کد خبر : 95354
/ 08:05

میزبانی بعد از ١١دوره

دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی در مشهد برگزار می‌شود

میزبانی بعد از ١١دوره

شهرآرا آنلاین - نگار راد - جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی که به همت بنیاد بین‌المللی امام‌رضا(ع) ١١دوره‌ پیشینش در شهر بندرعباس برگزار ‌شد، امسال با همکاری معاونت هنری‌سینمایی اداره‌کل ارشاد خراسان‌ رضوی، برگزاری دوازدهمین دوره آن به مشهد رسید. بر این اساس، از میان ٧۴اثری که از ٢٢شهر برای حضور در دوازدهمین دوره این رویداد درخواست داده‌ بودند، درنهایت ٧اثر در بخش صحنه‌ای، ۶نمایش در بخش عروسکی و ۴اثر در بخش جنبی پذیرفته شدند؛ آثاری که از ١٣ تا ١۵اسفند در سالن‌های مختلف ازجمله سالن اصلی تئاتر شهر، فرهنگ‌سرای غدیر، مجتمع فرهنگی‌هنری امام‌خمینی(ره)، بهار، اشراق، فرهنگ‌سرای کودک‌وآینده، مرکز شماره۴ کانون پرورش فکری و فرهنگ‌سرای ترافیک روی صحنه می‌روند. 

همچنین برای برگزاری بهتر این جشنواره‌، کارگاه‌های ساخت عروسک، تئاتر دانش‌آموزی، نمایشنامه‌نویسی اقتباسی، کارکردهای نمایش خلاق و تئاتر غلط از ساعت١٠ تا ١٣ در کانون فرهنگی‌تربیتی رشد ویژه مربیان پرورشی آموزش‌وپرورش و برای دیگر علاقه‌مندان از ساعت١۶ تا ١٨ در تالار عروسکی مجتمع فرهنگی امام‌رضا(ع) در نظر گرفته شده‌ است.

محمدرضا محمدی، معاون هنری‌سینمایی اداره‌کل ارشاد خراسان رضوی و دبیر دوازدهمین دوره جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی، که صبح روز گذشته در نشست خبری این رویداد در مجتمع فرهنگی هنری امام‌رضا(ع) مشهد سخن می‌گفت، با اشاره به اتفاقات نو جشنواره امسال ازجمله داوری شدن بخش جنبی آن توسط پنج دانش‌آموز و اهدای جوایزی به گروه‌های برگزیده می‌گوید: «باتوجه‌به اکثریت مخاطبانمان، ما با اداره‌کل آموزش‌وپرورش همکاری‌ها و هماهنگی‌هایی انجام دادیم. شهرداری مشهد نیز به این قضیه ورود پیدا کرده‌ و مقرر شده‌ است تعدادی اتوبوس دراختیار مدارس قرار دهد تا ما بتوانیم از جامعه حداکثری استفاده کنیم.»

فرشید فلاح، معاون اجرایی بنیاد بین‌المللی امام‌رضا(ع)، نیز که معتقد است برای فرهنگ جامعه، بهترین کار پرداختن به جشنواره‌های تئاتر دانش‌آموزی است، از به تکرار افتادن جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در سال‌های اخیر می‌گوید.

به گفته او، فرصت برگزاری این رویداد به مشهد داده شده‌ است تا نمونه و الگویی برای جشنواره‌های هنری کشور باشد.

«ای کاش می‌شد همه جشنواره‌ها در مشهد برگزار شوند. اگر بحث توزیع عادلانه امکانات فرهنگی، مشارکت همه هنرمندان کشور و مشارکت هر فردی که دلش برای امام‌رضا(ع) می‌‌تپد درمیان نبود، بارگاه امام‌رضا(ع) از یک‌سو و هنرمندان قابلی که در مشهد حضور دارند از سویی دیگر، باعث می‌شد تا همه جشنواره‌ها در مشهد برگزار شوند.»

فلاح همچنین به دوسالانه شدن این جشنواره اشاره می‌کند و در این‌باره توضیح می‌دهد: درکنار برگزاری جشنواره‌های بنیاد امام‌رضا(ع) بودجه‌ای برای تولید آثار فاخر درنظر گرفته شده است، از این‌رو جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دوسالانه خواهد شد تا یک سال به تولید اختصاص داشته باشد و متون موردنیاز تهیه شود و سال بعد جشنواره بتواند موفق عمل کند.

رضا حسینی که درکنار منصور خلج و منوچهر اکبرلو داوران جشنواره امسال را تشکیل می‌دهند، درباره جشنواره امسال می‌گوید: نمایش‌های امسال همگی حرفه‌ای محسوب می‌شوند و از یک ساختار حرفه‌ای برخوردار هستند، همچنین مضامین و موضوعاتی که در کارها می‌بینیم، درکنار محوریت رضوی، پارامترهای انسانی، اخلاقی و معنوی را دربرگرفته‌اند. 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی