کد خبر : 95687
/ 10:35

هشت راهبرد پیش‌روی ششمین رئیس

با حکم رهبر معظم انقلاب حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه شد

هشت راهبرد پیش‌روی ششمین رئیس

شهرآرا آنلاین - تولیت آستان قدس رضوی، پس‌از سه‌سال تصدی این پست، مشهد را به مقصد تهران ترک کرد تا مدیریت دستگاه عدلیه کشور را بر‌عهده بگیرد. به گزارش شهرآرا، پس‌از چند ماه که زمزمه انتصاب روحانی پنجاه‌‌و‌هشت‌ساله مشهدی، بر ریاست قوه قضائیه منتشر شده بود، رهبر معظم انقلاب، پنجشنبه گذشته در حکمی، وی را که تجربه‎های فراوانی در امور قضایی از ابتدای انقلاب داشته است، به این سمت منصوب کردند.حضرت‌‌آیت‌ا... خامنه‌ای در حکمی که پنجشنبه گذشته منتشر شد، تصریح فرمودند: آغاز دهه‌ پنجم انقلاب و گذشت ۴٠سال از تشکیل دادگستریِ مبتنی‌بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می‌کند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحولی متناسب با نیازها و پیشرفت‌ها و تنگناها در قوه‌ قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ای مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز کند. رهبر انقلاب در این حکم که خطاب به حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی نگاشته شده است، به سوابق و ویژگی‌های وی اشاره کردند و مرقوم داشتند: 

این‌جانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جناب‌عالی را برگزیده‌ام که دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ قضائیه و آشنا با همه‌ زوایای آن می‌باشید و ازطرفی در‌کنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید. سند تحول قضایی پیشنهادی جناب‌عالی را ملاحظه کردم. بر‌اساس مشورت‌ها و نظرات کارشناسی، آن را مفید و کارساز می‌دانم. ایشان در بخش دیگر این حکم، چند نکته را مؤکدا به حجت‌الاسلام رئیسی سفارش کردند. رهبر انقلاب در نکته نخست خود تأکید کردند: برای همه‌ فصول این سند و بندهای ذیل آن‌ها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید. در زمان‌بندی‌ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود. نکته دوم حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به رئیس جدید دستگاه قضا «رعایت مردمی‌بودن و انقلابی‌بودن و ضدفساد بودن در همه‌ فصول تحول» بود. در نکته سوم حکم آمده است: عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکی دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اول برای همه توفیقات شماست. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاه‌ها و دادسراهاست، هیچ تردید و درنگ نکنید. در نکته چهارم ایشان هم آمده است: گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادی‌های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدف‌های قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد. رهبر انقلاب در توصیه پنجم خود خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه تصریح کردند: در برخورد قضایی ملاحظه‌ این و آن را نکنید. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در نکته بعدی خود بر «استفاده از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیت‌های قوه» تأکید کردند. در توصیه هفتم ایشان هم آمده است: قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سد محکمی در‌برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است. رهبر معظم انقلاب در توصیه پایانی خود به حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی مرقوم داشتند: همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی این‌جانب است، در‌نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند. ایشان در پایان حکم نیز از آیت‌ا... آملی‌لاریجانی به‌خاطر تلاش‌های ارزشمندشان تشکر و قدردانی کردند و مرقوم داشتند: لازم می‌دانم... برای توفیق کامل جناب‌عالی و همکارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند کنم و توجهات و دعای حضرت بقیه‌ا... ارواحنا فداه را مسئلت نمایم. آن‌طور‌که حسین رحیمی، مدیر کل روابط عمومی قوه قضائیه، اعلام کرده بناست مراسم تودیع و معارفه ریاست قوه قضائیه، بیستم اسفندماه برگزار شود.

 

میراث‌دار بهشتی

حجت‌الاسلام رئیسی، ششمین فردی است که بر مسند ریاست عالی‌ترین دستگاه قضایی ایران می‌نشیند. اولین‌بار بعد‌از پیروزی انقلاب و در تاریخ ۵/١٢/۵٧ امام‌خمینی در حکمی از‌آیت‌ا... خلخالی خواست به تشکیل دادگاه‌های انقلاب بپردازد. در حکم امام خطاب به آیت‌ا... خلخالی نوشته شده بود: به جناب‌عالی مأموریت داده می‌شود تا در دادگاهی که برای محاکمه متهمین و زندانیان تشکیل می‌‌شود، حضور به هم رسانده و پس از تمامیت مقدمات محاکمه، با موازین شرعیه حکم شرعی صادر کنید. به‌این‌ترتیب اولین شخصی که در جمهوری اسلامی مأموریت تشکیل دادگاه‌ را از سوی امام پیدا کرد، مرحوم خلخالی بود. پس‌از تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی، شورای عالی قضایی برای انجام مسئولیت‌های قوه قضائیه تشکیل شد. این شورا تمام امور قضایی، اجرایی و اداری را که در قلمرو دستگاه قضایی قرار می‌گرفت، مدیریت و نظارت می‌کرد. طبق اصل‌١۵٨ قانون اساسی، رئیس دیوان عالی کشور در رأس شورای عالی قضایی قرار می‌گرفت. دادستان کل کشور و سه نفر از قضات مجتهد و عادل به انتخاب قضات سراسر کشور نیز عضو این شورا بودند. امام‌خمینی در تاریخ ۴/١٢/۵٨ در حکمی مرحوم شهید‌بهشتی را به ریاست دیوان عالی کشور منصوب کرد. با این حکم، شهید‌بهشتی، اولین شخصی بود که براساس قانون اساسی، در رأس عالی‌ترین نهاد قضایی در جمهوری اسلامی منصوب می‌شد. با شهادت شهید‌بهشتی در روز هفتم تیر سال۶٠، امام‌خمینی در حکمی آیت‌ا... سید‌عبدالکریم موسوی‌اردبیلی را که تا‌ آن زمان دادستان کل کشور بود، به ریاست دیوان عالی کشور منصوب کرد. بعد‌از رحلت امام و بازنگری قانون اساسی، شورای عالی قضایی، جای خود را به قوه قضائیه داد و رئیس این قوه در رأس آن قرار گرفت. آیت‌ا... خامنه‌ای در تاریخ ٢۴/۵/۶٨ در حکمی آیت‌ا... شیخ‌محمد یزدی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند. وی عضو مجلس خبرگان رهبری بود و با حکم امام‌خمینی در سال۶٧، به عضویت فقهای شورای نگهبان درآمده بود. با اتمام مسئولیت آیت‌ا... یزدی در قوه قضائیه، رهبر معظم انقلاب در حکمی به تاریخ٢٣/۵/٧٨، آیت‌ا... سید‌محمود هاشمی‌شاهرودی را که از فقهای شورای نگهبان و ازجمله شاگردان امام‌خمینی و مرحوم شهید صدر بود، به ریاست قوه قضائیه برگزیدند. آیات یزدی و هاشمی‌شاهرودی هردو از فقهای شورای نگهبان بودند که به قوه قضائیه راه یافتند. در سال ٨٨ هم آیت‌ا... آملی‌لاریجانی از فقهای شورای نگهبان به عنوان سومین رئیس دستگاه قضا بعد‌از بازنگری قانون اساسی انتخاب شد. او همچنین از اعضای مجلس خبرگان رهبری در ادوار سوم، چهارم و پنجم بود.

با انتصاب آیت‌ا... آملی‌لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از‌سوی رهبر انقلاب و درخواست آملی برای اتمام پیش‌از موعد مسئولیتش در قوه قضائیه، آیت‌ا... خامنه‌ای روز پنجشنبه، سید‌ابراهیم رئیسی را به جانشینی آملی‌لاریجانی برگزیدند. در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها از رئیسی با نام «فرزند دادگستری» یاد کردند؛ چراکه از خاستگاه قوه قضائیه به رأس این دستگاه راه پیدا کرده است. اولین سمت رئیسی در قوه قضائیه، مربوط‌به اوایل انقلاب و با حکم شهید‌قدوسی دادستان کرج بود. دادستانی تهران، ریاست سازمان بازرسی، معاونت اول قوه قضائیه و... بخشی از مأموریت‌های قبلی آیت‌ا... رئیسی در دستگاه قضایی است.

 

انتخاب آقای رئیسی خبر خوبی برای همه بود

﷯انتصاب رئیس جدید دستگاه، واکنش‌های زیادی را در داخل کشور در‌پی داشته است؛ از پیام‎های تبریک مسئولان مختلف تا استقبال فعالان سیاسی. محمد‌علی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، با اشاره به این انتصاب نوشت: با هر نگاهی، انتخاب آقای رئیسی برای ریاست قوه قضائیه، خبر خوبی برای همه بود. آشنایی با جزئیات سیستم قضایی، نکته مهمی است. این مهم می‌تواند سرعت رسیدگی به مشکلات فعلی آن سیستم را چند‌برابر کند. اعتماد رهبری و رابطه خوب نهادهای قدرت مثل سپاه و روحانیون ذی‌نفوذ با وی، راه را برای موفقیت هموار می‌کند. وی افزود: روش معتدل و مردمی‌اش در سال‌های اخیر در بحران بی‌اخلاقی می‌تواند به حل مشکلات قضایی کمک کند. سوابق سیاسی و انقلابی و نزدیکی‌اش به مراکز قدرت و به‌خصوص رهبری انقلاب می‌تواند سندی باشد که وی به‌جای پرخاش به جناح‎های سیاسی و اثبات خود، به سامان‌دادن عدالت در کشور به‌صورت جدی مشغول شود. پاکدستی، پرهیز از اشرافیگری و رابطه با اقشار ضعیف مردم، سرمایه رئیسی است که همه این‌ها در سیستم قضایی می‌تواند از ضروریات باشد. چه خوب که به‌جای کرسی ریاست‌جمهوری، بر کرسی‌ای که می‌تواند به مردم بیشتر کمک کند، تکیه زد. آقای رئیسی، اگر فقط با زبان قانون و حقوق و در‌مورد مسائل قضایی، و نه سیاسی، سخن بگویید و عدالت را برای همه ایرانیان به‌طور مساوی بخواهید، می‌توانید امید مردم به حوزه قضایی را بازسازی کنید. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی