کد خبر : 95364
/ 08:22

مصوبات حقوقی بهارستان

نمایندگان، افزایش ۴٠٠‌هزار تومانی حقوق‌ها و ترمیم دریافتی بازنشستگان را تصویب کردند

مصوبات حقوقی بهارستان

شهرآرا آنلاین - نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بندی از لایحه بودجه را تصویب کردند که به‌موجب آن، حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولت در سال آینده ۴۰۰‌هزار‌تومان افزایش پیدا می‌کند.اعضای خانه ملت در جلسه علنی عصر دیروز خود و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه سال‌۱۳۹۸ در بخش هزینه‌ای با ۱۲۱‌رأی موافق، ۷۷‌رأی مخالف و ۶‌رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵‌نماینده حاضر مصوب کردند که حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولتی در سال آینده ۴۰۰‌هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.  همچنین اگر پولی برای دولت باقی بماند، می‌تواند براساس اختیاراتش تا ۱۰‌درصد حقوق اضافه کند؛ البته باید این شیوه به‌صورت پلکانی طبق قانون برنامه صورت گیرد. طبق این مصوبه افزایش حقوق‌ها از حدود ۴۰ تا ۱۰‌درصد خواهد بود؛ یعنی میزان حقوق کسی که ٢‌میلیون حقوق می‌گیرد، ۳۰‌درصد افزایش می یابد و کسی که ۱۷‌میلیون حقوق می‌گیرد، حدود ۱۰‌درصد افزایش حقوق خواهد داشت.

حمیدرضا حاجی‌بابایی، عضو کمیسیون برنامه، درباره مالیات‌ها نیز توضیح داد: کسی که تا ٢میلیون و ۷۵۰هزار تومان حقوق دریافت می‌کند از مالیات معاف است؛ از ٢میلیون و ۷۵۰تومان تا ۴میلیون‌تومان ۱۰ درصد مالیات، از ۴ تا ٨میلیون‌تومان ۱۵‌درصد مالیات می‌دهند، از ۱۰میلیون به بالا ۲۵‌درصد مالیات و از ۳۵‌درصد به بالا مشمول ۳۵‌درصد مالیات می‌شود.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، با اعلام مخالفت دولت با این پیشنهاد گفت: با این مصوبه عدالت رعایت نمی‌شود و کسی که ۹‌درصد افزایش حقوق دارد، باید ۳۵‌درصد مالیات دهد. این پیشنهاد مخالف برنامه ششم است. مجلس شورای اسلامی در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته با افزایش ۲۰‌درصد حقوق برای همه موافقت کرده بود که با مصوبه امروز عملا موضوع ۲۰‌درصد حذف شد و همه مشمول افزایش حقوق ۴۰۰‌تومان در ماه شدند و دولت می‌تواند تا ۱۰‌درصد حقوق را برای بقیه افزایش دهد.

﷯علاوه‌بر‌این، مجلس در مصوبه‌ای ضمن اختصاص اعتبار برای افزایش و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مقرر کرد بازنشستگانی که دریافتی ماهیانه آن‌ها کمتر از ۵/٢ میلیون تومان است در اولویت قرار گیرند.همچنین طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، دولت مکلف است در سال‌۱۳۹۸ مابه‌التفاوت ریالی ۱۴‌میلیارد دلار از منابع حاصل از صدور نفت سهم خود را به شیوه‌ زیر، صرف حمایت از معیشت مردم و حمایت از تولید کند. ١) واردات یا خرید و حمایت از تولید داخل و توزیع کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز ترجیحی. ٢) واردات یا خرید تولیدات داخل و توزیع کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز نیمایی و اختصاص مابه‌التفاوت آن با نرخ نیمایی برای معیشت مردم و حمایت از تولید. به گفته علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، طبق این مصوبه، دولت از کالابرگ الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی مورد‌نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی یا پرداخت نقدی استفاده می‌کند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی