کد خبر : 95664
/ 10:55

فرصتی برای موسیقی‌ معنامحور

نوید اربابیان، مو‌سیقی‌دان مشهدی در تهران روی صحنه رفت

فرصتی برای موسیقی‌ معنامحور

شهرآرا آنلاین - شکیبا افخمی‌راد| نوید اربابیان، آهنگ‌ساز و خواننده مشهدی سبک راک، در جدیدترین فعالیت خود، سه‌شنبه ١۴اسفند، بعد از یک سال درقالب پروژه «داربست٢» در تهران روی صحنه رفت. «داربست٢» یک مجموعه اجراست که در آن چندین گروه از شهرهای مختلف ایران شرکت می‌کنند و نوید اربابیان به‌همراه رضا آرشام، نوازنده گیتار کلاسیک، و امیر راحتی، نوازنده گیتار آکوستیک، سه‌شنبه آغازگر این جشنواره بودند. به بهانه اجرای اربابیان، با او درباره فعالیت‌ها و برنامه‌های آینده‌اش صحبت کردیم.

در جشنواره داربست٢ علاوه‌بر اجرای سبک راک نوید اربابیان، گروه‌های موسیقی دیگری با سبک‌های متفاوت ازجمله جز و فولک، از شهرهای شیراز و بوشهر روی صحنه می‌روند.

اربابیان، جشنواره داربست٢ را فرصتی برای گروه‌های موسیقی غیر از پاپ می‌داند؛ گروه‌هایی که با ادبیات‌محور و معنامحور بودن خود می‌توانند موسیقی را از ابتذالی که این روزها گرفتارش است، خارج کنند.

به نظر او، کسانی باید موسیقی کشور را در دست بگیرند که موسیقی را جدی دنبال می‌کنند، تاریخچه موسیقی را می‌دانند و سبک‌های مختلف موسیقی جهان را می‌شناسند.

این هنرمند که حدود ١٩سال است موسیقی راک را دنبال می‌کند، معتقد است این سبک از موسیقی، توانسته‌ است تاحدودی طرفدارانش را پیدا کند ولی هنوز درک درستی از موسیقی راک میان مخاطبان و موسیقی‌دان‌ها وجود ندارد: «در ایران سبک راک را در شکل موسیقی خلاصه می‌کنند. با اینکه موسیقی راک کاملا دارای مفهوم است، از حقیقت زندگی انسان‌ها بیرون می‌آید و واقعیت‌ها را به شکلی هنرمندانه بیان می‌کند.»

به‌نظر اربابیان، برای آنکه موسیقی راک جایگاهش را دربین مردم پیدا کند، به زمان نیاز دارد.

 

﷯ فاصله از صحنه

اربابیان که مدتی است اجرای زنده انجام نداده است، دلیل آن را این‌گونه بیان می‌کند: من قرار بود ٢٧اسفند سال گذشته در مشهد اجرای آموزشگاهی انجام دهم که این اجرا کنسل شد. بعد از آن کمی از محیط صحنه فاصله گرفتم و به کارهای دیگری مثل آهنگ‌سازی، ساخت پادکست دم‌نوش و تهیه آلبوم مشغول شدم.

او مردم مشهد را برای اجرای صحنه‌ای خود محق‌تر از باقی شهرهای کشور می‌داند و می‌گوید: اگر من برای همشهری‌هایم اجرا نکنم، چه کسی می‌خواهد این کار را انجام دهد؟

این هنرمند که این روزها درگیر ضبط و انتشار پادکست «دم‌نوش» است، درباره پروژه خود توضیح می‌دهد: دم‌نوش مجموعه‌ای ده‌قسمتی درباره موسیقی و ادبیات است که در آن از شعر و موسیقی اورجینال استفاده‌ شده‌ است. تا امروز هشت قسمت این مجموعه منتشر شده و دو قسمت آن باقی مانده‌ است.

به‌گفته اربابیان، باتوجه‌به هزینه‌بردار بودن ساخت، پرداخت و ضبط هر قسمت از این پادکست، برای ادامه دادن آن، به تهیه‌کننده و حامی مالی نیاز است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی