کد خبر : 95426
/ 07:53
بررسی سناریوهای مطرح درباره جابه‌جایی رأی‌های جشنواره برترین‌های جام جم

برنده باش، به هر قیمتی!

اگر مخاطب تلویزیون ملی باشید قطعا چند هفته‌ای شاهد زیرنویس‌های ثابت پای تمام برنامه‌های صداوسیما بوده‌اید که از مخاطبان می‌خواهند در رأی‌گیری برای انتخاب بهترین‌های صدا و سیما در سال٩٧ شرکت کنند...

برنده باش، به هر قیمتی!

شهرآرا آنلاین - حامد سرادار | اگر مخاطب تلویزیون ملی باشید قطعا چند هفته‌ای شاهد زیرنویس‌های ثابت پای تمام برنامه‌های صداوسیما بوده‌اید که از مخاطبان می‌خواهند در رأی‌گیری برای انتخاب بهترین‌های صدا و سیما در سال٩٧ شرکت کنند و بهترین برنامه، بهترین بازیگر، بهترین سریال، بهترین مجری و... را انتخاب کنند. طبق معمول چنان در نمایش این زیرنویس‌ها افراط صورت می‌گرفت که بعضا به جای توجه به برنامه درحال پخش، مداوم چشمتان به کدهای دستوری ستاره مربع می‌افتاد و با ظرافتی خاص روی اعصاب بیننده رژه می‌رفت. کاری به این نداریم که صدا و سیما به بنگاه بخت‌آزمایی و لاتاری تبدیل شده و در هر برنامه از بینندگانش می‌خواهد با شرکت در یک مسابقه یا نظرسنجی برنده فلان میلیون تومان شوند؛ اما نظرسنجی و دریافت بازخورد از مخاطبان امری معمول برای بهبود محتوا و انجام دقیق‌تر برنامه‌ریزی‌های آتی هر رسانه است. مخاطبان برنامه‌ها هم برای اینکه بتوانند در آینده برنامه‌های مورد علاقه خود را بیشتر ببینند و به نوعی از آن برنامه حمایت کنند معمولا در این نظرسنجی‌ها شرکت می‌کنند. به همین دلیل مخاطبان زیادی هر ساله در انتخابات برترین‌های جام جم شرکت می‌کنند، اما امسال افزایش آرا یک شبه برنامه برنده باش و جابه‌جایی آرا از سبد برنامه٩٠ به برنامه برنده باش و پیش انداختن این برنامه همه چیز را به جنجال کشاند. 

 

دوست عزیز رأی شما جابه‌جا شد!

طی دو، سه روز گذشته توئیت‌هایی همراه با اسکرین‌شات صفحه‌های موبایل برخی کاربران شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شد که در آن نشان داده می‌شد پیامکی برای آن‌ها فرستاده شده است که می‌گوید رأی شما برای برنامه «برنده باش» ثبت شده است. درحالی‌که این افراد بیان می‌کردند اصلا در این نظرسنجی شرکت نکرده‌اند و به‌تبع آن کد دستوری مربوطه را نگرفته‌اند یا نرم‌افزار مخصوص رأی‌گیری را هم نصب نکرده‌اند. از طرف دیگر افرادی که پیش از این به برنامه نود رأی داده بودند، پیامکی برای آن‌ها فرستاده شده با این مضمون که دوست عزیز رأی شما با رأی قبلی جایگزین شد. نظر شما: برنامه برنده باش!

بعد از بروز این اعتراض‌ها و در آمدن صدای مخاطبان، صداوسیما چاره‌ای نداشت جز اینکه موقتا رأی‌گیری را متوقف کند و به دنبال رأی‌های جابه‌جاشده باشد.

 

مچ‌گیری وزیر جوان

در بیشتر توئیت‌های اعتراضی کاربران از وزیر ارتباطات خواسته بودند به این داستان ورود کند و داستان تقلب را پیگیری کند. موضوع از این بابت به وزارت ارتباطات ربط پیدا می‌کند که کاربران معتقدند حریم خصوصی افراد نقض شده و دخالت در این نظرسنجی از بستری انجام شده که تحت مدیریت وزارت ارتباطات است. وزیر جوان اما روز گذشته با یک توئیت مچ متقلبان را می‌گیرد و دستشان را رو می‌کند. محمدجواد آذری‌جهرمی با انتشار توئیتی اعلام کرده در ساعات ۱ تا ۴ بامداد بیش از یک میلیون رأی جعلی برای برنامه برنده باش صادر شده است. این موضوع باعث شده که عده زیادی از کاربران از وزیر بخواهند که عاملان این تقلب را معرفی کند چرا که جهرمی حالا به گفتن این جمله بسنده کرده است و کاربران نگران هستند که گزارش تکمیلی به طور عمومی منتشر نشود: «گزارشِ بررسی تکمیلی در حال نهایی‌شدن است. نتایج برای رسیدگی به صداوسیما و پلیس فتا فرستاده خواهد شد.»

 

کی بود؟ کی بود؟ ما نبودیم

مسعود احمدی‌‌افزادی، دبیر جشنواره جام جم، با تأکید بر اینکه «در رأی مردم دخالت نکرده و نمی‌کنیم»، این تقلب را با عبارت حمله انفورماتیک توصیف می‌کند و باور دارد که این حمله همه‌جانبه بوده و فراتر از حذف و ابقای یک برنامه است. او عوامل برنده باش را بدون هرگونه نقش در ایجاد این اختلال معرفی می‌کند: «این حمله همه‌جانبه بوده اما چون رقابت اصلی میان این دو برنامه است، درباره آنان نمود بیشتری پیدا کرده است.»

افزادی همچنین اعلام کرده که اصالت آرای رسیده در بازه زمانی بروز اختلال در حال بررسی است و روند رأی‌دهی طبق روال گذشته از دوشنبه، ١٣اسفند‌٩٧ از سر گرفته می‌شود و تا پیش از اختتامیه ادامه خواهد داشت.

حمله انفورماتیکی که احمدی افزادی از آن دم می‌زند اما صرفا به کام برنامه برنده باش بوده و کاربران مدعی هستند که بعید به نظر می‌رسد حمله توسط افرادی که ذی‌نفع نبوده باشند صورت گرفته باشد. در ادامه سناریوهای مطرح در ارتباط با چگونگی و عاملان این تقلب را بیان می‌کنیم. 

 

همه چیز از یک کل کل شروع شد

در اولین سناریو پیکان اتهام به سوی علی فروغی، مدیر شبکه٣ نشانه‌رفته است. اگر اختلاف نظر مدیران ارشد شبکه٣ با عادل فردوسی‌پور بر سر پخش برنامه٩٠ را به‌یاد بیاورید و اینکه چند هفته برای رو کم کنی عادل‌فردوسی‌پور این برنامه روی آنتن نرفت، این سناریو برای شما پررنگ‌تر می‌شود. همچنین برخلاف انتظار نام فردوسی‌پور در این نظرسنجی میان مجریان شبکه٣ قرار نگرفت. در جای دیگر به نقل از همشهری، علی فروغی در گفت‌وگویی، گلزار مجری برنامه برنده‌باش را از سرمایه‌های کشور می‌خواند که زمینه‌های دینی خوبی دارد و به انقلاب و نظام علاقه‌مند است و باید از او استفاده کرد.

 

اپ‌های فال‌گیر و جابه‌جایی رأی‌ها

سناریو دوم اما پای بدافزارهای موبایلی را به میان می‌کشد. برخی احتمال می‌دهند که برنامه‌های کم‌حجم اندرویدی که با اسامی فریبنده‌ای همچون فال، نکات جنسی و... در کانال‌ها و فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و نصب می‌شوند، در گوشی شرکت‌کنندگان نظر سنجی بوده و این برنامه‌ها توانسته‌اند با دسترسی‌هایی که از کاربر می‌گیرند، آن‌ها را وارد چرخه رأی‌گیری کنند. البته ناگفته نماند که عده زیادی از شاکیان اعلام کرده‌اند که گوشی آیفون دارند و این احتمال در این مورد تا حد زیادی حذف می‌شود. 

 

ستاره مربع‌های دردسرساز

مورد دیگری که توسط کارشناسان فنی مطرح می‌شود، این است که رأی‌گیری‌ها بدون تأییدیه کاربر صورت گرفته و این نکته یکی از ضعف‌های سیستم رأی‌گیری به شمار می‌آید. در چنین سیستمی هرکس می‌تواند با جا زدن خودش به‌عنوان رأی‌دهنده وارد سیستم بشود اما بازهم باید گفت که اجرای خودسرانه کد USSD در گوشی‌های آیفون غیرممکن است.

 

خرید و فروش کاربر

سناریو بعدی به موضوع خرید و فروش کاربر می‌رسد که در بسیاری مواقع فهرست‌های میلیونی از شماره تماس کاربران در بازار سیاه فروخته شده است. حتما شما هم تاکنون تجربه کرده‌اید پیامک‌های تبلیغاتی بی‌مورد زیادی برایتان فرستاده می‌شود که از برکات همین فروش شماره همراه شما توسط برخی اپراتورهای گوشی بوده است. البته درباره تقلب جام جم، مهاجمان می‌توانند با غیرفعال‌کردن سیستم تأیید هویت پیامکی، چنین روش‌هایی را اجرایی کنند. این سناریو محتمل‌ترین سناریو به نظر می‌رسد.

 

به خاطر یک مشت دلار

در سناریو آخر بوی پول زیادی به مشام می‌رسد که از طریق سرویس‌های ارزش افزوده بدون اطلاع کاربران راهی جیب متقلبان شده است. از آنجایی‌که عضویت در اپ رأی‌گیری روزانه ۵٠٠تومان از حساب کاربران کسر و به جیب سازندگان این نرم‌افزار واریز می‌کند، در این تقلب نیز ١.۵میلیون رأی اضافه شده است و با یک دو دوتا چهارتا ساده به رقم ٧٠میلیون تومان در روز و ٢٢.۵میلیارد تومان در ماه می‌رسیم.

فارغ از اینکه در این میان کدام سناریو درست از آب در می‌آید و آیا درباره آن شفاف‌سازی می‌شود یا خیر، باید به دو نکته کلیدی توجه داشت؛ اول اینکه بعد از این اتفاقات شاید بتوان به صحت بیشتر آمارهای بدون منبع صدا و سیما شک کرد. دومین نکته هم برملا شدن این تقلب توسط کاربران توئیتری و در شبکه‌های اجتماعی است. فضای مجازی که همیشه سعی در سیاه نمایی آن وجود دارد باز هم بسترش موجب شفاف سازی شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی