کد خبر : 95513
/ 07:14

خسته از دعواهای سیاسی

استاندار خراسان رضوی همدلی و اتحاد را محور توسعه اقتصادی دانست

خسته از دعواهای سیاسی

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی مقدم - استاندار خراسان رضوی دیروز به ٢ شهرستان تربت حیدریه و زاوه سفر کرد تا با انعقاد تفاهم نامه معین اقتصاد مقاومتی، رسما مسئولیت توسعه اقتصادی این مناطق را به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار کند.

علیرضا رزم حسینی ابتدا به تربت حیدریه سفر کرد و با حضور در دانشگاه دولتی این شهرستان، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی را تشکیل داد و با چند شرکت و مجموعه اقتصادی، تفاهم نامه معین اقتصاد مقاومتی امضا کرد. بر این اساس، مجتمع فولاد تربت حیدریه به عنوان معین اقتصاد مقاومتی بخش جلگه رخ و کدکن، شرکت صنعتی و معدنی زرمهر به عنوان معین اقتصادی بخش بایگ، شرکت زرین زعفران مشرق زمین به عنوان معین اقتصادی شهر تربت حیدریه، هلدینگ اقتصادی فجر به عنوان معین اقتصادی بخش مرکزی و شرکت توس مسیر به عنوان معین اقتصادی بخشی از شهر تربت حیدریه انتخاب شدند.

رزم حسینی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این طور گفت که هدف مثلث توسعه اقتصادی این است که نظام اداری فرسوده دولت و بروکراسی نحس اداری را که مجاهدان اقتصادی را در مسیر اشتغال زایی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با مشکل مواجه کرده است، دور بزند.

او با بیان اینکه نظام اداری فرسوده مانع توسعه اقتصادی کشور است، اظهار کرد: با اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی تاحدودی تمرکزگرایی خودخواهانه در نظام اداری کشور برطرف می شود و ایجاد وحدت رویه در بین ارکان حاکمیت در استان، مانع دعواهای سیاسی و جناحی و در نتیجه عقب افتادگی اقتصادی خواهد شد.

وی ادامه داد: برای همه سلایق و جناح های سیاسی احترام قائلیم اما باید توجه داشت که در شرایط جنگ اقتصادی، فعالیت های جناحی باید به دور از خودخواهی های سیاسی، بر سر توسعه و پیشرفت اقتصادی و بهبود معیشت مردم باشد.

رزم حسینی تأکید کرد: نباید شرایط را به گونه ای فراهم کرد که هر جناحی در عرصه انتخابات پیروز شد، به دنبال قلع و قمع مدیران دولتی باشد. هر فردی در دوران انتخابات می تواند از سلیقه سیاسی خود حمایت کند اما پس از انتخابات، همه باید در مسیر توسعه و آبادانی کشور تلاش کنیم.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه اقتصاد ضعیف مانع پیشرفت است، بیان کرد: وقتی که اقتصاد کشور ضعیف باشد، مردم مجبور می شوند که برای تأمین گوشت مورد نیاز خود، در صف های طولانی منتظر بایستند.

وی با بیان اینکه جوانان تحصیل کرده چه گناهی کرده اند که همیشه باید شاهد دعواهای سیاسی ما باشند، گفت: مثلث توسعه اقتصادی روی همه دعواهای سیاسی خط بطلان می کشد، بنابراین توسعه و پیشرفت اقتصادی از این پس اولویت و برنامه اصلی دستگاه های حاکمیتی در استان خراسان رضوی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ائمه جمعه در حوزه اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی هیچ دخالتی نخواهند داشت، افزود: علمای دین و امامان جمعه وظیفه دارند که در حوزه اقتصادی، مروج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در جامعه باشند.

وی گفت: رشوه خواری نظام اداری کشور را اذیت می کند. اگر مردم محرم هستند، باید این واقعیت ها را به مردم گفت. این تصور که طرح چنین مباحثی باعث تضعیف انقلاب می شود، کاملا نادرست است.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: حق نداریم ذخایر معدنی را تخلیه کنیم و گودال های هفت صدمتری برای آیندگان برجای بگذاریم، درحالی که مردم ساکن در اطراف این معادن در محرومیت به سر می برند و زمینه اشتغال فرزندان آن ها فراهم نیست.

وی گفت: از این پس اگر معادن دولتی و خصولتی بخواهند مناقصه ای برگزار کنند، باید با در نظر گرفتن سیاست های اقتصاد مقاومتی و در راستای کمک به اقتصاد و معیشت مردم منطقه باشد.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی هم با اعلام حمایت از مدل مثلث توسعه اقتصادی گفت: انعقاد تفاهم نامه با معین های اقتصادی را به عنوان شروع کار در حوزه اقتصادی، به فال نیک می گیریم و امیدواریم نتایج درخشانی در زمینه توانمندسازی مردم و رفع محرومیت ها به دنبال داشته باشد.

سعید باستانی افزود: گردش اقتصادی سالانه سوغات زائر ١٢ هزار میلیارد تومان است که عمده آن را کالاهای وارداتی از چین تشکیل می دهد، درحالی که قابلیت تولید این محصولات در شهرستان های استان وجود دارد.

استاندار خراسان رضوی ظهر دیروز به شهرستان زاوه هم سفر کرد و در حضور امام جمعه، نماینده مردم در مجلس، رئیس دادگستری،فرمانده زاوه و مدیران استانی تفاهم نامه معین توسعه اقتصادی این منطقه را با مدیرعامل شرکت سیمان زاوه به امضا رساند.

 

﷯ کارآفرینان، مجاهدان عرصه اقتصادی 

رزم حسینی پس از امضای تفاهم نامه، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی تأکید کرد که نباید کارآفرینان را که در حقیقت مجاهدان عرصه اقتصادی هستند غارتگر و زالوصفت تلقی کرد.

او معتقد است: همه دولت ها در ۴٠سالی که از پیروزی انقلاب گذشته است صرفا در حوزه ایجاد زیرساخت ها تلاش کرده اند و از توانمندسازی مردم غافل شده اند و در نتیجه، امروز شاهد هستیم که مردم برای ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی خود توانمند نیستند.

وی با بیان اینکه مساجد فقط برای نماز خواندن نیست و کارکردهای دیگری هم دارد، گفت: درهای مساجد باید برای ترویج فرهنگ توسعه اقتصادی و ارائه آموزش های لازم در حوزه کسب و کار به روی مردم باز شود تا جوانان هم نماز بخوانند و هم زمینه اشتغالشان در مساجد فراهم شود.

استاندار خراسان رضوی تأکید کرد: ما به اینکه معین اقتصادی یک اصول گرا یا اصلاح طلب است کاری نداریم و صرفا به دلیل دغدغه ای که فعالان اقتصادی برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دارند، کارها را به معین های توسعه ای واگذار کرده ایم.

وی با بیان اینکه برخی درباره مدیریت جهادی تبلیغات سوء کرده اند، تأکید کرد: مدیریت جهادی به معنای مدیریت جنگی نیست، بلکه تلاش همراه با درایت و خلوص نیت است که در شرایط فعلی یک نیاز اساسی به شمار می رود. رزم حسینی با بیان اینکه بر اساس مبانی اسلام اصل بر برائت است، گفت: اگر کسی جرمی مرتکب شد، دستگاه قضایی به آن رسیدگی می کند و این مسئله به ائمه جمعه یا هیچ کس دیگری ارتباط ندارد. یک فعال اقتصادی و کارآفرین تا زمانی که پرونده اش در دادگاه بررسی و حکم قطعی برای او صادر نشود، یک مجاهد اقتصادی محسوب می شود.

استاندار خراسان رضوی در برنامه پایانی سفر چند ساعته اش به شهرستان زاوه، از یک واحد گلخانه ای تولید صیفی جات صادراتی بازدید کرد. این واحد تولیدی با ظرفیت تولید سالانه ١٠٠٠ تن، محصولات خود را به کشورهای روسیه و عربی صادر می کند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی