کد خبر : 95507
/ 06:59
مرور خاطرات اولین روز‌های تحصیل دکتر هادی خانیکی در هم‌صحبتی با اولین معلمش

هادی‌آقا باید چنین می‌شد

جذاب است که یک معلم بعد از گذشت حدود ۶٠ سال و بعد از گذراندن کلی دانش‌آموز‌ قد‌ونیم‌قد از زیر دستش، بخواهد درباره یکی از اولین دانش‌آموزان دوران خدمتش حرف بزند...

هادی‌آقا باید چنین می‌شد

شهرآرا آنلاین - جذاب است که یک معلم بعد از گذشت حدود ۶٠ سال و بعد از گذراندن کلی دانش‌آموز‌ قد‌ونیم‌قد از زیر دستش، بخواهد درباره یکی از اولین دانش‌آموزان دوران خدمتش حرف بزند، آن‌هم نه شاگردی معمولی، دانش‌آموزی که الان به یک استاد نامدار در دانشگاه‌های مطرح کشور تبدیل شده و سری توی سرها درآورده است. حسن احمدیان، معلم بازنشسته آموزش‌وپرورش است که نخستین آموزگار دکتر هادی خانیکی بوده است.

او هرچه به یاد دارد، از شخصیت و مرام خانوادگی دکتر خانیکی است. با همان زبان ساده و صمیمی‌اش درباره اولین روز‌هایی که با شاگردش روبه‌رو شده و همچنین شرایط زمانی و مکانی آن دوران برای خبرنگار ما صحبت کرده است.

 

﷯ از آشنایی‌تان با هادی خانیکی بگویید.

سال١٣٣۵ بود که از دانشسرا فارغ‌التحصیل و به روستای خانیک گناباد منتقل شدم. در مدرسه‌ای که آنجا بود، هادی‌آقا را دیدم؛ البته با پدرش آشنا بودم ولی خود هادی را ندیده بودم. یک خانه معمولی بود که آقای امینی‌نامی آن را دراختیار آموزش‌وپرورش گذاشته بود. درواقع روستا مدرسه نداشت.

 

﷯ زمانی‌ که هادی‌آقا دانش‌آموز شما شد، کلاس چندم بود؟

کلاس دوم بود فکر می‌کنم. خواهر هادی‌آقا، شهنازخانم، هم در همان مدرسه تحصیل می‌کرد؛ البته من سه سال در آن روستا بودم. بعد به بخش کاخک منتقل شدم که هشت سال آنجا بودم.

 

﷯ هادی‌آقای خانیکی چطور دانش‌آموزی بود؟ چه تصویری از او در خاطر دارید؟

دانش‌آموز ممتازی بود. بااستعداد و مؤدب و منظم بود. از چهره‌اش کاملا واضح بود که در آینده فرد بزرگی خواهد شد. باید هم همین‌طور می‌شد. بالاخره آدمی که در خانواده‌ای منظم تربیت شده است، با دیگران متفاوت خواهد بود. در آن دوران، جهل و بی‌سوادی بیداد می‌کرد. در روستا‌ها مدرسه نبود. معلم نبود. بعضی خانواده‌ها فرزندانشان را به مدرسه نمی‌فرستادند.

 

﷯ چه شاخصه‌ای شما را به این نتیجه رسانده بود که این دانش‌آموز آدم مؤثری می‌شود؟

شاخصه او استعدادش بود. وقتی من می‌گویم بااستعداد بود یا می‌گویم مؤدب و منظم بود، شما یک دانش‌آموز در این زمان را تصور می‌کنید اما من درباره دانش‌آموزی در دهه٣٠ صحبت می‌کنم. درباره سطح درک و فهم دانش‌آموز آن دوره باتوجه‌به امکاناتی که بود و اینکه تحصیل هم خیلی رایج نبود و شرایط تحصیلی کاملا متفاوت آن دوران با امروز. او حتما ویژگی‌های خاصی باید داشته باشد تا بتواند خودش را از جهل حاکم در آن دوران بیرون بکشد.

 

﷯ شرایط مدارس در روستا‌ها چه تاثیری بر روحیه هادی‌آقا گذاشته بود؟

در دوره ابتدایی این تاثیرپذیری خیلی مشخص نمی‌شود. بیشتر تحت‌تاثیر خانواده‌اش بود و بزرگواری و منش خانوادگی‌اش روی او تاثیر گذاشته بود.

 

﷯ غیر از آقای دکتر از کسی دیگر از شاگردانتان باخبر هستید؟

آقای لباف، شوهرخواهر هادی‌آقا، را می‌دانم که در مشهد در حوزه باستان‌شناسی خیلی موفق بودند که الان بازنشست شده‌اند.

 

﷯ بعد از اینکه به کاخک منتقل شدید، ارتباطتان با خانواده خانیکی قطع شد؟

ارتباط ما ادامه داشت، حتی به مشهد که منتقل شدم، حاج‌آقا [پدر دکتر خانیکی] و هادی‌آقا هم مشهد بودند. آن‌ها از من خبر می‌گرفتند. تقریبا دورادور از وضعیت هادی‌آقا به‌خاطر همان مراوده اطلاع داشتم؛ اینکه هادی‌آقا برای ادامه تحصیل به شیراز رفته است و در چه رشته‌ای تحصیل می‌کند. در مشهد هم گه‌گاهی می‌دیدمش، حتی می‌دانم در همان دوران تحصیلش در مشهد، اگر مشکل و مسئله‌ای در درسش برایش پیش‌ می‌آمد، تا جواب سوالش را پیدا نمی‌کرد، دست‌بردار نبود.

 

﷯ از تعلقات مذهبی یا گرایش‌های سیاسی دکتر خانیکی که منجر به مبارزه او با رژیم شاه شد، هم خبر داشتید؟

از عقیده و مرام این‌ها چیزی متوجه نشدم. دسته‌بندی‌هایی که الان هست، آن زمان نبود ولی خود حاج‌آقا، پدر هادی‌آقا، مقید و اهل مسجد بودند.

 

﷯ هادی‌آقا چطور؟

الولد سرّ ابیه. هادی‌آقا هم مطمئنا همین‌طور بود. من خیلی شاگرد داشتم و در مقاطع مختلف هم تدریس کردم اما به اندازه‌ دکتر، آدم حق‌شناس و بامعرفت ندیدم. این آدم با همه گرفتاری‌هایش، حواسش به مادر و برادر و اعضای خانواده‌اش هست و دوستانش را هم دور از نظر ندارد. آن دوره که هادی‌آقا معاون وزیر بودند، برای کاری به تهران رفتم. آن رفتاری که با من کردند و لطفی که به من داشتند، نشان از حق‌شناسی ایشان داشت. تفاوتش با سایر دانش‌آموزان در این است که همواره در همه این سال‌ها که دیگر شاگرد من نیست، هنوز مرا فراموش نکرده است و به خاطر دارد.

 

﷯ پس خبر نداشتید که به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی‌اش، ساواک دستگیرش کرده بود؟

نه. از فعالیت‌های سیاسی‌اش خبر نداشتم. زمان انقلاب از هادی‌آقا بی‌خبر بودم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی