کد خبر : 95464
/ 06:00
پرونده‌ شهرآرا برای دکتر هادی خانیکی، استاد برجسته ارتباطات به مناسبت بیش از ۵ دهه فعالیت در عرصه های مختلف اجتماعی

آقای گفت‌وگو

دکتر هادی خانیکی، تنها یک استاد برجسته و مشهور در رشته ارتباطات نیست. درواقع نمی توان پیشینه سیاسی مبارزاتی این فعال فرهنگی را نادیده گرفت...

آقای گفت‌وگو

شهرآرا آنلاین - او که سال ۱۳۳۰ در روستای خانیک گناباد زاده شد، در مقطعی از کودکی با خانواده به مشهد مهاجرت کرد و در خیابان دانش این کلان شهر مذهبی دوران بلوغ و رشد خود را پشت سر گذاشت. حساسیت و روحیه پرسشگر او اجازه نداد که به مسائل زمانه اش بی تفاوت باشد و شاید از این روست که می توان ورود هادی را به فعالیت های سیاسی توجیه کرد. او در این مسیری که برگزیده بود، دشواری های ناگزیر، از گریز از چنگ نیروهای امنیتی تا زندان، را به جان خرید. خانیکی در پیشینه مبارزاتی خود فعالیت در سازمان مجاهدین خلق را دارد اما انحرافات سازمان را برنمی تابد و راه خود را از منافقان جدا می کند از جایی مصمم می شود تا رویکردی نرم تر را درعرصه فعالیت هایش در پیش بگیرد، اگرچه دیگرانی که درباره اش نظر می دهند تا به یاد دارند، هادی خانیکی را همواره اهل رواداری و گفت وگو دیده اند. او سال ها پس از انقلاب و با سربرآوردن اصلاحات، به عنوان شخصیتی اصلاح طلب شناخته شد تا نامش همچون رئیس دولت اصلاحات در شمار اهالی گفت وگو در اذهان ثبت شود. دکتر خانیکی در سال های پس از انقلاب سِمَت هایی چون سردبیر روزنامه کیهان، مشاور امور بین المللی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور فرهنگی و اجتماعی وزیر فرهنگ و آموزش عالی، عضو هیئت منصفه مطبوعات، عضو شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، عضو هیئت امنای دانش نامه بزرگ زبان فارسی، مشاور رئیس جمهور در امور فرهنگی، عضو هیئت امنای دانشگاه علامه طباطبایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، مدیر مؤسسه بین المللی گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران، عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی، مؤسس و مدیرکل مرکز آموزش رسانه ها و جز این ها را عهده دار بوده است. این استاد ارتباطات همچنین تا کنون مقالات علمی بسیاری را در همایش ها ارائه و منتشر کرده است.

برخی کتاب هایی که تألیف یا ترجمه کرده است از این قرارند: «قدرت، جامعه مدنی و مطبوعات» (کتاب تشویقی سال در گروه علوم اجتماعی سال ۱۳۸۳)، «در جهان گفت وگو»، ترجمه «کار هنری در عصر باز تولید مکانیکی» نوشته والتر بنجامین، ترجمه «درباره جایگاه گرایش های انتقادی» نوشته هائو هارت، ترجمه «رسانه های جمعی و مردم سالاری، یک بازاندیشی» نوشته جیمز کوران و ... .

خانیکی دکتری خود را در رشته علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی تهران (سال ۱۳۸۱) دریافت کرده است.

قرار است امروز سه شنبه ١۴ اسفند به همت مجله بخارا «شب هادی خانیکی» در کتابخانه ملی در پایتخت برپا شود. در این مراسم فیلم مستندی نیز با عنوان «مسافر گفت وگو» درباره زندگی او به نمایش درخواهد آمد که کاری است از مؤسسه فرهنگی شهرآرا. صفحه ادبیات و اندیشه روزنامه شهرآرا نیز هم زمان با این رخداد فرهنگی، پرونده ای را درباره این شخصیت خراسانی و به نوعی مشهدیِ عرصه فرهنگ ایران تدارک دیده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی