کارمندان.

اما اپل مدتی پیش پی برد که برخی توسعه‌دهندگان برنامه‌های IOS با استفاده از این نوع گواهی، نرم‌افزارهای کرک شده و آسیب‌رسان را به‌صورت گسترده و خارج از نظارت‌های اپ استور در اختیار کاربران قرار داده‌اند. همین امر به این منجر شد که اپل سیاست‌های جدیدی با هدف محدودسازی استفاده از این گواهی‌ها به اجرا بگذارد.

 

دردسر برای اپ‌های ایرانی

با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه کشور و حذف نرم‌افزارهای ایرانی از اپ استور در شهریور ٩۶، از معدود راه‌های انتشار این برنامه‌ها، استفاده از این نوع گواهی بود. تا قبل از این محدودیت تازه اپل، توسعه‌دهندگان ایرانی که امکان استفاده مستقیم از اپ‌استور را ندارند، با استفاده از شرکت‌های ثالث به عنوان واسطه یا ثبت شرکت در خارج از کشور و استفاده از گواهی توسعه‌دهنده سازمانی، برنامه‌های خود را به دست کاربران می‌رساندند. روشی که با محدود شدن این گواهی ها دیگر امکان پذیر نیست.

اپل در قوانین خود به شکل صریح می‌گوید که ایجاد استورهای فرعی از طریق این گواهی‌ها کاملاً غیرقانونی است. درواقع بیشتر کسب‌وکارهای ایرانی مانند «اسنپ» یا استورهای ایرانی iOS مثل «سیب اپ» به طور کامل در حال نقض این قانون بودند و قبل از این هم اگر اپل این قانون شکنی را می دید مجوزهای مربوط به آن ها را باطل می‌کرد.

 

خداحـافـظی با سلـفی آسانسوری

اما این اختلال واکنش های متعدد کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت، مثل تلاش یکی از کاربران برای رفع مشکل که نوشته بود: «دوستان من به شرکت اپل ایمیل زدم نگران نباشید. البته امیدوارم فینگیلیش بفهمن» یک نفر دیگر هم راه‌حل دیگری داده بود: «یکی که به حسام نواب صفوی دسترسی داره بهش بگه یه تماسی با اپل بگیره.» همین‌طور سوءاستفاده یکی دیگر از کاربران بابت این مشکل: «کاش اپل مردونگی کنه آیفون خونه ما رو هم تا بعد عید بذاره تو لیست تحریماش تا مهمونا پیام مسدود بودن رو ببینن و برگردن برن، ما هم یه نفس راحت بکشیم.» یک کاربر هم نتیجه‌گیری جالبی از این موضوع داشت که ممکن است به کاهش خرید اپل در ایران بینجامد: «اگه گوشی اپل تو ایران کاراییش رو از دست بده، شاهد کاهش چشمگیر سلفی‌های آسانسوری و آینه‌ای در اینستاگرام خواهیم بود»

مشکل دیگر برای کاربران این بود که با از کار افتادن آپ‌اسنپ روی گوشی‌های آیفون، خیلی از کاربران که شارژ درون برنامه کرده بودند، پولشان پرید، مگر اینکه از نسخه وب استفاده کنند. اما مسئله مهم‌تر این است که اپل با این کارش بسیاری از کسب و کارها را از بین برد، چه صاحبان شرکت‌های اسنپ و آپ و... و چه برنامه نویسان حوزه ios . 

کاربری در‌این‌باره این‌طور توییت کرده بود «دقت کنیم که در داستان اخیر اپل، مشکل فقط مردم نیستند که دسترسی به تعدادی آپ را از دست دادند، کلی برنامه‌نویس ios و شرکت‌های تجاری حوزه نرم‌افزار هم کار خودشون رو از دست میدن. در نهایت به نظر میاد به زودی همه برن روی اندروید با این محدودیت‌ها»

 

رو چه حسابی آیفون می‌خرید؟

در کنار همه این واکنش‌های بامزه کاربران، حرکت شرکت اپل جرقه‌ای شد تا آتش زیر خاکستر دعوای بین اپل و اندروید دوباره زبانه بگیرد و کاربران را به جان هم بیندازد. عده زیادی از آن‌ها به تعصب بی‌دلیل خریداران اپل اشاره کرده بودند. مثلا یکی نوشته بود: «با این تحریم‌های جدید اپل، الان فقط میشه این گوشی رو جای گوش پاک کن استفاده کرد. البته احتمالا گوشتون پاره میشه مغزتون میریزه بیرون ولی به نظرم ارزششو داره. شما که مغز خاصی نداشتید اپل خریدید، همون یه ذره هم بریزه بیرون چی میشه مگه؟»

عده‌ای هم فروش اپل در ایران را فقط به دلیل به اصطلاح کلاسی که دارد می‌دانستند «عیب نداره اپل آپ‌های ایرانی رو بسته. مهم اینه که جلو آینه و تو آسانسور میشه با اپل عکس گرفت و لاکچری بود» که یعنی هنوز بازار سلفی‌های آسانسوری و آینه‌ای داغ خواهد ماند، برای همین کاربری دعای قشنگی کرده بود: «به امید از کار افتادن آپ اینستاگرام برای کاربران اپل. الهی آمین» برخی از اندروید‌داران هم معتقد بودند که اپل فقط پول برندش را می‌گیرد و به هیچ دردی نمی‌خورد «ببخشید... ولی دیوانه‌اید آیفون می‌خرید؟ با نصف قیمتش میشه گوشی وان پلاس خرید که همه امکاناتش از آیفون بهتره. اندروید هم هست که چشم‌انداز بسیار وسیع‌تری از محصولات اپل داره. هر ۴روز یک بار هم آپ‌ها رو به دلیل تحریم از کار نمیندازه. اصولا هیچ محصولی که کاربرش رو تحقیر میکنه نخرید.» البته یک نفر به این توییت جواب داده بود: «آره مثل وقتی که پراید می‌خرید و سایپا که خیلی به مشتریاش احترام میذاره» ضربه نهایی و تیر خلاص دعوای اپل و اندروید هم این توییت بود: «اپل نرم‌افزارهای ایرانی رو غیرفعال کرده، سیب‌شونم که دهنیه، رو چه حسابی آیفون میخرین آخه؟» 

 

به دنبال راه حل

در شرایط موجود به نظر می‌رسد که «جیلبرک» کردن گوشی‌های آیفون تنها راه باقی مانده است، چرا که با این روش دیگر گواهی‌های مربوط به امضای اپ‌ها کنترل نمی‌شود. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا کاربران حاضرند به قیمت استفاده از اپ‌های ایرانی، ریسک‌های جیلبرک را بپذیرند؟ اپل امنیت دستگاه‌های مبتنی بر iOS که جیلبرک می‌شوند را تضمین نمی‌کند و  این گوشی‌ها دیگر هیچ به‌روز‌رسانی رسمی اپل را نیز دریافت نمی‌کنند.

همچنین برخی از شرکت‌هایی که ادامه خدماتشان بر بستر وب ممکن باشد می‌توانند خدمات خود را از طریق «وب اپلیکیشن» در اختیار کاربران بگذارند.

یکی از نتایج حاصل از این شرایط می‌تواند کوچ بخشی از کاربران اپل در کشورمان به سمت استفاده از گوشی‌های اندرویدی باشد، اما در نهایت باید منتظر ماند و دید که آیا شرکت‌های ایرانی موفق می‌شوند بدون اینکه اپل متوجه شود، محدودیت‌ها را دور بزنند یا باید به دنبال راهکارهای جایگزین برای ادامه خدمات به کاربران آیفون باشند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی