کد خبر : 95653
/ 10:36

گراني شيريني كام مردم را تلخ كرد

افزایش قیمت شیرینی و مواد اولیه آن گلایه مشترک تولیدکننده و مصرف‌کننده است

گراني شيريني كام مردم را تلخ كرد

شهرآرا آنلاین - موسوی‌زاده - «باقلوا ٣٠هزار تومان»، «باقلوا با پسته ٧٠هزار تومان»، «شیرینی گردویی ۵٩هزار تومان» و «نان‌خامه‌ای ٣٠هزار تومان». این‌ها بخشی از قیمت‌های شیرینی ممتاز در مشهد است؛ اعداد و ارقامی که به‌جای شیرین کردن کام، بیشتر به تلخ‌کامی شهروندان منجر می‌شود. حکایت این روزهای بازار شیرینی مشهد، کم از دیگر بازارها ندارد؛ زرق‌وبرق هست اما به‌دلیل گرانی، میلی به خرید نیست.

بازار شیرینی مشهد نیز متاثر از گرانی‌های چند ماه گذشته است و همین مسئله باعث شده است برخلاف سال‌های گذشته، بازار شب عید اصناف مختلف، حال‌وهوای نوروزی نداشته باشد. یکی از این صنوف، شیرینی‌فروشان هستند که بعد از گرانی مواد اولیه در تابستان امسال، در چند هفته اخیر نیز درگیر شکر گران، روغن گران و کمبود آرد شده‌اند.

 

افزایش ۵٠درصدی هزینه‌های پخت شیرینی

«چی گران نشده است؟» این را یکی از فروشندگان شیرینی می‌پرسد و در ادامه به خبرنگار ما می‌گوید: روغن، شکر، تخم‌مرغ و حتی جعبه در چند هفته اخیر حسابی گران شده است و همین مسئله باعث شد هزینه‌های پخت شیرینی۵٠درصد افزایش یابد.

او با اشاره‌ به یخچال‌های نیمه‌خالی خود بیان می‌کند: تقاضا اندک است و ما هم پخت را کم کرده‌ایم تا ضرر نکنیم. امکان افزایش قیمت نیز وجود ندارد؛ چراکه همین حالا هم خیلی از خریداران برای شب عید، به‌دلیل افزایش قیمت‌ها، شیرینی را از فهرست خرید خود حذف کرده‌اند، چه برسد به اینکه قیمت‌ها بیشتر از این گران شود.

با یکی دیگر از واحدهای صنفی شیرینی‌فروشی هم‌کلام می‌شویم و صاحب آن به کمبود آرد اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از همکاران به همین دلیل مجبور شد چند روز واحد خود را تعطیل کند. در این شرایط، تمام سعی و تلاش ما این است که فقط مخارج خودمان را دربیاوریم.

 

تغییر ذائقه مردم

گرانی شیرینی بر روی ذائقه مردم نیز تاثیر گذاشته است، به‌طوری‌که این روزها شیرینی خشک، بیشتر از شیرینی تر بازار دارد. این موضوع را اغلب شیرینی‌فروشانی که با آن‌ها گفت‌و‌گو می‌کنیم، نیز تأیید و بر این نکته تأکید می‌کنند که گرانی خامه در یک ماه اخیر، قیمت شیرینی‌های خامه‌دار را به‌شدت افزایش داده و همین مسئله باعث شده است فروش شیرینی‌هایی خشک، بیشتر شود.

در گشت‌وگذارمان از حال‌وهوای خرید شیرینی در ایام منتهی به نوروز، با خانمی میان‌سال که برای خرید شیرینی به یکی از قنادی‌ها آمده است، هم‌کلام می‌شویم و او نیز با تأیید همین مسئله می‌گوید: خرید شیرینی خشک، صرفه اقتصادی بیشتری دارد و علاوه‌بر قیمت مناسب‌تر، ماندگاری بیشتری نیز دارد.

یکی دیگر از مشتریان می‌گوید: باتوجه‌به وضعیت قیمت‌ها، شاید دیگر نشود مثل سال‌های قبل قطاب، باقلوا و شیرینی خامه‌ای را در میزان بیشتری خرید. درنهایت چند کیلو برای پذیرایی از مهمان‌ها می‌خرم و برای خودمان هم سعی می‌کنم شیرینی ارزان‌تری بخرم.

او تاکید می‌کند: وقتی خریدهای مهم‌تری وجود دارد، قطعا می‌توان شیرینی را از سبد خرید، حذف یا کم کرد.

 

شیرینی‌های ارزان، با مواد ارزان

در این میان، گرانی مواد اولیه نیز باعث بروز برخی تخلفات ازسوی تعدادی از شیرینی‌فروش‌ها شده است. برخی واحدهای صنفی برای کاهش هزینه‌های خود از رنگ‌های مصنوعی، خامه و روغن نامناسب استفاده می‌کنند؛ البته این مسئله را شیرینی‌فروشان دارای مجوز تکذیب می‌کنند. یکی از شیرینی‌فروشان در این‌باره می‌گوید: این روزها بازار شیرینی‌فروشی‌های خانگی و غیرمجاز داغ شده است. آن‌ها نسبت‌به ما هزینه کمتری دارند. نگران اجاره، پول کارگر، تامین اجتماعی و بازرسان بهداشت نیستند؛ برای همین با استفاده از مواد ارزان‌تر، شیرینی تهیه می‌کنند و با قیمت کمتری، آن را به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.

وی می‌گوید: قنادی‌های معروف مشهد هم این روزها فروش‌شان کمتر شده است، چه برسد به فروشگاه‌هایی مانند ما که مشتریان متمولی نداریم.

 

رونق شیرینی‌فروشی‌های خانگی

هرچند تقلب در پخت شیرینی، مسئله دور از واقعیتی نیست، نباید این اتهام را به تمام افرادی که این روزها فضای مجازی را فرصتی برای کسب‌وکار مناسب دیده اند، نسبت داد. این روزها فضای مجازی از تبلیغات افرادی که به‌صورت خانگی درحال پخت شیرینی هستند، پر شده است. قیمت محصولات این واحدها معمولا از شیرینی‌فروشان رسمی، ارزان‌تر است و همین مسئله کسب‌وکار آن‌ها را رونق بیشتری داده است.

در این میان حتی بسیاری از این شیرینی‌فروشان برای رونق دادن به بازار کارشان، تحویل درِ منزل را نیز به خدمات خود اضافه کرده‌اند. یکی از فروشندگان شیرینی خانگی درباره وضعیت کسب‌وکارشان می‌گوید: استقبال از شیرینی خانگی از چند سال قبل بیشتر شده است. بعضی ترجیح می‌دهند از مهمان‌های خود با این نوع شیرینی پذیرایی کنند. در شهر هم اگر دقت کنید، فروشگاه‌هایی دایر شده است که فقط شیرینی خانگی عرضه می‌کنند، با این حال او تاکید می‌کند: از زمان افزایش قیمت شیرینی، کاروبار تولیدکنندگان شیرینی خانگی‌ پررونق‌تر شده است.

 

شیرینی گران نمی‌شود

«شیرینی شب عید گران نمی‌شود.» این جمله را رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان مشهد درباره قیمت انواع شیرینی می‌گوید تا خیال شهروندان از تغییر قیمت‌ها راحت باشد. محمد فرزانی با اشاره به اینکه گرانی مواد اولیه پخت شیرینی، باعث شده است هزینه تولید حداقل ۵٠درصد افزایش بیابد، می‌گوید: بازار، کشش گرانی بیشتر شیرینی را ندارد، از این‌رو قنادها ترجیح می‌دهند از حاشیه سود خود کم کنند تا همچنان بتوانند به فعالیت خویش ادامه دهند. وی با بیان اینکه در چند هفته اخیر، افزایش قیمت شکر تا ٨هزار تومان فشار زیادی بر روی شیرینی‌پزان وارد کرده است، می‌گوید: با این حال توزیع شکر با قیمت مصوب ازسوی سازمان صمت باعث شد قیمت در بازار کاهش یابد. او به گرانی روغن نیز اشاره کرده، می‌گوید: روغن خیلی گران شده است و اگر برای تامین آن حمایت‌های لازم صورت گیرد، تامین شیرینی شب عید، میسرتر خواهد بود.

فرزانی وجود تقلب در پخت شیرینی را برای برخی واحدهای شیرینی‌پزی، تأیید و تصریح می‌کند: برخی‌ها از مواد تقلبی و رنگ مصنوعی برای پخت شیرینی استفاده می‌کنند که بازرسان اتحادیه درصورت مشاهده، با آن‌ها برخورد می‌کنند اما بازرسی‌ها نشان می‌دهد این‌گونه تخلفات را بیشتر واحدهای غیرمجاز صورت می‌دهند، از این‌رو به شهروندان توصیه می‌شود فقط از واحدهای دارای پروانه خرید کنند. رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان مشهد می‌گوید: اکنون ٨٠٠واحد صنفی در مشهد در این صنف مشغول فعالیت هستند که به‌طور میانگین هرکدام برای ١٠نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند. در ماه‌های اخیر که فشار اقتصادی بر روی واحدهای صنفی بیشتر شده است، تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا کارگری تعدیل نشود و خوشبختانه تا این لحظه بر روی قول‌وقرار خود مانده‌ایم.

﷯وی درباره تاثیر گرانی بر فروش‌شیرینی نیز اظهار می‌کند: هرچند میزان خریدهای داخلی کاهش یافته است، از سوی دیگر به‌دلیل نوسان قیمت ارز، صادرات شیرینی صرفه اقتصادی دارد. درحال‌حاضر برخی واحدهای شیرینی‌پزی درحال صادر کردن محصولات خود به عراق، افغانستان و کشورهای دیگر هستند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی