کد خبر : 95427
/ 07:55

توسعه حمل‌و‌نقل هوشمند به کمک ایده‌های جوانان

اگر بخواهیم فهرستی از چالش‌های پیش‌روی کلان‌شهرها تهیه کنیم، مسلما مسئله «حمل و نقل» در رده‌های بالایی این فهرست جای خواهد داشت.

توسعه حمل‌و‌نقل هوشمند به کمک ایده‌های جوانان

شهرآرا آنلاین - وفایی| اگر بخواهیم فهرستی از چالش‌های پیش‌روی کلان‌شهرها تهیه کنیم، مسلما مسئله «حمل و نقل» در رده‌های بالایی این فهرست جای خواهد داشت. به همین دلیل است که در پروسه هوشمندسازی شهرها به این مسئله توجه ویژه‌ای شده است و یکی از شش راهبرد اصلی شهرهای هوشمند، موضوع هوشمندسازی حمل و نقل است.

در سیستم‌های هوشمند ترافیک، فناوری‌های متفاوتی به کار می‌رود. از فناوری‌های اولیه‌ای مانند سیستم کنترل چراغ‌های راهنمایی، تابلوهای اعلان ترافیک، دوربین سرعت سنج و سیستم خودکار شناسایی شماره خودرو گرفته تا سیستم‌های پیشرفته و پیچیده‌تری که به زیرساخت‌های فناوری مختلفی در شهر نیاز دارد و به طور هم‌زمان اطلاعات متفاوتی از منابع متفاوت جمع‌آوری می‌کند.

 

ستادی برای توسعه فناوری‌های حمل و نقلی

گذر از حمل و نقل سنتی چالش‌های مختلفی به همراه دارد و زیرساخت‌های مختلفی می‌طلبد. در واقع برای ایجاد حمل‌و‌نقل هوشمند و ایمن به توسعه فناوری‌های مدرن مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و حتی موارد کاربردی از فناوری فضایی در کشور نیاز داریم.

با توجه به اهمیت حوزه حمل و نقل، عزم جدی برای توسعه حمل و نقل هوشمند در کشور وجود دارد و در همین زمینه ستادی نیز با نام «ستاد توسعه حمل و نقل پیشرفته» در معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل شده است.

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، درباره یکپارچه‌سازی بخش حمل و نقل در کشور، بیان کرد: ما در ستاد تلاش می‌کنیم حمل و نقلی هوشمند و ترکیبی ایجاد کنیم. این کار را با یکپارچه‌سازی بخش‌های مختلف دریایی، ریلی، خودرویی و هوایی انجام خواهیم داد.

 

تجارب جهانی در کنار توانمندی داخلی

منطقی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در راستای دستیابی به حمل و نقل هوشمند گفت: تمام تلاش ما در چارت جدید ستاد، ایجاد حمل و نقلی ارزان‌تر، ایمن‌تر و با قابلیت اعتماد بیشتر است، تا از این طریق خدمت رسانی به مردم در این حوزه شتاب علمی و معقول بگیرد. با توجه به اینکه در دنیا توسعه حمل و نقل به کمک فناوری‌های مختلف انجام می‌شود، ما نیز تلاش خواهیم کرد که این فناوری‌ها را به خدمت بخش حمل و نقل درآوریم.

او با تأکید بر سرعت خوب کشور در زمینه توسعه فناوری‌های مختلف اظهار کرد: ایران در آینده نزدیک با بهره‌گیری از دانش و تخصص بومی و با یکپارچه‌سازی فعالیت‌ها به سمت توسعه حمل و نقل هوشمند گام بلندی بر خواهد داشت.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه حمل و نقل در کشور، تصریح کرد: بهره‌گیری از تجارب و توانایی‌های بین‌المللی برای توسعه حمل و نقل کشور خوب است، اما تلاش می‌کنیم این توسعه و پیشرفت را به کمک توانمندی‌های داخلی و با ایده جوانان کشور محقق کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی