کد خبر : 95562
/ 07:56

مدیریت پسماند با کمک شهروندان

آیا می‌دانید سالانه حدود دو میلیارد تن زباله در جهان تولید می‌شود که بیشتر آن بازیافت‌نشدنی است؟

مدیریت پسماند با کمک شهروندان

شهرآرا آنلاین - گروه شهر هوشمند| بر اساس برآوردهای موجود روزانه هزار میلیارد کیسه پلاستیک یک‌بار مصرف در جهان استفاده می‌شود؛ چیزی بیشتر از یک‌میلیون کیسه در دقیقه. ریزپلاستیک‌ها که به‌عنوان الیاف در صنعت پوشاک استفاده می‌شوند، با هر بار شست‌وشو، میلیون‌ها ذره را روانه فاضلاب می‌کنند که به‌دلیل ریز بودن قابل تصفیه نیستند و وارد منابع آب و دریاها و سپس چرخه غذایی حیوان و انسان می‌شوند. زباله تولیدشده در هر منطقه تابعی از توسعه اقتصادی، پیشرفت صنعتی، عادت‌های شهروندان و شرایط آب وهوایی است. با افزایش درآمد، توسعه شهرنشینی و ترقی استاندارد زندگی، مصرف‌گرایی و تولید زباله افزایش پیدا می‌کند. شهرها بیشتر از روستاها (معمولا دوبرابر) و خانوارهای دهک بالا بیشتر از دهک‌های پایین درآمدی زباله تولید می‌کنند. کشورهای پردرآمد نیز بیشتر از کشورهای کم‌درآمد و در حال توسعه زباله تولید می‌کنند. بنا بر آمار بانک جهانی، در جنوب آفریقا سالانه حدود ۶۲میلیون تن زباله تولید می‌شود در حالی که این مقدار در آسیای شرقی و اقیانوسیه به بیش از ۲۷۰میلیون تن در سال می‌رسد. کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ۵۷۲ میلیون تن در سال زباله تولید می‌کنند که حدود ۴۴درصد کل تولید زباله در دنیاست.تخمین زده می‌شود تا پایان سال۲۰۵۰ تولید زباله در دنیا ٧٠درصد افزایش پیدا کند. نرخ رشد تولید زباله در دنیا بیشتر از هر نوع آلاینده دیگری است از این رو کنترل این آلاینده تأثیر درخور توجهی بر جلوگیری از گرمایش زمین دارد. قریب به یک و نیم‌میلیارد میلیارد تن پسماند غذایی پس از تجزیه به گاز متان تبدیل می‌شود، گازی که به‌عنوان گاز گلخانه‌ای زیان‌بار‌تر از دی اکسیدکربن است اما با تغییر سیستم مدیریت جهانی پسماندها، می‌توان تولید گازهای گلخانه‌ای را ٢٠درصد کاهش داد. شهروندان کشورهای در حال توسعه به علت مدیریت ناپایدار زباله‌های شهری در معرض خطر بیشتری قرار دارند. در کشورهای با سرانه درآمد پایین معمولا زباله در جایی انباشته یا دفن می‌شود یا در فضای آزاد سوزانده می‌شود که باعث آلودگی منابع طبیعی و هوا می‌شود و بر سلامت شهروندان تأثیر نامطلوب می‌گذارد.

 

شهر بدون زباله

مدیریت پسماند چالشی جدی برای شهرهاست زیرا این خدمات شهری ضروری نیازمند یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و مشارکت شهروندان و منابع مالی است که حتی تا ۵۰درصد بودجه شهرداری‌ها را شامل می‌شود.

در سال۲۰۰۷ شهر کاپانوری در ایتالیا اولین شهر اروپایی شد که برنامه شهر بدون زباله را در پیش گرفت و بعد به‌عنوان مدلی برای دیگر شهرهای اروپایی در نظر گرفته شد و اکنون ٣٠٠شهر متعهد به اجرای این برنامه شدند. شاید رسیدن به این آرمان‌شهر بدون زباله که ١٠٠درصد پسماندها و مواد زائد بازیافت می‌شوند غیرممکن به نظر برسد، اما با اجرای برنامه‌هایی مثل نمونه بالا شهرداری‌ها متعهد می‌شوند تا پایان سال ۲۰۳۰ دفع و سوزاندن زباله‌ها را تا ۵۰درصد کاهش دهند. با توجه به اینکه شهرها ٧٠درصد گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کنند، تغییر‌رفتار و الگوهای مصرف شهروندان یک ضرورت است. بنابراین چنین برنامه‌هایی عمدتا متمرکز بر مدیریت رفتار شهروندان برای کاهش تولید ضایعات، استفاده مجدد و تعمیر وسایل، بازیافت و کمپوست پسماندهای غذایی، تغییر عادت‌های مصرف‌گرایانه، استفاده از طراحی‌های جدید و به‌کارگیری مواد غیرسمی است. به‌عنوان مثال یکی از اقدامات مؤثر کاهش یا ممنوعیت پلاستیک‌های یک‌بار مصرف و غیرقابل بازیافت است. شهر بدون زباله در حال تبدیل‌شدن به جنبشی جهانی است و از شهرها به کشورها گسترش پیدا می‌کند. مهم‌ترین چالش، تغییر رفتار شهروندان است و آگاهی آن‌ها از اهمیت کاهش تولید زباله می‌تواند بر سلامت خاک و آب و هوا، کاهش سرعت گرم‌شدن کره زمین، سلامت عمومی شهروندان و حیات وحش و زندگی نسل‌های آینده تأثیر مستقیم داشته باشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی