کد خبر : 95563
/ 07:57

بلاک‌چین و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی‌های پایدار، بلاک‌چین یکی از آن دسته فناوری‌هایی است که در توسعه زیرساخت‌های مربوط به انرژی تجدیدپذیر نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد.

بلاک‌چین و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

شهرآرا آنلاین - به گزارش مجله فوربز، اگر بخواهیم فناوری بلاک‌چین را تعریف کنیم، باید بگوییم که بلاک‌چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک‌های هم‌شکل طبقه‌بندی می‌شوند. اگر واضح‌تر بخواهیم تفاوت اصلی و مهم این نوع خاص از شبکه به‌هم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی بیان کنیم، باید به نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات اشاره کرد. این بدان معناست که اطلاعات رد‌و‌بدل شده در شبکه اینترنت عادی به‌طور متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند که توسط هکرها و نهادهای ذی‌ربط قابل دسترسی و ردیابی هستند، این درحالیست که اطلاعات منتقل شده در شبکه بلاک‌چین امکان دسترسی، نفوذ و ردیابی را به هیچ نهاد یا فرد حقیقی و حقوقی نمی‌دهند.

در واقع به زبان ساده می‌توان این چنین بیان کرد که بلاک‌چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ها نقطه اشتراک است که به‌طور هم‌زمان داده‌هایی در آن ثبت و اصلاح می‌شود که می‌توان با بهره‌گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده، به تبادلات مالی، علمی و اطلاعاتی پرداخت. از مهم‌ترین فناوری‌های مبتنی بر پلتفرم بلاک‌چین می‌توان به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده همچون بیت‌کوین و نظام‌های مالی و بانکی اشاره کرد.

البته بلاک چین در صنایع مختلف کاربردهای فراوان و متعددی دارد. بر اساس تازه‌ترین گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی‌های پایدار و تجدیدپذیر منتشر کرده است می‌توان دریافت که این فناوری نوین قابلیت به‌کارگیری در این صنعت را نیز دارد و قادر است به توسعه و بهبود زیرساخت‌های مربوط به آن کمک بسزایی کند.

در این گزارش همچنین بیان شده است که بلاک‌چین در تسریع و شتاب‌بخشیدن به رشد زیرساخت‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و صنعت برق حاصل از آن قادر خواهد بود کمک بسزایی کند و در کشورهای مختلفی به صورت ابزارهای نوآورانه گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. این گزارش که باعنوان «نوآوری برای آینده انرژی‌های پایدار» منتشر شده است، به تبیین ۳۰مورد از نوآوری‌های اساسی و کلیدی و ۱۱راه‌حل در چشم‌انداز انرژی‌های تجدیدپذیر متنوع (VRE) پرداخته است و کارشناسان و تحلیلگران فعال در این حوزه نیز برآورد کرده‌اند که بلاک چین قابلیت ایجاد تغییر و تحولات عظیمی را در این صنعت خواهد داشت و به‌طور کلی می‌توان گفت که می‌تواند در حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده و سمی به جو زمین و همچنین کاهش روند گرمایش زمین نقش‌آفرینی کند.

عدنان امین، مدیرکل این آژانس بین‌المللی، دراین‌زمینه خاطرنشان کرده است که در راستای رسیدن به اهداف توافق نامه پاریس درراستای کاهش آلودگی و گرمایش زمین، تمامی کشورها موظف خواهند بود که به توسعه زیرساخت‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام کرده و تا سال۲۰۵۰ میلادی، سهم انرژی‌های پایدار از کل ظرفیت تولید برق در جهان را به ۸۵درصد برسانند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی