کد خبر : 95508
/ 07:01

رفیق الی‌الابد

از سال۴٩ با هم آشنا هستیم. یکی‌دوبار هم را دیدیم تااینکه در سال۵١ به‌خاطر ارتباط با مجاهدین دستگیر شد...

رفیق الی‌الابد

شهرآرا آنلاین - بهروز بهادری*| از سال۴٩ با هم آشنا هستیم. یکی‌دوبار هم را دیدیم تااینکه در سال۵١ به‌خاطر ارتباط با مجاهدین دستگیر شد. در سال۵۴ به‌دنبال انشعابات سازمان مجاهدین و آن ضربه واردشده، هادی خانیکی از کشور خارج شد. ما در مشهد جزو هواداران مجاهدین بودیم اما از سال۵٨ که سازمان با انقلاب اسلامی زاویه گرفت، از آن‌ها جدا شدیم. 

هادی هم به‌خاطر برخوردهای غیر‌اخلاقی، غیر‌حزبی و ضدعقیدتی از سازمان جدا شده بود. در همین ارتباط افرادی هم که دور او بودند، از سازمان جدا شده بودند.

خصوصیت اخلاقی‌اش باعث می‌شد که از منتهاالیه چپ تا منتهاالیه راست، سلسله دوستانش باشند. 

درواقع مهره مرکزی ارتباطات ما با رفقا، او بود. سال۵٩ که به‌دلیل انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها تعطیل شد، هادی‌آقا افرادی دانشگاهی -یکی از آن‌ها آقای شکرخواه بود- را که از دوستانش بودند، معرفی کرد تا به‌صورت حق‌التدریسی در مدرسه تدریس کنند. او همواره آدم متعادلی است؛ نه چپ‌روی کودکانه داشته است و نه راست‌روی احمقانه. همواره میانه‌رو بوده است. 

مصالحه‌جو و اهل گفت‌وگو بود و این خصلت را نه‌تنها در مشی سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی‌اش که در روابط دوستانه‌ هم آن را به‌کار می‌بست. در مسائل و مشکلات خانوادگی من هم وساطت می‌کرد. مثلا خاطرم هست با همسرم اختلافی داشتم و ایشان به منزل پدری‌شان که در تهران بود، رفته بود. یک روز در همان گیرودار هادی‌آقا به من زنگ زد و خواست با دسته‌گل به استقبالش در فرودگاه بروم. وقتی رفتم، دیدم همسرم را با خودش آورده و با صحبت، مسئله ما را حل کرده است. وقتی به مشهد می‌آمد، بهانه رفت‌وآمد ما هم به منزل پدری‌اش فراهم می‌شد و آنجا مادر دکتر همانند بچه‌های خودش از ما پذیرایی می‌کرد. 

باوجود اختلاف نظری که داشتیم، همیشه به من لطف داشت و با همه گرفتاری‌ها و مشغله‌ای که داشت، گاهی از اینکه دیربه‌دیر از او خبر می‌گرفتم و به او سر می‌زدم، گله می‌کرد. من هم در جواب این گله‌ها به او می‌گفتم: ما دوستت داریم و الی‌الابد دوستت خواهیم داشت اما هر زمان که فرصت شود، به تهران می‌آییم و از شما خبر می‌گیریم. نمی‌خواهیم مزاحم کارهایت شویم.

 

*شاعر و طنزنویس

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی